Białystok. Janusz Smaczny będzie patronem skweru przy Atrium Biała. Tego chce KO. Radna PiS walczyła od dwóch lat, by był to Zbigniew Brożek

OPRAC.: mat
Janusz Smaczny był legendą Solidarności w Białymstoku. Teraz będzie patronem skweru. Jeśli zgodzą się radni mat. Bernard Bujwicki
Zaprojektował używane do dziś logo Niezależnego Zrzeszenia Studentów, przewodniczył strajkowi studentów na Politechnice Białostockiej. Janusz Smaczny zmarł w sierpniu 2020 roku. Jego imię ma nosić skwer na bulwarach na Białą. Tego chce Koalicja Obywatelska. Zdaniem radnej PiS to miejsce należy się śp. Zbigniewowi Brożkowi, bo związane jest z jego rodziną. O upamiętnienie zmarłego w marcu 2018 roku radnego i działacza sportowego stara się od dwóch lat.

Z wnioskiem o upamiętnienie Janusza Smacznego (ur. w 1952 roku w Białymstoku) poprzez nadanie skwerowi jego imienia wystąpili mieszkańcy Białegostoku, byli działacze Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

- Będąc studentem architektury w 1980 roku współinicjował Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Białostockiej, był przewodniczącym Uczelnianej Komisji Koordynacyjnej, przewodniczącym NZS PB, delegatem na I Krajowy Zjazd NZS w Krakowie. Jako plastyk i grafik zajmował się przygotowaniem druków, plakatów i pism niezależnych. Zaprojektował używane do dziś logo NZS - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, który ma trafić na najbliższą sesje rady miasta w poniedziałek [26.20.2020].

Czytaj też: Odszedł niezwykle ważny żołnierz Białostockiej Solidarności

W 1981 r. Janusz Smaczny przewodniczącym strajku studenckiego na PB, aktywnie działał podczas stanu wojennego zajmując się drukiem i kolportażem wydawnictw podziemnych „Solidarności”, m.in. pierwszych w Białymstoku ulotek i plakatów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

W wolnej Polsce został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 sierpnia 2020 r. w Białymstoku.

Projekt uchwały na posiedzeniu komisji samorządności i bezpieczeństwa uzasadniał we wtorek [20.10.2020] Łukasz Prokorym, przewodniczący rady miasta. Mówił, że jest to także stanowisku klubu KO.

- To miejsce wybrano dlatego, że znajduje się blisko miejsca zamieszkania Janusz Smacznego. Często po skwerze spacerował - tłumaczył szef rady miasta.

Czytaj też:Radni Forum Mniejszości Podlasia przegrali. Ulica Łupaszki w Białymstoku zostaje. Jest prawomocne rozstrzygnięcie NSA

Obecna na posiedzeniu komisji zdalnie radna PiS Katarzyna Ancipiuk przypomniała, że od dwóch lat walczy, by temu miejscu u zbiegu Branickiego i Miłosza patronował śp. Zbigniew Brożek. Radny, działacz związkowy i sportowy zmarł w marcu 2018 roku.

- Usłyszałam, że muszą upłynąć dwa lata od śmierci proponowanej osoby - mówiła radna. - A teraz widzę, że w przypadku niektórych patronów nie trzeba tyle czekać.

Tłumaczyła, że miejsce skweru związane jest z rodziną Zbigniewa Brożka.

- Przed laty jego dziadkowie uprawiali tu ziemie - mówiła radna. - Dlatego jego rodzinie tak bardzo zależy, by upamiętniało Zbigniewa Brożka.

Podkreśliła, że brat śp. radnego rozmawiał w tej sprawie z posłem PO Robertem Tyszkiewiczem.

Łukasz Prokorym mówił, że nie wiedział, że radna lobbowała za patronem skweru na bulwarach nad Białą. Wspominał, że w przypadku uhonorowania Janusza Smacznego pojawiła się propozycja, by była to jedna z uliczek odchodzących od Wydziału Architektury PB. Ale nie przystali wnioskodawcy.

- Uznali, że miejsce przy Branickiego i Miłosza bardziej godnie upamiętni Janusza Smacznego - mówił szef rady miasta. - W przyszłości planują tu ustawienie ławeczki poświęconej twórcy logo NZS.

Zobacz:Pogrzeb Zbigniewa Brożka. Człowiek czynu i człowiek pracy. Pożegnanie radnego

Szef komisji apelował, że w przypadku dwóch tak zacnych kandydatów na patronów odłożyć kwestię nazwania skweru na kolejną sesję. Popierał go Piotr Jankowski i Katarzyna Siemieniuk.

- Myślę, że ze względu na nowe okoliczności środowiska związane ze środowiskiem obu kandydatów powinny się spotkać i poszukać kompromisowego rozwiązania - tłumaczyła radna.

Łukasz Prokorym pozostał nieprzekonany i kilka razy podkreślał, że wolą i intencją klubu KO jest, by skwerowi patronował Janusz Smaczny. Zobowiązał się, że pomoże radnej Ancipiuk w staraniach o upamiętnienie śp. Zbigniewa Brożka na os. Mickiewicza.

Piotr Jankowski widząc - jak to powiedział - konsekwencję przewodniczącego rady w działaniu na rzecz realizacji stanowiska klubu KO, zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji. Mówił, że zarówno Janusz Smaczny, jak i Zbigniew Brożek nie chcieliby uczestniczyć w takiej dyskusji

- Ale ważne, by w przyszłości uniknąć takiego dysonansu, że z jednej strony klika lat czekać z patronem, a tutaj odbywa się to ad hoc - podsumował radny klubu PiS.

Ostatecznie komisja jednym głosem za (Rafał Grzyb) przy czterech wstrzymujących się (Paweł Myszkowski, Katarzyna Siemieniuk, Piotr Jankowski, Mateusz Sawicki) zaopiniowała pozytywnie wniosek, by Janusz Smaczny patronował skwerowi nad Białą.

To niejedyny patron, nad którym pochylili się radni na komisji. Jednogłośnie zaakceptowali, by ulica na osiedlu Jaroszówka poświęcona była Jarosławowi Dziemianowi, założycielowi radia Jard.

Ostateczną decyzję w sprawie patronów podejmie rada miasta na sesji w poniedziałek [26.10.2020]

Czytaj też: Założyciel Radia Jard będzie patronował ulicy na Jaroszówce. Jeśli zgodzą się radni

Kosztowna kwarantanna pracowników

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie