Białystok. Apel do podlaskich posłów o przyjęcie poprawek z wyższą pomocą dla przedsiębiorców za straty spowodowane stanem wyjątkowym

OPRAC.: wal
Bronisław Talkowski, Robert Tyszkiewicz i Sławomir Droń zaapelowali do wszystkich podlaskich posłów o poparcie w Sejmie poprawki Senatu o 80 proc, rekompensacie za straty spowodowane przez ograniczenie działalności w pasie objętym stanem wyjątkowym
Bronisław Talkowski, Robert Tyszkiewicz i Sławomir Droń zaapelowali do wszystkich podlaskich posłów o poparcie w Sejmie poprawki Senatu o 80 proc, rekompensacie za straty spowodowane przez ograniczenie działalności w pasie objętym stanem wyjątkowym Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
O solidarne wsparcie w Sejmie dla poprawki Senatu zakładającej zwiększenie do 80 proc. rekompensaty dla branż za straty spowodowane wprowadzeniem stany wyjątkowego zaapelowali do wszystkich posłów z regionu zwrócili się Bronisław Talkowski z Kruszynian i Sławomir Droń z Białowieży. - Wystarczą tylko głosy samych podlaskich posłów PiS, by przeszły - podkreślił Robert Tyszkiewicz, poseł KO.

Prace parlamentarne nad ustawą rekompensacyjną są już na ostatniej prostej. W przyszłym tygodniu Sejm zamie sie nią po raz drugi rozpatrując poprawki Senatu. We wtorek senatorowie podtrzymali wszystkie poprawki odrzucone przez stronę rządową w Izbie Niższej. Chodzi o poszerzenie zakresu rekompensat o kolejne branże.

- Transportu turystycznego, kultury i rozrywki oraz spożywczego handlu detalicznego i sprzedaży pamiątek. - wyliczał poseł Robert Tyszkiewicz podczas konferencji prasowej na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Uczestniczyli w niej także przedsiębiorcy z miejscowości objętych stanem wyjątkowym: Bronisław Talkowski z Kruszynian i Sławomir Droń z Białowieży.

- Jest oczywiste, że branże te w sytuacji locdownu regionu pogranicza ponoszą dzisiaj ciężkie straty - podkreślał podlaski poseł.

Zaapelował do podlaskich posłów, bez względu na przynależność klubową i partyjną, by wszyscy solidarnie poprali poprawki przyjęte przez Senat.

- Szczególnie chciałbym zwrócić się do posłów Prawa i Sprawiedliwości. Macie w nazwie prawo i sprawiedliwość. Zadbajcie o to, by prawo o rekompensatach było po prostu sprawiedliwe. By można było je wypłacić wszystkim, którzy ponieśli straty i aby wynosiły nie 65 proc. a 80 proc. przychodu - zachęcał Robert Tyszkiewicz.

Jego zdaniem wystarczy głosów posłów PiS z Podlasia, aby poprawki Senatu utrzymały się w Sejmie

- Mamy szansę, zróbmy to razem ponieważ oczekują tego przedsiębiorcy i mieszkańcy naszego województwa - tłumaczył lider podlaskiej PO.

Jak wskazywał, zgodnie w wyliczeniami rządowymi 65 proc. rekompensaty będą kosztować budżet państwa 7 mln zł. Zwiększenie ich o 15 proc. przełoży się na kolejne trzy miliony.

- To nie są wielkie pieniądze. Rzadko władza za tak małe środki może pokazać, że polityka może być sprawiedliwa i przyzwoita - dodał Robert Tyszkiewicz. - Mieszkańcy tego ubogiego regionu bardzo tego potrzebują.

Bronisław Talkowski podkreślił, że w tej chwili biznes agroturystyczny całkowicie stoi.

- Apeluję do podlaskich posłów, aby stanęli po naszej stronie. Może ci, z innych części kraju nie rozumieją do końca problemu albo nie znają. Natomiast nasi posłowie, którzy są, na miejscu, powinni zadbać, by poprawki Senatu przeszły - apelował. -

Przypomniał, że nie tylko przedsiębiorcy z branż turystycznych nie tylko nie pracują, ale na co dzień odczuwają jako mieszkańcy uciążliwości związane z rygorami stanu wyjątkowego.

- Jadąc do Białegostoku przeszedłem cztery kontrole. Nie mówię tego, by narzekać, ale pokazać, że to także dla nas mieszkańców jest uciążliwe - podkreślał Bronisław Talkowski.

Sławomir Droń przypomniał, że początek września był pogodowo fantastyczny.

- Teraz zrobiło się chłodniej, ale w przyszłym tygodniu ma być lepiej. Tyle, że my stoimy ze swoimi biznesami. Czekamy na tę pomoc, trochę się ona ślimaczy. Chcielibyśmy, aby poprawki wprowadzone przez Senat przeszły w Sejmie. To nie chodzi o partyjniactwo, ale o konkretnych przedsiębiorców i ludzi, którzy u nas pracują. Kwoty rekompensat w skali kraju są mikroskopijne, a dla nas przedsiębiorców są to wielkie pieniądze. Bo pozwolą nam dalej funkcjonować. Nie mówię już o startach wizerunkowych dla Białowieży czy Kruszynian - mówił Sławomir Droń.

Robert Tyszkiewicz wyjaśnił skąd wzięła się propozycja podniesienia odszkodowania o 15 proc. Zaproponowany przez rząd mechanizm 65 -proc. rekompensaty uzależnia ją od średniego przychodu z ostatnich trzech miesięcy.

- Miesiące wczesnojesienne są znacznie bardziej korzystne dla turystyki puszczańskiej niż okres wakacyjny - mówił podlaski poseł. - Wrzesień to start wycieczek szkolnych, a także turystyki konferencyjnej. Przychody z tego miesiąca, a także z października, są większe od tych z miesięcy letnich, na podstawie, których będzie obliczana kwota 65 proc. Stad uważamy, że 80 proc. to jest sprawiedliwa rekompensata za poniesione straty.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie