MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki sąd aresztował dwie osoby podejrzane o udział w "mafii paliwowej". Skarb Państwa mógł stracić ponad 84 mln zł

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, sąd tymczasowo aresztował podejrzanych
Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, sąd tymczasowo aresztował podejrzanych CBŚP
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej wyłudzającej VAT oraz przestępstw karnoskarbowych. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury o areszt.

Podejrzani zostali ujęci przez CBŚP na terenie woj. mazowieckiego. Podczas akcji, w domu jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli zakamuflowaną szufladę, w której ukryte było ponad 80 tys. zł w różnej walucie. Śledczy ustalili, a następnie zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych warte ponad 7,5 mln zł.

Zatrzymanym w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia zbrodni fakturowej oraz przestępstw karno-skarbowych. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.

Czytaj też:

To efekt kolejnych działań CBŚP i białostockiej prokuratury regionalnej. Akcja została przeprowadzona w ramach jednego z wątków skomplikowanego śledztwa, w którym - do chwili obecnej - zarzuty usłyszało ponad 200 podejrzanych.

Postępowanie ma charakter międzynarodowy. Obejmuje swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyjaśnianiem kolejnych wątków sprawy zajmowali się funkcjonariusze różnych instytucji.

W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym.

- Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje. Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych - przekazały w środę (12.04) służby prasowe Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zobacz także:

Zatrzymani niedawno mężczyźni w ramach podziału ról (od stycznia do lipca 2016 r.) mieli kontrolować podmiot, który miał zajmować się spedycją paliw na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii.

- W istocie ustalono, iż działalność brytyjskiej i czeskiej spółki faktycznie prowadzona była na terenie Polski, a transakcje nie miały charakteru wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych, bowiem całość obrotu, w tym dostawa do ostatecznych odbiorców odbywała się na terenie Polski i jako taka powinna zostać opodatkowana na terenie kraju - wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Tymczasem nie dokonano zgłoszenia rejestracyjnego podatku od towarów i usług w Polsce, jak również nie ujawniono przedmiotu i podstawy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług związane z opisaną działalnością podejrzanych wyniosły ponad 84 miliony złotych.

Sprawa jest rozwojowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny