Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie Test Wiedzy o Historii Białegostoku

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
W ubiegłorocznym teście wzięło udział 170 osób. Wygrała Joanna Żemojda, dziennikarka Radia Białystok.
W ubiegłorocznym teście wzięło udział 170 osób. Wygrała Joanna Żemojda, dziennikarka Radia Białystok. Andrzej Zgiet
19 lutego odbędzie się Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Po raz drugi. Ma upamiętnić m.in.Ludwika Zamenhofa, twórcę esperanto

Nowoczesny patriota powinien znać historię miasta, w którym mieszka. A Białystok ma arcyciekawą historię - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska. Świetną okazją do poznania tych dziejów może być Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Odbędzie się 19 lutego 2017 roku o godz. 17. w sali kina Forum. Okazja jest wyjątkowa! Tego dnia będziemy obchodzili 98. rocznicę odzyskania przez nasze miasto niepodległości. Był to przełomowy moment.

Test wiedzy o historii Białegostoku to wspólna akcja „Kuriera Porannego”, Muzeum Wojska i Białostockiego Ośrodka Kultury. Do organizacji drugiej edycji przyłączyły się też Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Policealne Studium Wokalno-Aktorskie.

Do quizu może przystąpić maksymalnie trzysta osób, bo tyle pomieści sala kina Forum. Nie mogą być to jednak ludzie zawodowo zajmujący się historią. Chętni będą musieli rozwiązać test na 30 pytań dotyczących historii, kultury, sztuki i ludzi, którzy tworzyli Białystok.

- W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Będziemy obchodzili sto lat od śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto - przypomina Sadowski.

Dlatego test będzie też poświęcony tym dwóm postaciom. Łatwiej go będzie można rozwiązać z „Porannym”. Bo od 23 grudnia zaczynamy publikację tekstów o historii miasta. Będą tam też odpowiedzi na niektóre pytania z testu.

Nad jego przebiegiem będą czuwali historycy. Na zwycięzców czekają nagrody. Za pierwsze miejsce - 3 tys. zł, drugie - 2 tys. zł, trzecie - 1 tys. zł

W przerwie zaprezentują się słuchacze Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego „Szkoła Talentów”.

Pamięci Zamenhofa

14 kwietnia 2017 roku przypada setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Z tej okazji ma powstać m.in. mural Esperanto - wielkie malowidło wykonają młodzi artyści pochodzący z Białegostoku. Odbędzie się też inscenizacja przyjazdu do Białegostoku uczestników 19. Światowego Kongresu Esperanto (odbył się w 1927 r.). Zostanie wydany reprint pierwszego przewodnika po Białymstoku w języku esperanto, opracowanego przez Jakuba Szapiro w 1923 i 1931 r. Ma być też wydany zbiór poezji Wiesława Kazaneckiego w języku esperanto.

Prezydent zwrócił się do rady miejskiej z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie ogłoszenia 2017 roku - Rokiem Ludwika Zamenhofa. Zrobiło już to UNESCO. Tadeusz Truskolaski przyznał wczoraj, że wniosek nie był jeszcze konsultowany z radnymi. - Nie mam takiego zwyczaju. Uważam, że mam prawo zgłosić punkt do porządku obrad - mówił prezydent. Radni ogłosili już rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. Według Truskolaskiego, jedno drugiemu nie przeszkadza.

Zobacz też:

Do testu wiedzy o historii Białegostoku przystąpili zarówno znani białostoczanie, jak i zwykli mieszkańcy.

Test wiedzy o historii Białegostoku. Ponad 170 osób zasiadło...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny