Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą dwa nowe pomniki przyrody w Białymstoku. Jeśli się zgodzą radni. Jeden przy ul. Bema, drugi na Wysokim Stoczku

wal
Parking w pobliżu budynku ZUS. Tu rośnie jedno z drzew, które może zostać pomnikiem przyrody
Parking w pobliżu budynku ZUS. Tu rośnie jedno z drzew, które może zostać pomnikiem przyrody Wojciech Wojtkielewicz
Dwa dęby szypułkowate. Jeden rośnie przy Młynowej w pobliżu budynku ZUS, drugi na Wysokiem Stoczku. Już wkrótce mogą być pomnikami przyrody w Białymstoku. Pod warunkiem, że przystaną na takie rozwiązanie radni. Mają o tym zdecydować na sesji w najbliższy poniedziałek 18 grudnia.

Spis treści

Pomnikami przyrody są skupiska tworów przyrody żywej o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Dwa dęby. Jeden na Bema, drugi na Wysokim Stoczku

Już wkrótce Białystok może wzbogacić się o dwa takie pomniki. Do władz miasta wpłynął bowiem wniosek od osób fizycznych, by zostały nimi dwa drzewa:

  • dąb szypułkowaty (Quercus robur) o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm wynoszącym 308 cm, rosnącego w Białymstoku przy ul. Młynowej 29, na granicy działek stanowiących własność Gminy Białystok;
  • dąb szypułkowaty (Quercus robur) o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm wynoszącym 424 cm, rosnącego w Białymstoku przy ul. Bukowej 4, na działce stanowiącej własność prywatną.

Zielony wizerunek Białegostoku

Drzewa odznaczają się dobrym stanem zdrowotnym, wysoką wartością przyrodniczą i krajobrazową oraz indywidualnymi cechami wyróżniającymi je wśród innych tworów przyrody żywej, takimi jak okazały wzrost, rozłożyste korony i dojrzały wiek. Stanowią cenny element naturalnej przyrody środowiska miejskiego. Objęcie przedmiotowych drzew ochroną prawną pozwoli zwiększyć nadzór nad ich utrzymaniem i pielęgnacją.

- Uznanie za pomniki przyrody drzew ma istotne znaczenie dla kształtowania tzw. wizerunku zielonego miasta i wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców oraz dbałości o walory przyrodnicze Białegostoku – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały na grudniową sesję.

Pielęgnacja na koszt miasta Białystok

Co ciekawe, do ustanowienia pomników przyrody nie jest wymagane uzyskanie zgody właściciela nieruchomości, na której rośnie drzewo wskazane do objęcia tą formą ochrony przyrody.

Niemniej jednak należy wskazać, że wniosek właściciela nieruchomości położonej przy ul. Bukowej 4a, o uznanie dębu szypułkowego za pomnik przyrody należy uznać równocześnie za akceptację objęcia drzewa ochroną prawną – uzasadniają wnioskodawcy.

Po uznaniu za pomniki przyrody oba dęby będą monitorowane i pielęgnowane na koszt miasta Białystok.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny