Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie psiego parku w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Urzędnicy wskazują nowy teren dla czworonogów. Ale poza centrum

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Miasto nie miało możliwości uzgodnienia przez konserwatora zabytków psiego parku w Parku Konstytucji 3 Maja
Miasto nie miało możliwości uzgodnienia przez konserwatora zabytków psiego parku w Parku Konstytucji 3 Maja T.Mikulicz/Archiwum
Miasto odstąpiło od budowy psiego parku w Parku Konstytucji 3 Maja. W tej lokalizacji nie miało szansy na uzgodnienie przez konserwatora zabytków zamierzeń odnośnie wybiegu. Pieniądze z inwestycji zostały przesunięte na inne cele budżetowe. Teraz urzędnicy wskazują nowy teren, ale poza centrum.

Spis treści

W tegorocznym budżecie Białegostoku na budowę Psiego Parku w Parku Konstytucji zarezerwowano 50 tys. zł. Zadanie rozpisano na lata 2022-2024. Na majowej sesji na wniosek prezydenta pieniądze zostały przesunięte. Powód: niemożność zrealizowania inwestycji w zamierzonej lokalizacji. Zastrzeżenia zgłosiły bowiem narodowe służby zajmujące się ochroną dziedzictwa.

Radna: trudno sobie psi park wyobrazić na ulicy

Zaraz po sesji interpelację w tej sprawie napisała radna Katarzyna Bagan-Kurluta. Przypomniała w niej, że projekt ten był uprzednio lokowany w dwóch miejscach. W każdym z nich, najpierw w parku Planty, potem w Parku Zwierzynieckim przeszkodę stanowiły ograniczenia wynikające z ochrony konserwatorskiej.

- Na obszarze obu parków znajdują się rozmaite urządzenia, które nie mają nic wspólnego z zabytkowością parków - a wręcz w nią godzą (na przykład place zabaw czy też siłownie pod chmurką). Niezrozumiałym jest dlaczego niemożliwe jest wydzielenie na terenie parku miejsca, w którym można puścić psa luzem - pyta radna Koalicji Obywatelskiej.

Podkreśla, że nie prowadzi to ani do wprowadzania szczególnych instalacji, ani do niszczenia przyrody.

- Trudno ponadto zakładać, że psi park ma być na ulicy, a nie na obszarze zielonym, blisko domów mieszkańców, z pewnością nie za miastem, gdzie trudno dojechać - zaznacza Katarzyna Bagan-Kurluta (KO).

Przypomina, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, spacery z nim służą zdrowiu i umożliwiają poznawanie innych miłośników zwierząt, a zatem są remedium na choroby, smutek i samotność.

- Warto żeby taki park był centrum, a nie na, obrzeżach miasta, gdzie z naturalnych przyczyn jest więcej miejsc na wyprowadzanie psów - podkreśla przewodnicząca komisji zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska rady miasta.

I dlatego dopomina się od prezydenta jak najszybszego wskazania lokalizacji psiego parku w centrum.

Nie dla psa park. Ani Konstytucji, Ani centralny

W odpowiedzi sekretarz miasta zaznacza, że Narodowy Instytut Dziedzictwa wyraził negatywną opinię w sprawie możliwości lokalizacji „psiego parku” zabytkowym parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. W związku z tym nie jest możliwe uzgodnienie powyższej lokalizacji przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Nie ma równi możliwości utworzenia psiego parku na terenie Parku Centralnego, którego zagospodarowanie, zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wymaga kształtowania z uwzględnieniem i poszanowaniem wartości historycznych i kulturowych miejsca - wyjaśnia Krzysztof Karrpieszuk, sekretarz

Obecnie w Białymstoku funkcjonują obecnie trzy psie parki:

  • na terenie przy ul. Jana Matejki,
  • na terenie pomiędzy ul. Upalną i ul. Marczukowską
  • na terenie przy ul. Włókienniczej.

Ponadto, w ramach Budżetu Obywatelskiego z 2022 r. zaplanowany został do realizacji projekt psiego parku na osiedlu „Leśna Dolina”.

- Obecnie nie ma możliwości realizacji oświetlenia i monitoringu, dlatego też realizacja tej inwestycji została zaplanowana na rok 2024, po uzysk jej przyłączenia do sieci elektroenergetycznej PGE - tłumaczy sekretarz.

Psi park na pograniczu trzech osiedli

Przypomina też, że w ramach projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego został rozpatrzony projekt wybiegu dla psów pn. „Psi park Bacieczki”, który planowano zlokalizować pomiędzy ulicami: Merkurego i Gen. F. Kleeberga na osiedlu „Bacieczki”. Projekt ten, choć pozytywnie zweryfikowany, nie został zakwalifikowany do realizacji z uwagi na niewystarczającą liczbę głosów.

Teraz miasto proponuję, aby rozważyć lokalizację psiego parku na części działki położonej na osiedlu „Bema” w sąsiedztwie ul. Pogodnej i Zdrojowej. Nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale została natomiast podjęta uchwała intencyjna rady miasta w sprawie przystąpienia do jego sporządzenia.

- Realizacja psiego parku w tej lokalizacji mogłaby zaspokoić potrzeby mieszkańców osiedli: „Bema”, „Nowe Miasto”, „Tysiąclecia” w zakresie bezpiecznego wyprowadzania czworonogów - dodaje sekretarz.

Psi Park w Konstytucji 3 Maja to nie jedyne podobne zamierzenie, z którego w ostatnim kilka miesiącach wycofało się miasto. Podobny los spotkał planowaną od kilku lat inwestycję przy ul. Jana Pawła II. Powód: brak pieniędzy

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny