Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto nie widzi potrzeby otwarcia okienka życia dla zwierząt. Taki pomysł zgłosił radny

OPRAC.: wal
Władze Białegostoku uważają, że miasto podejmuje działania związane z zapobieganiem bezdomności zwierząt i zapewnieniem opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywaniem oraz posiada opracowane procedury postępowania dotyczące zwierząt dzikich.
Władze Białegostoku uważają, że miasto podejmuje działania związane z zapobieganiem bezdomności zwierząt i zapewnieniem opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywaniem oraz posiada opracowane procedury postępowania dotyczące zwierząt dzikich. UM Białystok
Jego otwarcie mogłoby się przyczynić do ograniczenia bezdomności zwierząt - uważa radny. Urzędnicy uważają, że w nie ma takiej potrzeby w Białymstoku.

Pomysł powstania „okienka życia dla zwierząt” zgłosił radny Jarosław Grodzki z klubu prezydenckiego. Powoływał się na doświadczeni krakowskie, gdzie funkcjonują od kilku lat.

- W mediach można znaleźć kolejne informacje o podobnych punktach w Aleksandrowie Łódzkim czy w Warszawie – wylicza radny.

Zarazem podkreśla, że powstanie punktu, w którym właściciel, bez tłumaczenia się, mógłby oddać zwierzę, mogłoby spowodować nagły wzrost oddawanych zwierząt.

- Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie, w której to, ze względu na duże zainteresowanie, „okienko” musiało zostać zamknięte – przypomina Jarosław Grodzki.

Ponadto zdaje sobie sprawę, że oddane zwierzę musi zostać poddane 14-dniowej kwarantannie, co wymagałoby posiadania odpowiednich warunków i zapewne bez udziału miasta nie byłoby możliwe.

- Mimo przytoczonych wątpliwości, powstanie „okienka życia dla zwierząt” pozwoliłoby na nieco bardziej humanitarne pozbycie się zwierzęcia i być może dzięki temu zakończylibyśmy plagę porzucania np. psów w lasach przywiązanych do drzew – argumentuje radny.

Dodaje, że okienka życia powstają m.in. przy schroniskach i całodobowych gabinetach weterynaryjnych.

Sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk zapewnia, że schronisko dla zwierząt „Dolina Dolistówki” w Białymstoku, które jest jednostką budżetowa samorządu, zapewnia kompleksową opiekę bezdomnym zwierzętom. Ponadto miasto Białystok ma zawartą umowę na pogotowie dla zwierząt, w ramach którego całodobowo wszelkie zwierzęta powypadkowe, dzikie, egzotyczne potrzebujące opieki ją otrzymują.

- W świetle zawartych umów i powierzonych zadań dodatkowe finansowanie zadania prowadzenia okna życia dla zwierząt jest niemożliwe – zaznacza Krzysztof Karpieszuk.

Dodaje, że wprowadzenie „udogodnienia” osobom, które chcą anonimowo pozbyć się zwierząt udomowionych jest sprzeczne z ideą edukowania mieszkańców i odpowiedzialnego podejścia do posiadania zwierząt.

- Dlatego miasto nie widzi potrzeby powstania okienka życia dla zwierząt – podkreśla sekretarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny