Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Audiodeskrypcja. Warsztaty filmowe dla dzieci w czasie ferii.

Anna Kopeć
Fundacja Audiodeskrypcja organizuje warsztaty dla dzieci
Fundacja Audiodeskrypcja organizuje warsztaty dla dzieci Fot. sxc.hu
Integracja dzieci niewidomych i widzących. Najmłodsi będą poznawać tajemnice powstawania filmu, dowiedzą się, jak słowa przekształcają się w obraz. Fundacja Audiodeskrypcja w czasie ferii zimowych zorganizuje warsztaty filmowe dla dzieci, które mają problemy ze wzrokiem.

Projekt zakłada dwustronną komunikację między dziećmi widzącymi i niewidzącymi - mówi Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja. - Te pierwsze będą starały się opisywać wyświetlany obraz, a dzieci z niepełnosprawnością wzrokową będą im mówiły, czego nie rozumieją. Wszystko będzie zmierzać do wspólnego oglądania filmu animowanego i integracji małych widzów.

To założenie projektu "Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym, jak tworzy się film". Najpierw na specjalnych warsztatach mali uczestnicy dowiedzą się, na czym polega tworzenie filmu, poznają kolejne jego etapy. Razem z dorosłymi będą też tworzyć audiodeskrypcję, czyli słowny opis poszczególnych obrazów. Najprawdopodobniej taki film będzie dostępny w serwisie YouTube.

Na zajęciach plastycznych maluchy będą wykonywały postaci do filmu.

- Nie będą to tradycyjne zajęcia z kredkami czy farbami, ale takie, gdzie wykorzystywane są materiały, które umożliwiają tworzenie form wypukłych - podkreśla Barbara Szymańska.

Ma też powstać specjalny słownik z opisami, który będzie dostępny w wersji elektronicznej.

- Dzieci zdecydowanie łatwiej i prościej opisują obraz - mówi Barbara Szymańska. - W tym słowniku znajdzie się taki zasób słów, którym operują najmłodsi.

W warsztatach weźmie udział 15 osób z całego województwa, będą prowadzone w czasie ferii zimowych w Galerii Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2. Na to przedsięwzięcie Fundacja Audiodeskrypcja dostała dofinansowanie od Akademii Orange w kwocie ok. 13 tys. zł. To jedyny projekt z naszego województwa, który znalazł się w grupie 42 pomysłów z całej Polski. Akademia premiowała te pomysły, które w kreatywny sposób uczą dzieci i młodzież umiejętności społecznych oraz pomagają w przeciwdziałaniu wykluczeniom.

Fundacja Audiodeskrypcja ma też kilka pomysłów, o sfinansowanie których poprosi miasto. Chce np., by Muzeum Podlaskie było dostępne dla osób niedowidzących, planuje książkę edukacyjną o malarstwie czy specjalny przewodnik audio z audiodeskrypcją po szlaku esperanto i wielu kultur.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny