ATB. Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz pokażą "SON isolado" według sztuki Jolanty Janiczak „Joanna Szalona, Królowa”

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz jako Joanna Szalona i Filip Piękny
Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz jako Joanna Szalona i Filip Piękny Magdalena Cwajna
Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz, studenci V roku Akademii Teatralnej stworzyli dzięki pomocy internautów i macierzystej uczelni spektakl według sztuki Jolanty Janiczak „Joanna Szalona, Królowa” zatytułowany "SON isolado". Premiera już 21 września.

„SON isolado” to spektakl zrealizowany przez dwójkę studentów V roku białostockiej Filii Akademii Teatralnej, Bernadetę Bursztę i Karola Czarnowicza, na podstawie dramatu Jolanty Janiczak „Joanna Szalona, Królowa”. Historia opowiada o życiu hiszpańskiej monarchini, a zapożyczone od Coetzeego „SON isolado”, w kontekście życia XVI-wiecznej królowej, nabiera tu nowego znaczenia. Kim była Joanna I Kastylijska? Zazdrosną żoną, ofiarą dominacji mężczyzn, czy osobą chorą psychicznie?

- W dramacie znaleźliśmy bardzo dużą przestrzeń do przełożenia go na teatr ożywionej formy - mówi Karol Czarnowicz. - Kwestie, które wypowiadają postaci dramatu bardzo dobrze sprawdzają się w lalkach.

To będzie spektakl aktorski, ale lalki będą pełniły nie mniej ważną rolę.

- Będą pewnego rodzaju głosami prześladującymi Joannę - wyjaśnia Czarnowicz. To konstrukcje naszego autorstwa.

Studenci postanowili przygotować ten spektakl za własne pieniądze. przy internetowej zbiórce tak się przedstawili:

  • Po pierwsze – studenci V roku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku Wydziału Sztuki Lalkarskiej na kierunku aktorstwo.
  • Po drugie partnerzy! Zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
  • Po trzecie przyszli aktorzy na początku drogi zawodowej.

Chcieli zebrać 5 tys. złotych, udało się zgromadzić 3 385 zł. Pieniędzy potrzebowali na materiały do wykonania lalek i scenografii, ale też opłacenie praw autorskich. No i na sprzęt muzyczny. Chociaż nie udało się osiągnąć założonych pięciu tysięcy i tak w spektaklu pojawi się muzyka tworzona z wykorzystaniem elektroniki.

- Będziemy też tworzyli muzykę, korzystając tylko z naszych głosów i loopera - zapowiada Czarnowicz. - Poza lalkami stworzyliśmy też wraz z elementami scenografii plastyczne obrazy mają sugerować, że Joanna wchodzi w pewne role społeczne, w jej stosunek do nich, to że w pewnym momencie stają się przeszkodą w dążeniach do bycia z Filipem, tworzenia relacji. To także pytania, czy jesteśmy gotowi podjąć się roli żony, matki, czy wreszcie królowej. Wysuwamy hipotezę, że te role jej przeszkadzały.

- Nasza Joanna jest kobietą, która walczy o autentyczną relację - dodaje Bernadeta Burszta. - Jest w tym bezwzględna i bezkompromisowa. Role społeczne, które przyjmuje, stają się przeszkodą w jej dążeniach, klatką, z której trzeba się uwolnić.

- Inspirujemy się tymi postaciami, ale to nie jest spektakl odbywający się w XVI- wiecznej konwencji - podkreśla Czarnowicz. - Na warsztat bierzemy właściwie kondycje tych postaci, żeby uświadomić widzowi że nic nie odróżnia naszych współczesnych dążeń od postaci XVI-wiecznego króla i królowej. Myślę, że przez to, iż Joanna zapisała się przez swoje akty zazdrości w historii, dostaliśmy pewne sygnały że nie różniła się ze swoją samotnością i zazdrością od współczesnej kobiety.

- Na pewno uniesienie we dwoje całego spektaklu stanowi pewną trudność, ale właśnie premiera będzie pierwszą szansą na skonfrontowanie tego z widownią - uważa Czarnowicz. - Myślę, że uda nam się udźwignąć tę historię, choć dla dwójki twórców to duże zadanie. Realizujemy nasz projekt właśnie w szkole, bo jest ona miejscem pewnego rodzaju eksperymentów teatralnych.

Spektakl zrealizowany we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filią w Białymstoku będzie można zobaczyć za darmo w teatrze szkolnym ATB Białystok 21 i 22 września o godz. 18. Pytania i rezerwacje: [email protected]

OBSADA

Bernadeta Burszta jako Joanna Szalona

Bernadeta to aktorka, lalkarka, wokalistka i hobbystycznie malarka w jednej osobie. Kobieta orkiestra. Elektryzująca osobowość o namiętnych hiszpańskich oczach. Absolwentka Szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary i wokalu. Ze Śląska do Białegostoku przywiozła otwarte i pozytywne nastawienie do świata oraz głęboki kobiecy alt, który na pewno usłyszą widzowie spektaklu. Bernadeta podobnie jak Joanna wierzy w wielką i romantyczną miłość, dla której warto poświęcić życie.

Karol Czarnowicz jako Filip Piękny

Karol to aktor, lalkarz i hobbystycznie: wokalista, gitarzysta i filozof. Rozmarzony idealista o wyrazistej słowiańskiej urodzie. Zakochany w rosyjskiej literaturze i w podlaskich puszczach. Dzieciństwo spędził biegając za żubrami. Rodowity Podlasiak. Pierwsze aktorskie kroki stawiał na musicalowej scenie w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Najchętniej rzuciłby wszystko i wyruszył na wyprawę autostopem dookoła świata. Do Filipa upodabnia go jego stanowcze spojrzenie i narcystyczne skłonności.

Koncert Zakopower - Piaseczno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie