Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amadeusz Miloša Formana - klasyka kina w Forum

(ak)
Film ten został uhonorowany aż pięcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach
Film ten został uhonorowany aż pięcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach mat. dystrybutora
Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury - Dyskusyjny Klub Filmowy "GAG" zaprasza na cykliczne pokazy - Klasyka kina - na których prezentowane są największe arcydzieła światowej kinematografii poprzedzone prelekcją filmoznawców. 15 września o godz. 18.00 w kinie Forum odbędzie się pokaz filmu Amadeusz w reżyserii Miloša Formana. Dodatkowym smaczkiem pokazu będzie fakt prezentacji specjalnej reżyserskiej wersji filmu.

Film Miloša Formana jest ekranizacją (nie do końca wierną) sztuki Petera Shaffera. Wiedeń, rok 1781. Nadworny kompozytor Antonio Salieri szaleje z zawiści, gdy na dworze pojawia się obdarzony niezwykłym talentem muzycznym, ale zarazem bardzo ekscentryczny, młody Mozart. Postanawia zatem zniszczyć swego rywala wszelkimi dostępnymi środkami.

Miloš Forman, właściwie Jan Tomáš Forman (ur. 18 lutego 1932 w Čáslaviu), czeski reżyser filmowy, obecnie zamieszkały i tworzący w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczynał karierę w Czechach, kręcił filmy krótkometrażowe i komedie, od początku związany z operatorem Miroslavem Ondříčkiem. Czołowy przedstawiciel tzw. nowego kina czeskiego. Światowy rozgłos zdobył w latach 60. XX wieku dzięki filmowi "Miłość blondynki", który otrzymał nagrody na festiwalach w Locarno i Wenecji. W 1968 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by na zaproszenie Paramountu nakręcić film o amerykańskiej młodzieży "Odlot". Stłumienie Praskiej wiosny spowodowało, że Forman pozostał na stałe w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuował swoją karierę. W 1975 roku nakręcił jedno z największych dzieł światowego kina - ekranizację powieści Kena Keseya "Lot nad kukułczym gniazdem". Film ten, jako drugi w historii (pozostałe to "Ich noce" oraz "Milczenie owiec"), został uhonorowany aż pięcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach (najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy film i najlepszy scenariusz). Ogromny sukces pozwolił Formanowi nakręcić od dawna planowaną ekranizację kultowego musicalu "Hair", która jednak spotkała się z umiarkowanym przyjęciem ze strony krytyków. Kolejnym ważnym osiągnięciem Formana była adaptacja sztuki Petera Shaffera "Amadeusz", oparta na biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta. Film ten przyniósł mu kolejnego Oscara za reżyserię oraz wiele innych nagród.

Krytyk Bartosz Żurawiecki napisał o filmie:

"Gdy film pojawił się na ekranach, zebrał - oprócz sterty nagród i entuzjastycznych recenzji - także parę kąśliwych uwag. Zwłaszcza muzykolodzy mieli za złe twórcom, że zrobili z Mozarta rozbrykanego młodzieńca, który na kolanie, od niechcenia pisze genialne utwory (a przecież był to człowiek niezwykle pracowity), cesarskiego kompozytora, Antonia Salieriego, naznaczyli zaś na wieki piętnem "króla miernot" (krzywdząca opinia) i mordercy Wolfganga Amadeusza (choć to tylko insynuacje). Nie da się ukryć, że film Formana silnie wpłynął na potoczne myślenie o Mozarcie i jego czasach. Taka jest potęga kina! Ale Amadeusz nie stałby się "dziełem z kanonu", gdyby ograniczył się do snucia sensacyjnych anegdot na temat postaci z encyklopedii. To film o paradoksach talentu, który często "trafia" w osoby, wydawać by się mogło, zupełnie niegodne tego zaszczytu. Jednocześnie jest to bardzo formanowska opowieść o wolności artysty czy też szerzej - jednostki w konfrontacji z opresyjną rzeczywistością. Z władzą, z zawiścią i brakiem zrozumienia. Mimo dramatyzmu losów kompozytora Amadeusz ma w sobie radość i blask, które przebijają się przez mroczne tony - to wszystko, co łączy twórczość Formana (począwszy od pierwszych czeskich komedii) i muzykę Mozarta. Film kończy śmiech tytułowego bohatera. Wyraz triumfu zza grobu. Zabić można artystę, ale nie jego sztukę."

Początek seansu o godz. 18, bilety w cenie: bilet 7 i 10 zł do nabycia w kasie kina Forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny