8. Międzynarodowe Targi Książki. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur". PROGRAM [ZDJĘCIA]

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Chris Carter odwiedzi 8. Międzynarodowe Targi Książki. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" w niedzielę - 14 kwietnia
Chris Carter odwiedzi 8. Międzynarodowe Targi Książki. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" w niedzielę - 14 kwietnia Andrzej Banaś
W operze w piątek 12 kwietnia rozpoczną się 8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Pierwszego dnia na spotkaniach króluje literatura dziecięca, a od soboty będzie można zapytać samych pisarzy o ich ulubione tematy. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" ma szczelnie wypełniony program.

Największą gwiazdą tegorocznego festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” ma być Chris Carter.
Urodzony w Brazylii pisarz po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Na Uniwersytecie Michigan studiował psychologię i zaburzenia kryminalne. Dostał pracę w biurze stanowego prokuratora i mógł zweryfikować akademicką wiedzę w kontakcie z prawdziwymi zbrodniarzami. Tak poznał kilku seryjnych morderców.

– Psychologię porzuciłem, bo pracując jako policyjny psycholog zetknąłem się z wieloma potwornymi rzeczami – mówił Carter w rozmowie z Małgorzatą Stuch z Naszego Miasta Warszawa. – Tak naprawdę zastanawiałem się jak długo będę w stanie to wytrzymać. Jakby emocji było mu mało, po jakimś czasie znudził się uniformem urzędnika i zaczął przeobrażać się w muzyka rockowego. – Miałem wrażenie, że będąc muzykiem poderwę o wiele więcej dziewczyn – mówił Carter. Jego ciało zaczęły pokrywać tatuaże, a on sam muzykował gdzieś w Los Angeles. W końcu napisał „Krucyfiks”, mroczny kryminał o seryjnym zabójcy i powołał do życia detektywa Roberta Huntera.

– Zarówno Hunter jak i Garcia – kolega Huntera mają w sobie coś ze mnie, ale bardziej w sensie cech fizycznych ­ opowiadał Carter. – Garcia ma długie włosy i jest Brazylijczykiem jak ja. Hunter jest byłym psychologiem, lubi szkocką i tu też jest pewne podobieństwo ze mną (śmiech). Wydawnictwo Sonia Draga specjalnie na białostockie targi książki przygotowało ogólnopolską premierę jego najnowszej książki „Galeria umarłych”. O seryjnym mordercy.
Na tegorocznych targach swoją ofertę zaprezentuje niemal 90. wydawnictw z Polski i z Białorusi.

W 2017 roku na Targach Książki gościem była Katarzyna Bonda

Od piątkowego poranka dorośli będą mogli już buszować w książkach, dzieci tymczasem spotykają się z pisarzami, którzy umieją je zachwycić. Kilkuset najmłodszych czytelników w największej operowej sali przed południem spotka się choćby z Tomaszem Samojlikiem, autorem komiksów o żubrze Pompiku i przyrodnikiem Adamem Wajrakiem. Prowadzącym będzie znany białostocki pisarz Grzegorz Kasdepke. Znając życie śmiechom i żartom nie będzie końca. Na autografy pisarzy książek dziecięcych będzie można polować od godz. 11 do 18.

– Na spotkania z tymi pisarzami łącznie przyjdzie ponad 2 tysiące dzieci – prognozuje Andrzej Kalinowski, pomysłodawca i organizator białostockich Targów Książki. – To jest ta nadzieja, na którą my, humaniści, liczymy. To oni powinni przejąć tę pałeczkę, czytać, mieć zainteresowanie światem, mówić poprawnie po polsku.

Obserwując wcześniejsze targi można być niemal pewnym, że w sobotę dzieci przyprowadzą do opery rodziców czy dziadków. Bo pisarze, którzy przyjadą na towarzyszący targom festiwal literacki „Na pograniczu kultur” to osobowości, które fascynują różne pokolenia. Choćby przepięknie opowiadający o języku polskim prof. Jerzy Bralczyk albo prowadzący pierwszy w Polsce profesjonalny talk show, reportażysta Mariusz Szczygieł.

Kto pamięta hipnotyzującą powieść Joanny Bator, właśnie sfilmowaną „Ciemno, prawie noc”, będzie miał okazję zapytać autorkę o mroczne tajemnice, owe kotojady, które umieściła w pięknych plenerach okolic Wałbrzycha.

Chociaż świat bardzo się skurczył, nadal pod podszewkę oficjalnego życia najlepiej zaglądają wytrawni reporterzy. Wspomniany Mariusz Szczygieł chętnie przepytuje ludzi o ich prawdy życiowe i zawsze znajdzie czas, by porozmawiać z czytelnikami. Wiele osób czeka na spotkanie z Pawłem Smoleńskim, autorem reportażu o wysiedleniach podczas akcji „Wisła”. Inny wybitny reporter –Jacek Hugo-Bader, po latach powrócił do miejsc, które opisywał w początkach polskiej transformacji. Zbiór zatytułowany „Audyt” pokazuje Polskę dosłownie sprzed kilkunastu miesięcy. To może być doskonała okazja do wspólnej refleksji nad oceną przemian ustrojowych i ekonomicznych, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad.

Osoby, które chciałyby zagłębić się w historię Białegostoku będą mogły porozmawiać z autorami książki „Białystok 1920”. To znany historyk, od wielu lat obecny w mediach, prof. Adam Czesław Dobroński i Marek Gajewski, specjalista od okresu międzywojennego z Muzeum Wojska. Książka ukazała się pod patronatem Kuriera Porannego.

Na targach czeka nas też premiera zbioru felietonów współpracującego z naszą redakcja znanego satyryka Krzysztofa Szubzdy. Zbiór nosi tytuł „O życiu ze śmiertelnie poważnym humorem”.

– Nie chciałem, żeby były pisane na takim mega wygłupie, tylko żeby było w nich trochę lekkiej powagi – mówi Krzysztof Szubzda. Można w nich znaleźć sporo odniesień do życia osobistego satyryka. – Te obnażenia pokazują, że nie na śmiechu się tu wszystko kończy, żeby w czytelniku dzwoniło pytanie, a co jeśli ten satyryk, wariat, Stańczyk, nie żartuje? Spotkanie z Krzysztofem Szubzdą organizatorzy festiwalu literackiego zaplanowali na niedzielę. Dokładnie w samo południe - i to nie żart.

Całkiem poważnie problematykę przedwojennych i powojennych służących potraktowała pisząca przed kilkoma laty w Kurierze Porannym Joanna Kuciel-Frydryszak. Dziś dziennikarka specjalizuje się w biografiach, a jej książka „Służące do wszystkiego” – znakomicie udokumentowana – przywołała na światło dzienne zapomniane histerie bezimiennych kobiet nie tylko sprzed stu lat.

– Najbardziej znani pisarze zwykle jeżdżą tylko na targi do Krakowa czy Warszawy, do Białegostoku przyjeżdżają, bo słyszeli o wyjątkowej atmosferze naszego festiwalu – podkreśla Andrzej Kalinowski.

– Od wielu lat mówię o cudzie. Jeżdżę po Polsce, na targi do Gdańska, Poznania, Warszawy czy Krakowa. Tam aż tak wielkiego zainteresowania spotkaniami z pisarzami jak u nas nie ma. W Białymstoku na spotkaniach sale są wypełnione. W największej jest ponad 200 osób, w sali na 50 osób czasem musi się zmieścić drugie tyle.

A przed nami jeszcze całe mnóstwo spotkań z pisarzami z regionu. Grzegorz i Tomasz Kłosowscy pokażą zdjęcia do albumu „Biebrza”. Dostrzeżona przez czytelników podczas ostatniej nagrody im. Kazaneckiego Zofia Piłasiewicz zaprosi na spacer Czarną Hańczą, a Wojciech Karpiński do ogrodu wspomnień o białostockiej dzielnicy Wygoda. Będą premiery magicznej podróży po Grodnie Wiktora Szałkiewicza i wyjątkowych reportaży Zmiciera Bartosika.
W tym roku na targi przyjeżdżają wydawnictwa i firmy z grami planszowymi i edukacyjnymi.

- To wielka okazja, by zobaczyć gry pokazowe, a później wybrać to co się nam najbardziej podoba i w domu, rodzinnie, przyjemnie spędzić czas grając w wybraną grę – zachęca Andrzej Kalinowski.

Sprawdź dokładny program na piątek, sobotę i niedzielę

8. Międzynarodowe Targi Książki. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur". PROGRAM

PIĄTEK, 12 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Duża sala

- godz. 11.00-12.00 – Wajrak, Samojlik i inne zwierzaki z Puszczy Białowieskiej - spotkanie z Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem (wiek 9-11 lat)
prowadząca/y: Grzegorz Kasdepke

Po spotkaniu zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Czytanie jest the best!
Towarzyszącego 8. Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku oraz Festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur”.

Sala kameralna

- godz. 11.30-13.00 – Poczuj się jak Indiana Jones i daj się porwać przygodzie z Misją Xibalba!
- spotkanie z Ewą Karwan-Jastrzębską (wiek 10-12 lat)
- godz. 13.00-14.30– premiera książki Bezu-bezu i spółka… Grzegorza Kasdepke, autora wielu bestsellerów książkowych, laureata Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnego zdobywcy nagrody Edukacja XXI, oraz wyróżnień Polskiej Sekcji IBBY i Jury nagrody Małe pióro (wiek 8-10 lat)
prowadząca/y: Dorota Sokołowska

Sala prób

- godz. 10.00-11.00 – Przygoda z przyrodą-kucyk August i Klara zapraszają do stajni Szumińskie Łąki! - spotkanie z Agnieszką Tyszką (wiek 8-10 lat)
- godz. 11.00-12.00 – spotkanie z Jarosławem Markiem Spychałą wokół książki Jaskinia. Droga rebeliantów. Przybliżanie myśli filozoficznej poprzez popkulturę. Pokazywanie mitów i idei filozoficznych oraz nawiązań do nich we współczesnym świecie.- (spotkanie dla licealistów)
- godz. 12.00-13.00 – spotkanie z Kubą Sosnowskim wokół książki Wuj Krasnolud i Brama Opowieści (wiek 9-12 lat)

PIĄTEK, 12 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Green room

- godz. 10.00-11.00 – warsztaty z języka angielskiego (liceum)
prowadząca/y: Kuzie Nhakaniso
- godz. 11.00-12.00 – Pierwsza pomoc Cecylki Knedelek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci (6+)
prowadząca/y: Joanna Krzyżanek
- godz. 12.00-13.00 – Białystok niepodległy od 100 lat - warsztaty dla dzieci przygotowane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (wiek 7-9 lat)
- godz. 13.00-14.00- spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z wydawcami i organizatorami 8. Międzynarodowych Targów Książki oraz Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”

Białostocki Teatr Lalek

- 11.00-12.00 – spotkanie z Magdaleną Zarębską, autorka m.in. książek Wakacje u dziadków, Gloria, wakacje i ja (wiek 11-12)
- 12.00-13.00 – spotkanie z Adamem Studzińskim wokół książki Chciejosztuczki. Książka zakazana przez Chciejokorp (wiek 6-9 lat)

Zapisy na piątkowe spotkania i warsztaty dla dzieci będą prowadzone przez Centrum Edukacji Nauczycieli.

PIĄTEK, 12 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 11.00-12.00 – Agnieszka Tyszka, stoisko nr 8
godz. 12.00-13.00 – Jarosław Marek Spychała, stoisko nr 2
godz. 12.00-13.00 – Adam Wajrak, stoisko nr 40-41
godz. 12.00-13.00 – Tomasz Samojlik, stoisko nr 40-41
godz. 12.30-13.30 – Magdalena Zarębska, stoisko nr 24
godz. 12.30-13.30 – Agnieszka Tyszka, stoisko nr 62-63
godz. 13.00-14.00 – Tomasz Samojlik, stoisko nr 19-20
godz. 13.00-14.00 – Adam Studziński, stoisko nr 5
godz. 13.00-14.00 – Anna Czerwińska-Rydel, stoisko nr 42
godz. 13.00-14.00 – Ewa Karwan-Jastrzębska, stoisko nr 8
godz. 13.00-14.00 – Kuba Sosnowski, stoisko nr 26
godz. 14.30-15.30 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 42

stoisko nr 13/1 – Thomas Arnold (10.00-18.00)
stoisko nr 13/2 – Gabriel Maciejewski (10.00-18.00)
stoisko nr 75 – Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu – warsztaty papiernicze (piątek-niedziela)

SOBOTA, 13 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Sala kameralna

- godz. 11.00-12.30 – spotkanie z językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem i psychologiem Lucyną Kirwil wokół książki Pokochawszy. O miłości w języku
prowadząca/y: Dorota Sokołowska
- godz. 12.30-14.00 – spotkanie z Mariuszem Szczygłem, dziennikarzem, reportażystą, felietonistą, pisarzem, autorem m.in. książek Gottland, Láska nebeská, Projekt: Prawda, Nie ma
prowadząca/y: Andrzej Bajguz
- godz. 14.00-15.30 – spotkanie z Marcinem Wichą, grafikiem, eseistą, autorem książek dla dzieci, laureatem Paszportu Polityki (2017), Nagrody Literackiej Nike (2018), Nagrody Literackiej Witolda Gombrowicza (2018) za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem
prowadząca/y: Miłka Malzahn
- godz. 15.30-16.30 – spotkanie z Pawłem Smoleńskim, dziennikarzem, reporterem, publicystą, autorem m.in. książek Irak, Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła”, Królowe Mogadiszu, Wnuki Jozuego
prowadząca/y: Mariusz Szczygieł

Sala prób

- godz. 11.30-12.30 – spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, dziennikarzem, reportażystą, autorem m.in. książek Skucha, Audyt
prowadząca/y: Michał Książek
- godz. 13.00-14.30 – spotkanie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim i Markiem Gajewskim wokół książki Białystok 1920
- godz. 14.30-15.30 – #wezpoczytaj czyli jak lansować książkę w sieci - panel z udziałem blogerów i bookstagramerów oraz wydawców
prowadząca/y: Irmina Herman, Dorota Sokołowska
- godz. 16.00-17.00 - spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, dziennikarzem, pisarzem, autorem cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce

SOBOTA, 13 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Green room

- godz. 11.00-12.00 – wirtualny spacer wzdłuż doliny Czarnej Hańczy z Zofią Piłasiewicz, psychologiem, podróżnikiem, autorką książek Gruzja. W pół drogi do nieba, Podróż
- godz. 12.00-13.00 – spotkanie z Martą Abramowicz wokół książki Dzieci księży
- godz. 13.00-14.00 – spotkanie z Grzegorzem i Tomaszem Kłosowskimi, fotografami przyrody, autorami zdjęć do albumu Biebrza
- godz. 14.00-15.00 – spotkanie z Anną Romaniuk wokół książki Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia
prowadząca/y: Michał Książek
- godz. 15.00-16.00 – Artur Urbanowicz Show „Słowo horroru”. Spotkanie z Arturem Urbanowiczem, autorem książek: Gałęziste, Grzesznik, Inkub
- godz. 16.00-17.00 – premiera książek: I miał Pan wróbelka, który mówił. Podróże wolności Zmiciera Bartosika oraz Miasteczka G...i okolice... Wiktora Szałkiewicza
prowadząca/y: Mikołaj Wawrzeniuk

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 10.00-12.00 – Joanna Krzyżanek, stoisko nr 21
godz. 10.00-11.00 – Zofia Piłasiewicz, stoisko nr 1/2
godz. 10.30-11.30 – Jacek Hugo-Bader, stoisko nr 40-41
godz. 11.00-15.00 – Kuba Sosnowski, stoisko nr 26
godz. 12.00-12.30 – Zofia Piłasiewicz, stoisko nr 1/2
godz. 12.00-13.00 – Jola Czemiel, stoisko nr 29
godz. 12.00-13.00 – Andrzej Strumiłło, stoisko nr 1/2
godz. 12.00-13.00 – Grzegorz Kalinowski, stoisko nr 50
godz. 12.00-13.00 – Katarzyna Sadowska, stoisko nr 24
godz. 12.00-13.30 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 42
godz. 12.00-13.30 – Marta H. Milewska, stoisko nr 5
godz. 12.00-14.00 – Norbert Grzegorz Kościesza, stoisko nr 54-56
godz. 12.30-13.30 – prof. Jerzy Bralczyk/Lucyna Kirwil, stoisko 40-41
godz. 12.30-13.30 – Jacek Hugo-Bader, stoisko nr 7
godz. 13.00-14.00 – Krystyna Bezubik, stoisko nr 29
godz. 13.00-14.00 – Marta Abramowicz, stoisko nr 11
godz. 13.00-14.00 – Krzysztof Bochus, stoisko nr 50
godz. 13.00-14.00 – Ałbena Grabowska, stoisko nr 8
godz. 13.00-14.00 – Krzysztof Tur, stoisko nr 1/2
godz. 13.00-14.00 – Maciej Szymanowicz, stoisko nr 62-63
godz. 14.00-15.00 – Ewa Dudziec, stoisko nr 29
godz. 14.00-15.00 – Małgorzata Rogala, stoisko nr 50
godz. 14.00-15.00 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 62-63
godz. 14.00-15.00 – Mariusz Szczygieł, stoisko nr 17
godz. 14.00-15.00 – Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, stoisko nr 1/2
godz. 14.30-15.30 – prof. Adam Czesław Dobroński/Marek Gajewski, stoisko nr 25
godz. 14.30-15.30 – Maciej Szymanowicz, stoisko nr 42
godz. 15.30-16.30 – Marcin Wicha, kawiarnia OiFP
godz. 15.00-16.00 – Anna Romaniuk, stoisko nr 7
godz. 16.00-17.00 – Artur Urbanowicz, stoisko nr 37
godz. 16.30-17.30 – Paweł Smoleński, stoisko nr 7
godz. 17.00-18.00 – Wiktor Szałkiewicz, stoisko nr 1/2
godz. 17.00-18.00 – Zmicier Bartosik, stoisko nr 1/2
godz. 17.00-18.00 – Wojciech Chmielarz, stoisko nr 35

stoisko nr 13/1 – Thomas Arnold (10.00-18.00)
stoisko nr 13/2 – Gabriel Maciejewski (10.00-18.00)

W dniach 13 - 14 kwietnia autor zestawu "Magia od Podszewki", iluzjonista Jerzy Jakub Buczyński, będzie podpisywał zakupione zestawy oraz przeprowadzał krótkie pokazy iluzji przy stoisku nr 18/1.

NIEDZIELA, 14 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Sala kameralna

- godz. 11.00-12.30 – spotkanie z Joanną Bator, publicystką, felietonistką, pisarką, autorką m.in. książek Piaskowa Góra, Chmurdalia, Ciemno, prawie noc (Nagroda Literacka Nike 2013), Rok Królika
prowadząca/y: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
- godz. 12.30-14.00 – spotkanie z Chrisem Carterem, psychologiem kryminalnym, gitarzystą rockowym, pisarzem, autorem serii książek o przygodach detektywa Roberta Huntera (m.in. Krucyfiks, Egzekutor, Nocny prześladowca, Rzeźbiarz śmierci, Galeria umarłych)
prowadząca/y: Dorota Sokołowska
tłumaczy: Katarzyna Siergiej
- godz. 14.00-15.00 – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak wokół książki Służące do wszystkiego
prowadząca/y: Urszula Dąbrowska

Sala prób

- 12.00 – 13.30 – premiera książki Żarty się skończyły Krzysztofa Szubzdy, prawnika, kabareciarza, konferansjera, publicysty.
prowadząca/y: Andrzej Bajguz
- 13.30-15.00 – spotkanie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim i Anną Worowską wokół książki Wieś podlaska
prowadząca/y: Andrzej Kalinowski

NIEDZIELA, 14 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Green room

- godz. 10.00-11.00 – spotkanie z Ewą Szpakowicz (akredytowanego coacha PCC i ICF) wokół książki Górny mózg, dolny mózg. Sprawdź w jaki sposób myślisz i naucz się robić to lepiej
Kosslyn Stephen M., Miller G. Wayne
- godz. 11.00-12.00 – spotkanie z Krzysztofem Gedroyciem, autorem m.in. książek Piwonia, niemowa, głosy, Piwonia odrodzona oraz premiera tomiku poetyckiego Bierżałowce
prowadząca/y: Olga Gordiejew-Pobot
- godz. 12.00-13.00 – spotkanie z Wojciechem Karpińskim wokół książki W ogrodach snów
- godz. 13.00-14.00 – spotkanie z Piotrem Dobrołęckim i Marzeną Woronow wokół książki Listy do Wandy
- godz. 14.00-15.00 – spotkanie z Grupą literacką Verte

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 11.00-14.00 – Kuba Sosnowski, stoisko nr 26
godz. 11.30-13.30 – Edward Lutczyn, stoisko nr 24
godz. 12.00-13.00 – Krzysztof Gedroyć, stoisko nr 1/2
godz. 12.30-13.30 – Joanna Bator, stoisko nr 32
godz. 13.00-13.30 – Wojciech Karpiński, stoisko nr 1/2
godz. 13.30-14.30 – Krzysztof Szubzda, stoisko nr 1/2
godz. 14.00-15.00 – Chris Carter, kawiarnia OiFP
godz. 14.00-15.00 – Piotr Dobrołęcki, stoisko nr 1/2
godz. 14.00-15.00 – Marzena Woronow, stoisko nr 1/2
godz. 15.00-16.00 – prof. Adam Czesław Dobroński, stoisko nr 1/2
godz. 15.00-16.00 – Anna Worowska, stoisko nr 1/2
godz. 15.00-16.00 – Joanna Kuciel-Frydryszak, stoisko nr 35

stoisko nr 13/1 – Thomas Arnold (10.00-18.00)
stoisko nr 13/2 – Gabriel Maciejewski (10.00-18.00)

8. Międzynarodowym Targom Książki i Festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur” towarzyszy wystawa „Kreską polskich i szwedzkich ilustratorów”, którą będzie można obejrzeć w kwietniu w foyer Białostockiego Teatru Lalek.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie