8. Międzynarodowe Targi Książki. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur". PROGRAM [ZDJĘCIA]

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Zaktualizowano 
Chris Carter odwiedzi 8. Międzynarodowe Targi Książki. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" w niedzielę - 14 kwietnia Andrzej Banaś
W operze w piątek 12 kwietnia rozpoczną się 8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Pierwszego dnia na spotkaniach króluje literatura dziecięca, a od soboty będzie można zapytać samych pisarzy o ich ulubione tematy. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" ma szczelnie wypełniony program.

Największą gwiazdą tegorocznego festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” ma być Chris Carter.
Urodzony w Brazylii pisarz po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Na Uniwersytecie Michigan studiował psychologię i zaburzenia kryminalne. Dostał pracę w biurze stanowego prokuratora i mógł zweryfikować akademicką wiedzę w kontakcie z prawdziwymi zbrodniarzami. Tak poznał kilku seryjnych morderców.

– Psychologię porzuciłem, bo pracując jako policyjny psycholog zetknąłem się z wieloma potwornymi rzeczami – mówił Carter w rozmowie z Małgorzatą Stuch z Naszego Miasta Warszawa. – Tak naprawdę zastanawiałem się jak długo będę w stanie to wytrzymać. Jakby emocji było mu mało, po jakimś czasie znudził się uniformem urzędnika i zaczął przeobrażać się w muzyka rockowego. – Miałem wrażenie, że będąc muzykiem poderwę o wiele więcej dziewczyn – mówił Carter. Jego ciało zaczęły pokrywać tatuaże, a on sam muzykował gdzieś w Los Angeles. W końcu napisał „Krucyfiks”, mroczny kryminał o seryjnym zabójcy i powołał do życia detektywa Roberta Huntera.

– Zarówno Hunter jak i Garcia – kolega Huntera mają w sobie coś ze mnie, ale bardziej w sensie cech fizycznych ­ opowiadał Carter. – Garcia ma długie włosy i jest Brazylijczykiem jak ja. Hunter jest byłym psychologiem, lubi szkocką i tu też jest pewne podobieństwo ze mną (śmiech). Wydawnictwo Sonia Draga specjalnie na białostockie targi książki przygotowało ogólnopolską premierę jego najnowszej książki „Galeria umarłych”. O seryjnym mordercy.
Na tegorocznych targach swoją ofertę zaprezentuje niemal 90. wydawnictw z Polski i z Białorusi.

W 2017 roku na Targach Książki gościem była Katarzyna Bonda

Od piątkowego poranka dorośli będą mogli już buszować w książkach, dzieci tymczasem spotykają się z pisarzami, którzy umieją je zachwycić. Kilkuset najmłodszych czytelników w największej operowej sali przed południem spotka się choćby z Tomaszem Samojlikiem, autorem komiksów o żubrze Pompiku i przyrodnikiem Adamem Wajrakiem. Prowadzącym będzie znany białostocki pisarz Grzegorz Kasdepke. Znając życie śmiechom i żartom nie będzie końca. Na autografy pisarzy książek dziecięcych będzie można polować od godz. 11 do 18.

– Na spotkania z tymi pisarzami łącznie przyjdzie ponad 2 tysiące dzieci – prognozuje Andrzej Kalinowski, pomysłodawca i organizator białostockich Targów Książki. – To jest ta nadzieja, na którą my, humaniści, liczymy. To oni powinni przejąć tę pałeczkę, czytać, mieć zainteresowanie światem, mówić poprawnie po polsku.

Obserwując wcześniejsze targi można być niemal pewnym, że w sobotę dzieci przyprowadzą do opery rodziców czy dziadków. Bo pisarze, którzy przyjadą na towarzyszący targom festiwal literacki „Na pograniczu kultur” to osobowości, które fascynują różne pokolenia. Choćby przepięknie opowiadający o języku polskim prof. Jerzy Bralczyk albo prowadzący pierwszy w Polsce profesjonalny talk show, reportażysta Mariusz Szczygieł.

Kto pamięta hipnotyzującą powieść Joanny Bator, właśnie sfilmowaną „Ciemno, prawie noc”, będzie miał okazję zapytać autorkę o mroczne tajemnice, owe kotojady, które umieściła w pięknych plenerach okolic Wałbrzycha.

Chociaż świat bardzo się skurczył, nadal pod podszewkę oficjalnego życia najlepiej zaglądają wytrawni reporterzy. Wspomniany Mariusz Szczygieł chętnie przepytuje ludzi o ich prawdy życiowe i zawsze znajdzie czas, by porozmawiać z czytelnikami. Wiele osób czeka na spotkanie z Pawłem Smoleńskim, autorem reportażu o wysiedleniach podczas akcji „Wisła”. Inny wybitny reporter –Jacek Hugo-Bader, po latach powrócił do miejsc, które opisywał w początkach polskiej transformacji. Zbiór zatytułowany „Audyt” pokazuje Polskę dosłownie sprzed kilkunastu miesięcy. To może być doskonała okazja do wspólnej refleksji nad oceną przemian ustrojowych i ekonomicznych, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad.

Osoby, które chciałyby zagłębić się w historię Białegostoku będą mogły porozmawiać z autorami książki „Białystok 1920”. To znany historyk, od wielu lat obecny w mediach, prof. Adam Czesław Dobroński i Marek Gajewski, specjalista od okresu międzywojennego z Muzeum Wojska. Książka ukazała się pod patronatem Kuriera Porannego.

Na targach czeka nas też premiera zbioru felietonów współpracującego z naszą redakcja znanego satyryka Krzysztofa Szubzdy. Zbiór nosi tytuł „O życiu ze śmiertelnie poważnym humorem”.

– Nie chciałem, żeby były pisane na takim mega wygłupie, tylko żeby było w nich trochę lekkiej powagi – mówi Krzysztof Szubzda. Można w nich znaleźć sporo odniesień do życia osobistego satyryka. – Te obnażenia pokazują, że nie na śmiechu się tu wszystko kończy, żeby w czytelniku dzwoniło pytanie, a co jeśli ten satyryk, wariat, Stańczyk, nie żartuje? Spotkanie z Krzysztofem Szubzdą organizatorzy festiwalu literackiego zaplanowali na niedzielę. Dokładnie w samo południe - i to nie żart.

Całkiem poważnie problematykę przedwojennych i powojennych służących potraktowała pisząca przed kilkoma laty w Kurierze Porannym Joanna Kuciel-Frydryszak. Dziś dziennikarka specjalizuje się w biografiach, a jej książka „Służące do wszystkiego” – znakomicie udokumentowana – przywołała na światło dzienne zapomniane histerie bezimiennych kobiet nie tylko sprzed stu lat.

– Najbardziej znani pisarze zwykle jeżdżą tylko na targi do Krakowa czy Warszawy, do Białegostoku przyjeżdżają, bo słyszeli o wyjątkowej atmosferze naszego festiwalu – podkreśla Andrzej Kalinowski.

– Od wielu lat mówię o cudzie. Jeżdżę po Polsce, na targi do Gdańska, Poznania, Warszawy czy Krakowa. Tam aż tak wielkiego zainteresowania spotkaniami z pisarzami jak u nas nie ma. W Białymstoku na spotkaniach sale są wypełnione. W największej jest ponad 200 osób, w sali na 50 osób czasem musi się zmieścić drugie tyle.

A przed nami jeszcze całe mnóstwo spotkań z pisarzami z regionu. Grzegorz i Tomasz Kłosowscy pokażą zdjęcia do albumu „Biebrza”. Dostrzeżona przez czytelników podczas ostatniej nagrody im. Kazaneckiego Zofia Piłasiewicz zaprosi na spacer Czarną Hańczą, a Wojciech Karpiński do ogrodu wspomnień o białostockiej dzielnicy Wygoda. Będą premiery magicznej podróży po Grodnie Wiktora Szałkiewicza i wyjątkowych reportaży Zmiciera Bartosika.
W tym roku na targi przyjeżdżają wydawnictwa i firmy z grami planszowymi i edukacyjnymi.

- To wielka okazja, by zobaczyć gry pokazowe, a później wybrać to co się nam najbardziej podoba i w domu, rodzinnie, przyjemnie spędzić czas grając w wybraną grę – zachęca Andrzej Kalinowski.

Sprawdź dokładny program na piątek, sobotę i niedzielę

8. Międzynarodowe Targi Książki. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur". PROGRAM

PIĄTEK, 12 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Duża sala

- godz. 11.00-12.00 – Wajrak, Samojlik i inne zwierzaki z Puszczy Białowieskiej - spotkanie z Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem (wiek 9-11 lat)
prowadząca/y: Grzegorz Kasdepke

Po spotkaniu zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Czytanie jest the best!
Towarzyszącego 8. Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku oraz Festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur”.

Sala kameralna

- godz. 11.30-13.00 – Poczuj się jak Indiana Jones i daj się porwać przygodzie z Misją Xibalba!
- spotkanie z Ewą Karwan-Jastrzębską (wiek 10-12 lat)
- godz. 13.00-14.30– premiera książki Bezu-bezu i spółka… Grzegorza Kasdepke, autora wielu bestsellerów książkowych, laureata Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnego zdobywcy nagrody Edukacja XXI, oraz wyróżnień Polskiej Sekcji IBBY i Jury nagrody Małe pióro (wiek 8-10 lat)
prowadząca/y: Dorota Sokołowska

Sala prób

- godz. 10.00-11.00 – Przygoda z przyrodą-kucyk August i Klara zapraszają do stajni Szumińskie Łąki! - spotkanie z Agnieszką Tyszką (wiek 8-10 lat)
- godz. 11.00-12.00 – spotkanie z Jarosławem Markiem Spychałą wokół książki Jaskinia. Droga rebeliantów. Przybliżanie myśli filozoficznej poprzez popkulturę. Pokazywanie mitów i idei filozoficznych oraz nawiązań do nich we współczesnym świecie.- (spotkanie dla licealistów)
- godz. 12.00-13.00 – spotkanie z Kubą Sosnowskim wokół książki Wuj Krasnolud i Brama Opowieści (wiek 9-12 lat)

PIĄTEK, 12 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Green room

- godz. 10.00-11.00 – warsztaty z języka angielskiego (liceum)
prowadząca/y: Kuzie Nhakaniso
- godz. 11.00-12.00 – Pierwsza pomoc Cecylki Knedelek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci (6+)
prowadząca/y: Joanna Krzyżanek
- godz. 12.00-13.00 – Białystok niepodległy od 100 lat - warsztaty dla dzieci przygotowane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (wiek 7-9 lat)
- godz. 13.00-14.00- spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z wydawcami i organizatorami 8. Międzynarodowych Targów Książki oraz Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”

Białostocki Teatr Lalek

- 11.00-12.00 – spotkanie z Magdaleną Zarębską, autorka m.in. książek Wakacje u dziadków, Gloria, wakacje i ja (wiek 11-12)
- 12.00-13.00 – spotkanie z Adamem Studzińskim wokół książki Chciejosztuczki. Książka zakazana przez Chciejokorp (wiek 6-9 lat)

Zapisy na piątkowe spotkania i warsztaty dla dzieci będą prowadzone przez Centrum Edukacji Nauczycieli.

PIĄTEK, 12 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 11.00-12.00 – Agnieszka Tyszka, stoisko nr 8
godz. 12.00-13.00 – Jarosław Marek Spychała, stoisko nr 2
godz. 12.00-13.00 – Adam Wajrak, stoisko nr 40-41
godz. 12.00-13.00 – Tomasz Samojlik, stoisko nr 40-41
godz. 12.30-13.30 – Magdalena Zarębska, stoisko nr 24
godz. 12.30-13.30 – Agnieszka Tyszka, stoisko nr 62-63
godz. 13.00-14.00 – Tomasz Samojlik, stoisko nr 19-20
godz. 13.00-14.00 – Adam Studziński, stoisko nr 5
godz. 13.00-14.00 – Anna Czerwińska-Rydel, stoisko nr 42
godz. 13.00-14.00 – Ewa Karwan-Jastrzębska, stoisko nr 8
godz. 13.00-14.00 – Kuba Sosnowski, stoisko nr 26
godz. 14.30-15.30 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 42

stoisko nr 13/1 – Thomas Arnold (10.00-18.00)
stoisko nr 13/2 – Gabriel Maciejewski (10.00-18.00)
stoisko nr 75 – Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu – warsztaty papiernicze (piątek-niedziela)

SOBOTA, 13 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Sala kameralna

- godz. 11.00-12.30 – spotkanie z językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem i psychologiem Lucyną Kirwil wokół książki Pokochawszy. O miłości w języku
prowadząca/y: Dorota Sokołowska
- godz. 12.30-14.00 – spotkanie z Mariuszem Szczygłem, dziennikarzem, reportażystą, felietonistą, pisarzem, autorem m.in. książek Gottland, Láska nebeská, Projekt: Prawda, Nie ma
prowadząca/y: Andrzej Bajguz
- godz. 14.00-15.30 – spotkanie z Marcinem Wichą, grafikiem, eseistą, autorem książek dla dzieci, laureatem Paszportu Polityki (2017), Nagrody Literackiej Nike (2018), Nagrody Literackiej Witolda Gombrowicza (2018) za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem
prowadząca/y: Miłka Malzahn
- godz. 15.30-16.30 – spotkanie z Pawłem Smoleńskim, dziennikarzem, reporterem, publicystą, autorem m.in. książek Irak, Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła”, Królowe Mogadiszu, Wnuki Jozuego
prowadząca/y: Mariusz Szczygieł

Sala prób

- godz. 11.30-12.30 – spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, dziennikarzem, reportażystą, autorem m.in. książek Skucha, Audyt
prowadząca/y: Michał Książek
- godz. 13.00-14.30 – spotkanie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim i Markiem Gajewskim wokół książki Białystok 1920
- godz. 14.30-15.30 – #wezpoczytaj czyli jak lansować książkę w sieci - panel z udziałem blogerów i bookstagramerów oraz wydawców
prowadząca/y: Irmina Herman, Dorota Sokołowska
- godz. 16.00-17.00 - spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, dziennikarzem, pisarzem, autorem cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce

SOBOTA, 13 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Green room

- godz. 11.00-12.00 – wirtualny spacer wzdłuż doliny Czarnej Hańczy z Zofią Piłasiewicz, psychologiem, podróżnikiem, autorką książek Gruzja. W pół drogi do nieba, Podróż
- godz. 12.00-13.00 – spotkanie z Martą Abramowicz wokół książki Dzieci księży
- godz. 13.00-14.00 – spotkanie z Grzegorzem i Tomaszem Kłosowskimi, fotografami przyrody, autorami zdjęć do albumu Biebrza
- godz. 14.00-15.00 – spotkanie z Anną Romaniuk wokół książki Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia
prowadząca/y: Michał Książek
- godz. 15.00-16.00 – Artur Urbanowicz Show „Słowo horroru”. Spotkanie z Arturem Urbanowiczem, autorem książek: Gałęziste, Grzesznik, Inkub
- godz. 16.00-17.00 – premiera książek: I miał Pan wróbelka, który mówił. Podróże wolności Zmiciera Bartosika oraz Miasteczka G...i okolice... Wiktora Szałkiewicza
prowadząca/y: Mikołaj Wawrzeniuk

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 10.00-12.00 – Joanna Krzyżanek, stoisko nr 21
godz. 10.00-11.00 – Zofia Piłasiewicz, stoisko nr 1/2
godz. 10.30-11.30 – Jacek Hugo-Bader, stoisko nr 40-41
godz. 11.00-15.00 – Kuba Sosnowski, stoisko nr 26
godz. 12.00-12.30 – Zofia Piłasiewicz, stoisko nr 1/2
godz. 12.00-13.00 – Jola Czemiel, stoisko nr 29
godz. 12.00-13.00 – Andrzej Strumiłło, stoisko nr 1/2
godz. 12.00-13.00 – Grzegorz Kalinowski, stoisko nr 50
godz. 12.00-13.00 – Katarzyna Sadowska, stoisko nr 24
godz. 12.00-13.30 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 42
godz. 12.00-13.30 – Marta H. Milewska, stoisko nr 5
godz. 12.00-14.00 – Norbert Grzegorz Kościesza, stoisko nr 54-56
godz. 12.30-13.30 – prof. Jerzy Bralczyk/Lucyna Kirwil, stoisko 40-41
godz. 12.30-13.30 – Jacek Hugo-Bader, stoisko nr 7
godz. 13.00-14.00 – Krystyna Bezubik, stoisko nr 29
godz. 13.00-14.00 – Marta Abramowicz, stoisko nr 11
godz. 13.00-14.00 – Krzysztof Bochus, stoisko nr 50
godz. 13.00-14.00 – Ałbena Grabowska, stoisko nr 8
godz. 13.00-14.00 – Krzysztof Tur, stoisko nr 1/2
godz. 13.00-14.00 – Maciej Szymanowicz, stoisko nr 62-63
godz. 14.00-15.00 – Ewa Dudziec, stoisko nr 29
godz. 14.00-15.00 – Małgorzata Rogala, stoisko nr 50
godz. 14.00-15.00 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 62-63
godz. 14.00-15.00 – Mariusz Szczygieł, stoisko nr 17
godz. 14.00-15.00 – Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, stoisko nr 1/2
godz. 14.30-15.30 – prof. Adam Czesław Dobroński/Marek Gajewski, stoisko nr 25
godz. 14.30-15.30 – Maciej Szymanowicz, stoisko nr 42
godz. 15.30-16.30 – Marcin Wicha, kawiarnia OiFP
godz. 15.00-16.00 – Anna Romaniuk, stoisko nr 7
godz. 16.00-17.00 – Artur Urbanowicz, stoisko nr 37
godz. 16.30-17.30 – Paweł Smoleński, stoisko nr 7
godz. 17.00-18.00 – Wiktor Szałkiewicz, stoisko nr 1/2
godz. 17.00-18.00 – Zmicier Bartosik, stoisko nr 1/2
godz. 17.00-18.00 – Wojciech Chmielarz, stoisko nr 35

stoisko nr 13/1 – Thomas Arnold (10.00-18.00)
stoisko nr 13/2 – Gabriel Maciejewski (10.00-18.00)

W dniach 13 - 14 kwietnia autor zestawu "Magia od Podszewki", iluzjonista Jerzy Jakub Buczyński, będzie podpisywał zakupione zestawy oraz przeprowadzał krótkie pokazy iluzji przy stoisku nr 18/1.

NIEDZIELA, 14 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Sala kameralna

- godz. 11.00-12.30 – spotkanie z Joanną Bator, publicystką, felietonistką, pisarką, autorką m.in. książek Piaskowa Góra, Chmurdalia, Ciemno, prawie noc (Nagroda Literacka Nike 2013), Rok Królika
prowadząca/y: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
- godz. 12.30-14.00 – spotkanie z Chrisem Carterem, psychologiem kryminalnym, gitarzystą rockowym, pisarzem, autorem serii książek o przygodach detektywa Roberta Huntera (m.in. Krucyfiks, Egzekutor, Nocny prześladowca, Rzeźbiarz śmierci, Galeria umarłych)
prowadząca/y: Dorota Sokołowska
tłumaczy: Katarzyna Siergiej
- godz. 14.00-15.00 – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak wokół książki Służące do wszystkiego
prowadząca/y: Urszula Dąbrowska

Sala prób

- 12.00 – 13.30 – premiera książki Żarty się skończyły Krzysztofa Szubzdy, prawnika, kabareciarza, konferansjera, publicysty.
prowadząca/y: Andrzej Bajguz
- 13.30-15.00 – spotkanie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim i Anną Worowską wokół książki Wieś podlaska
prowadząca/y: Andrzej Kalinowski

NIEDZIELA, 14 kwietnia 2019 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Green room

- godz. 10.00-11.00 – spotkanie z Ewą Szpakowicz (akredytowanego coacha PCC i ICF) wokół książki Górny mózg, dolny mózg. Sprawdź w jaki sposób myślisz i naucz się robić to lepiej
Kosslyn Stephen M., Miller G. Wayne
- godz. 11.00-12.00 – spotkanie z Krzysztofem Gedroyciem, autorem m.in. książek Piwonia, niemowa, głosy, Piwonia odrodzona oraz premiera tomiku poetyckiego Bierżałowce
prowadząca/y: Olga Gordiejew-Pobot
- godz. 12.00-13.00 – spotkanie z Wojciechem Karpińskim wokół książki W ogrodach snów
- godz. 13.00-14.00 – spotkanie z Piotrem Dobrołęckim i Marzeną Woronow wokół książki Listy do Wandy
- godz. 14.00-15.00 – spotkanie z Grupą literacką Verte

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 11.00-14.00 – Kuba Sosnowski, stoisko nr 26
godz. 11.30-13.30 – Edward Lutczyn, stoisko nr 24
godz. 12.00-13.00 – Krzysztof Gedroyć, stoisko nr 1/2
godz. 12.30-13.30 – Joanna Bator, stoisko nr 32
godz. 13.00-13.30 – Wojciech Karpiński, stoisko nr 1/2
godz. 13.30-14.30 – Krzysztof Szubzda, stoisko nr 1/2
godz. 14.00-15.00 – Chris Carter, kawiarnia OiFP
godz. 14.00-15.00 – Piotr Dobrołęcki, stoisko nr 1/2
godz. 14.00-15.00 – Marzena Woronow, stoisko nr 1/2
godz. 15.00-16.00 – prof. Adam Czesław Dobroński, stoisko nr 1/2
godz. 15.00-16.00 – Anna Worowska, stoisko nr 1/2
godz. 15.00-16.00 – Joanna Kuciel-Frydryszak, stoisko nr 35

stoisko nr 13/1 – Thomas Arnold (10.00-18.00)
stoisko nr 13/2 – Gabriel Maciejewski (10.00-18.00)

8. Międzynarodowym Targom Książki i Festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur” towarzyszy wystawa „Kreską polskich i szwedzkich ilustratorów”, którą będzie można obejrzeć w kwietniu w foyer Białostockiego Teatru Lalek.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3