Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

300 000 zł dla Opery i Filharmonii Podlaskiej za realizację "Qua Vadis w Rzymie"

OPRAC.:
Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zrealizuje koncert "Qua Vadis w Rzymie" w Teatrze Palladium.
Orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zrealizuje koncert "Qua Vadis w Rzymie" w Teatrze Palladium. Fot. Michał Heller/OiFP
Opera i Filharmonia Podlaska otrzymała 300 tys. zł dofinansowania od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa i Sportu. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu "Qua Vadis w Rzymie". Koncert odbędzie się w październiku.

Projekt "Qua Vadis w Rzymie" zakłada organizację w Teatrze Palladium w Rzymie koncertu z udziałem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz polskich solistów: Wioletty Chodowicz (sopran), Roberta Gierlacha (baryton) i Wojtka Gierlacha (bas). Koncert poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldi. Chór przygotuje prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Głównym „Quo Vadis w Rzymie” jest promocja polskiej muzyki w miejscu, gdzie odbyły się wydarzenia, które stały się inspiracją do stworzenia dzieła. Podczas koncertu muzyce towarzyszyć będzie oprawa multimedialna, zainspirowana utworem oraz obrazami z ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”.

- Dofinansowanie bardzo nas cieszy - podkreśla prof. Violetta Bielecka. - To dla nas ważny projekt, bo w 2016 r. dokonaliśmy nagrania „Quo Vadis” Nowowiejskiego z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, a w 2018 r. płyta została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą fonograficzną ICMA. Chcieliśmy zwieńczyć nasze sukcesy prezentacją tego dzieła w Rzymie, dla Polonii - mówi prof. Violetta Bielecka.

W programie znajdzie się jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego - „Quo Vadis” op. 13 oratorium na sopran, baryton, bas, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną i organy. Utwór inspirowany jest powieścią Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem oraz podróżą kompozytora do Rzymu, gdzie rozgrywa się akcja utworu.

Koncert jest zaplanowany na październik 2021 r. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, będzie także nagrany i transmitowany na kanałach YouTube zarówno Partnera w Rzymie, jak i na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej.

„Quo Vadis w Rzymie” to nie jedyny projekt, który otrzymał dofinansowanie od MKDNiS. Kolejny to cykl edukacyjnych warsztatów pod nazwą „Czy Moniuszko spotkał Chopina?”, na którego realizację Opera dostała 40 tysięcy złotych.

- Nasz projekt zajął wysokie, 4. miejsce w rankingu programu „Kultura dostępna” i jest to powód do dumy i radości. - mówi prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Zaplanowaliśmy 40 wyjazdowych spotkań warsztatowych, podczas których artyści OiFP wcielą się w postaci najsłynniejszych polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina i wprowadzą dzieci w świat ich twórczości i różnorodnych zagadnień muzycznych.

Oprócz spotkań planowane są też lekcje muzyki. Artyści Opery odwiedzą przede wszystkim szkoły w miejscowościach oddalonych od stolicy województwa, tak by uczące się tam dzieci miały możliwość bezpośredniego spotkania ze sztuką, dostępną na ogół w dużych ośrodkach kultury.

Trzeci projekt, który będzie realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa, jest związany z infrastrukturą. Opera i Filharmonia Podlaska otrzyma 375 tys. zł na rozbudowę systemu oświetleniowego, multimedialnego i dźwiękowego. Pracownicy Opery mają nadzieję, że inwestycja ta poprawi warunki pracy na scenie i polepszy jakość odbioru przedstawień.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny