MKTG SR - pasek na kartach artykułów

3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”. Pełny program (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Wrocławski Teatr Lalek - Pomniktekst - Elżbieta Chowaniec, Jiří Havelka na motywach książki Mariusza Szczygła „Gottland” (Wydawnictwo Czarne)reżyseria - Jiří Havelkascenografia - Marek Zákosteleckýmuzyka - Patrycja HefczyńskaPrzedstawienie oparte jest na reportażu „Dowód miłości” z książki Mariusza Szczygła „Gottland”, opowiadającym o największym na świecie pomniku Józefa Stalina. Monument postawiono w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza Otakara Šveca, a zaledwie siedem lat później został zburzony. W trakcie budowy pomnika zginęło sześcioro robotników. Jego projektant na skutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnił samobójstwo – niedługo po tym, jak zrobiła to jego żona.Tragiczna historia monumentu jest w spektaklu Jiřego Havelki pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji – epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale i międzynarodowa ekipa twórców spektaklu.Czas trwania spektaklu - 60 min.
Wrocławski Teatr Lalek - Pomniktekst - Elżbieta Chowaniec, Jiří Havelka na motywach książki Mariusza Szczygła „Gottland” (Wydawnictwo Czarne)reżyseria - Jiří Havelkascenografia - Marek Zákosteleckýmuzyka - Patrycja HefczyńskaPrzedstawienie oparte jest na reportażu „Dowód miłości” z książki Mariusza Szczygła „Gottland”, opowiadającym o największym na świecie pomniku Józefa Stalina. Monument postawiono w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza Otakara Šveca, a zaledwie siedem lat później został zburzony. W trakcie budowy pomnika zginęło sześcioro robotników. Jego projektant na skutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnił samobójstwo – niedługo po tym, jak zrobiła to jego żona.Tragiczna historia monumentu jest w spektaklu Jiřego Havelki pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji – epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale i międzynarodowa ekipa twórców spektaklu.Czas trwania spektaklu - 60 min. Karol Krukowski
14 czerwca rusza 3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”. Za chwilę będzie można dostać w BTL darmowe wejściówki.

- Białystok stanie się wyspą szczęśliwców, którzy będą mogli zobaczyć najlepsze spektakle dla dorosłych - cieszy się Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, organizatora 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”.

Wystarczy mieć otwartą głowę, by w świecie teatru lalkowego odnaleźć prawdziwe emocje, a nawet niemal reporterskie opowieści.

Tak będzie w przypadku przedstawienia „Pomnik”. To sztuka powstała przy współpracy Elżbiety Chowaniec i Jiříego Havelki opowiadająca o budowie i zburzeniu największego na świecie pomnika Stalina.

Inspiracją do spektaklu był reportaż „Dowód miłości” z książki Mariusza Szczygła „Gottland”. A że losy powojennej Polski i Czechosłowacji były bardzo podobne, wspólnotę doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale i międzynarodowa ekipa twórców spektaklu. Będzie go można zobaczyć podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” , pomiędzy 14 a 22 czerwca.

- Od kilku sezonów staramy się uświadamiać wszystkich dookoła, że teatr lalek jest nie tylko dla dzieciaków, ale też dla dorosłych z otwartą wyobraźnią - przypomina Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, który organizuje imprezę.

Oprócz zrealizowanego we Wrocławiu „Pomnika”, estoński Nuku Theater pokaże u nas „Bon Voyage i inne kłamstwa”. Akcja spektaklu rozgrywać się będzie na pokładzie samolotu. Yael Rasooly i Yaara Goldring z Izraela w oryginalnym przedstawieniu „Dom nad jeziorem” połączą muzyczny kabaret i współczesną sztuką lalkową. Spektakl był prezentowany m.in. podczas festiwali Théâtre de la Cité w Paryżu (Francja), The Festival International de la Marionnette w Charleville Mézières (Francja), a także na festiwalach w Czechach, Portugalii, Kanadzie i Niemczech. Prezentacja spektaklu podczas Festiwalu Metamorfozy Lalek będzie pierwszym pokazem sztuki w Polsce. Divadlo Drak z Czech pokaże „Białego kła” według powieści Jacka Londona.

Będzie też można zobaczyć „Makbeta” wystawionego wcześniej na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. - Figury lalkowe są tym, czym dla teatru dramatycznego są miecze, sztylety i inne narzędzia zbrodni - mówi Adam Walny, autor adaptacji, scenograf i reżyser spektaklu. - Lalki są bronią, za którą możemy się schować; która pozwala nam mówić o rzeczach strasznych, nie w bezpośredni sposób.

Warto przypomnieć, że Adam Walny ukończył wydział reżyserii teatru lalek w białostockiej Akademii Teatralnej, a dyrektorem „Kubusia” jest Robert Drobniuch, również absolwent naszej szkoły teatralnej. Kilka ostatnich spektakli pokaże też Białostocki Teatr Lalek, a w ramach wydarzeń towarzyszących zaprezentują się studenci i absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej.

- Wydaje mi się, że teatr lalkowy jest wyróżnikiem Białegostoku na mapie Polski, a pewnie też i Europy - mówi Jacek Malinowski. - Tu mamy szkołę, ciekawych artystów, to ośrodek porównywalny z Charleville we Francji. Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek nawiązuje do niewielkiej francuskiej miejscowości, w której swoją siedzibę znalazła UNIMA, czyli Międzynarodowa Unia Lalkarska. - To miasto bezwzględnie stawia na promocję poprzez teatr lalkowy - opowiada Malinowski. - Tamtejszy festiwal trwa dwa tygodnie i tętni nim całe miasto, bo władze uznały, że to impreza kluczowa dla tego miasta. Przypomnijmy, że białostockie festiwale także zostały poddane pod głosowanie jako impreza kluczowa dla miejskiej kultury. Chodzi i o „Metamorfozy lalek” i odbywający się naprzemiennie festiwal szkół lalkarskich „Lalka nie lalka”.

- Nie konkurujemy z imprezami masowymi podkreśla Malinowski. - Nie stawiamy na imprezę komercyjną, to promocja dobrego teatru, który można zobaczyć w Białymstoku za darmo.

Czy festiwale lalkarskie znajdą uznanie u setki osób, które zostały wybrane w Białymstoku do decydowania o tak zwanych wydarzeniach kluczowych okaże się na początku czerwca. Podczas festiwalu premierę będzie miała książka „Nasz BTL. Scena dla dorosłych”.

Będzie też można zobaczyć prezentacje studentów, wśród nich znakomity spektakl dyplomowy "Matki" w reżyserii Agaty Kucińskiej.

- Stawiamy na studentów III roku wydziału reżyserii - podkreśla prof. Wiesław Czołpiński, prorektor Wydziału Sztuki Lalkarskiej ATB. I zastrzega, że po zakończonych egzaminach spektakli, jakie będą mogli zobaczyć uczestnicy festiwalu, może być więcej.

- W całej Polsce nie nie ma miasta, które bardziej wspierałoby lalkarstwo - podkreśla prof. Czołpiński. Festiwal z darmowym wstępem nie mógłby się odbyć bez wsparcia miasta.

- Festiwal jest świetną promocją Białegostoku - uważa Rafał Rudnicki, wiceprezydent miasta. - Dowodzimy, że nawet miasto położone na peryferiach może być centrum sztuki lalkarskiej i promieniować na cały kraj i świat.

3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” - wejściówki

Wejściówki będą dystrybuowane od 6 czerwca (czwartek) od godz. 15.30 w kasie Białostockiego Teatru Lalek przy ul. Kalinowskiego 1.

Odbiór wyłącznie osobisty - bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 5 spektakli (czyli łącznie 10 wejściówek).

Więcej informacji pod numerem telefonu: 85 742 50 33 oraz 85 742 50 31 wew. 112, 115.

3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” - program

14/6piątek

scena kameralna BTL
14.30Walne Zebranie Członków POLUNIMA

19.45Oficjalne otwarcie Festiwalu

scena główna BTL
20.00„Little shop of horrors” | Białostocki Teatr Lalek (Polska)

15/6sobota

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
14.00„Face2Face” | Akademia Teatralna w Warszawie im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku - Wydział Sztuki Lalkarskiej (Polska) – wydarzenie towarzyszące

scena główna BTL
15.00„Miriam” | Białostocki Teatr Lalek, Teatr Figur Widmak (Polska)

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
17.00„Matki” | Akademia Teatralna w Warszawie im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku - Wydział Sztuki Lalkarskiej (Polska) – wydarzenie towarzyszące

scena kameralna BTL
19.00„Garbage Monster” | Cengiz Özek Shadow Theatre (Turcja)

scena główna BTL
20.30„William's Things” | Koncert: Michał Górczyński, Sean Palmer, Tomasz Wiracki – wydarzenie towarzyszące


16/6niedziela

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
15.00Pokazy studenckie - Akademia Teatralna w Warszawie im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku - Wydział Sztuki Lalkarskiej (Polska) – wydarzenie towarzyszące

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
17.00„Tabula Rosa” | Hop Signor Theatre (Grecja)

scena kameralna BTL
18.00„Obietnica poranka” | Grodzieński Obwodowy Teatr Lalek (Białoruś)

scena główna BTL
20.15„Pomnik” | Wrocławski Teatr Lalek (Polska)

17/6poniedziałek

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
15.00„Trzy ćwierci do śmierci” | Karolina Martin (Polska) – wydarzenie towarzyszące

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
17.00„Wasylina” | Teatr Lalki I Aktora w Tarnopolu (Ukraina)

scena kameralna BTL
18.30„Ony” | Białostocki Teatr Lalek (Polska)

scena główna BTL
20.00„Trzech silnych mężczyzn na drodze” | Alfa Divadlo (Czechy)

18/6wtorek

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
15.00Pokazy studenckie - Akademia Teatralna w Warszawie im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku - Wydział Sztuki Lalkarskiej (Polska) – wydarzenie towarzyszące

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
17.00„Virginia Wolf” | Białostocki Teatr Lalek (Polska)

scena kameralna BTL
18.15„Zraniony jeleń” | Teatr Lalki i Aktora w Opolu (Polska)

scena główna BTL
20.00„Biały Kieł” | Divadlo Drak (Czechy)

19/6 środa

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
15.00Pokazy studenckie - Akademia Teatralna w Warszawie im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku - Wydział Sztuki Lalkarskiej (Polska) – wydarzenie towarzyszące

scena główna BTL
17.00„Makbet” | Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (Polska)

siedziba ATB – ul. Sienkiewicza 14
19.00„Puszczańskie opowieści” | Białostocki Teatr Lalek (Polska)
scena kameralna BTL
20.30„Bon Voyage i inne kłamstwa” | Nuku Theatre (Estonia)

20/6czwartek

scena kameralna BTL
15.00, 19.00„Jaren” | Yumehina Theatre (Japonia)

scena główna BTL
20.30„The house by the lake” | Yael Rasooly & Yaara Goldring, Hazira Performance Art Arena (Izrael)

21/6piątek

scena kameralna BTL
18.00„Papier” | Maayan Iungman (Niemcy / Izrael)

scena główna BTL
20.00„Nagi Król ” | Mesebolt Babszinhaz (Węgry)

22/6sobota

scena kameralna BTL
14.00, 18.00„Hachioji Kuruma Ningyo” | Nishikawa Koryu Group (Japonia)

scena główna BTL
16.00„Opowieści z niepamięci” | Teatr Animacji w Poznaniu (Polska)

foyer BTL
17.30Promocja książki z serii „Nasz BTL. Spektakle dla Dorosłych”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny