Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej 2020. PROGRAM, ATRAKCJE

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Finałowy koncert poprowadzi Anna Moniuszko
Finałowy koncert poprowadzi Anna Moniuszko Marek Białokoz
10. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej 2020 rozpoczął się 15 listopada. Wyłącznie jako transmisje w internecie. Program jubileuszowej edycji imprezy został dostosowany do ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

W roku 2020 oprócz jubileuszu i 10 tej edycji Festiwalu obchodzimy 290 rocznicę urodzin Izabeli Branickiej urodzonej w 1730 roku - przypomina Mariusz Perkowski, prezes zarządu Fundacji Pro Anima, która od dekady organizuje w Białymstoku cykle koncertów z muzyką dawną. - Doczesne szczątki patronki Festiwalu spoczywają w krypcie w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Tam też 15 listopada zainaugurowaliśmy Festiwal Mszą Świętą z oprawą muzyczną z XVIII wieku.

- Dziś wieczorem (16.XI) zapraszamy Państwa na premierę spektaklu, który przygotował specjalnie na nasz Festiwal Balet Dworski "Cracovia Danza" pt. „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej” ukazujący w sposób humorystyczny sceny z życia białostockiego baletu w oparciu o kanwę historyczną - istnienia w białostockim Opernhausie od 1762 roku zespołu baletowego - kontynuuje Perkowski.

Spektakl w nawiązaniu do tytułu patronki festiwalu - kasztelanowej krakowskiej odbędzie się Teatrze ludowym w Krakowie, dostępny będzie również online.

- W kolejnych dniach zaprosimy Państwa na dwa koncerty kameralne w Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku - opowiada Perkowski. - Pierwszy z nich (17.XI) to sonaty na viola da gamba i klawesyn w wykonaniu duetu wirtuozów Krzysztofa i Anny Firlus natomiast drugi (19.XI) pt. "Słońce w dźwięku zamknięte - muzyka XVII - wiecznej Hiszpanii" wykona CORDEVENTO ENSEMBLE z Holandii. Finałem festiwalu (21.XI) będzie nawiązujący do nazywanego Wersalem Północy - Pałacu Branickich koncert pt. „Król tańczy. Muzyka XVII – wiecznego Wersalu” z muzyką instrumentalną z dworu Ludwika XIV w wykonaniu Orkiestry Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod batutą Anny Moniuszko – dyrektora muzycznego naszego Festiwalu. Wszystkie wydarzenia Festiwalu odbędą się w formie transmisji online.

PROGRAM

15.11.2020 (niedziela), godz. 13:30
Msza Święta inauguracyjna z oprawą muzyczną z XVIII wieku
Stary Kościół Farny w Białymstoku / transmisja online

Wykonawcy:
Schola Gregoriana Sancti Casimiri,
Schola Mulierum Sanctae Hedvigis
Karol Jurgielewicz – organy

W programie m.in.: Missa 2 in F Jakuba Gołąbka (1739–1789), Chorał Piotrkowczyka z XVII wieku

Podczas Mszy Świętej inaugurującej Festiwal zostaną wykonane śpiewy z Graduału Piotrkowczyka z XVIII wieku oraz Missa 2 in F Jakuba Gołąbka (1739-1789) kompozytora i śpiewaka, który działał najpierw w kapeli kościoła Mariackiego, a od około 1774 do końca swojego życia w kapeli katedralnej na Wawelu.

16.11.2020 (poniedziałek), godz. 20:00
„Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej”
Teatr Ludowy w Krakowie / transmisja online

Wykonawcy: Balet Dworski Cracovia Danza, Zespół Instrumentów Dawnych Intrada
Scenariusz i inscenizacja: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek, Leszek Rembowski
Kierownictwo muzyczne: Anna Śliwa
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Scenografia: Krzysztof Antkowiak
Asystent choreografa: Marta Baranowska

W 2020 roku z racji na X jubileuszową edycja Festiwalu, głównym wydarzeniem będzie premiera przygotowanego na potrzeby Festiwalu przez Balet Dworski "Cracovia Danza" spektaklu baletowo-pantomimicznego „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej”, który w sposób humorystyczny ukaże sceny z życia białostockiego baletu w oparciu o kanwę historyczną - istnienia w białostockim Opernhausie od 1762 roku zespołu baletowego (składającego się początkowo z sześciu dziewcząt i sześciu chłopców) do poprowadzenia którego został zatrudniony Włoch Antonio Puttini brat słynnego kastrata Bartolomeo Puttiniego śpiewającego m.in. w Warszawie i Petersburgu. Spektakl oparty na kanwie historycznej ukaże w sposób humorystyczny z racji na zamiłowanie do oper buffa - sceny z życia białostockiego baletu. Izabela Branicka - kasztelanowa krakowska była nazywana Panią Krakowską. W nawiązaniu do tych związków z Krakowem spektakl odbędzie się w Teatrze ludowym w Krakowie. Transmisja dostępna będzie bezpłatnie na stronie festiwalu.

17.11.2020 (wtorek), godz. 19:00
Koncert kameralny „Sonaty na Gambę”
Pałac Branickich w Białymstoku / transmisja online

Wykonawcy: Krzysztof Firlus – viola da gamba, Anna Firlus – klawesyn

W programie: sonaty Christiana Podbielskiego (1683–1753), Carla Friedricha Abla (1723–1787), Christiana Wilhelma Podbielskiego (1741–1792)

Ostatnie lata przyniosły niezwykle bogaty plon jeżeli chodzi o odkrywanie zapomnianej - bądź też uznawanej za zaginioną - literatury gambowej. Z jednej strony zbiór 12 Fantazji gambowych Telemanna, o którym wiadomo było od lat, że niegdyś istniał; znano nawet datę jego powstania: 1735 rok. Pod koniec 2015 roku tenże zbiór niespodziewanie odnalazł się w bibliotece zamku Ledenburg w Niemczech. Z drugiej strony – utwory, o których istnieniu nikt wcześniej nie wiedział – niezwykle urodziwe sonaty gambowe królewieckich organistów z rodu Podbielskich oraz nadzwyczajny zbiór ponad dwudziestu klasycznych już w wyrazie i formie sonat uznawanego za ostatniego gambistę Carla Friedricha Abla; zbiór odnaleziony w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, zwany „Muzykaliami milickimi”. Program koncertu to nic innego jak „zmaterializowanie” tych najnowszych odkryć; możliwość przedstawienia ich publiczności. Można jednocześnie mieć pewność, iż będzie to jedno z pierwszych wykonań tego repertuaru – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

19.11.2020 (czwartek), godz. 19:00
Koncert kameralny „Słońce w dźwięku zamknięte – muzyka xvii – wiecznej Hiszpanii”
Pałac Branickich w Białymstoku / transmisja online

Wykonawcy: Cordovento Ensemble (Holandia) w składzie: Erik Bosgraaf - flety proste,
Izhar Elias - gitara barokowa, Alessandro Pianu – klawesyn

W programie dzieła włoskich i hiszpańskich gitarzystów: G. Montesardo, C. Calvi, G. Sanza, S. de Murcia i F. Corbetta; klawesynistów - A. de Cabezón, B. Storace, J. P. Sweelinck i P. de Vois, a także twórców muzyki kameralnej: A. Falconieri, B. de Selma y Salaverde i Jakoba van Eyc

W dzień imienin Izabeli Branickiej - 19 listopada - udajemy się w stronę południowej Europy, gdzie czekają na słuchaczy niezwykłe skarby muzyki hiszpańskiej, której żywiołowość i różnorodność stanowi doskonałe odzwierciedlenie naszych wyobrażeń o gorącym, hiszpańskim temperamencie. Program koncertu czerpie bezpośrednio z dzieł włoskich i hiszpańskich gitarzystów Girolamo Montesardo, Carlo Calvi, Gaspara Sanza, Santiago de Murcia i Francesco Corbetta, klawesynistów Antonio de Cabezón, Bernardo Storace, Jana Pieterszoon Sweelinck i Pieter de Vois, a także twórców muzyki kameralnej na wiele innych instrumentów, Andreę Falconieri, Bartolomé de Selma y Salaverde i Jacob van Eyck. Wszystkie kompozycje wykonane będą przez trio młodych i utalentowanych muzyków z Holandii, którzy wnoszą wielką rytmiczną witalność i świeże wyobraźnię do tego nowatorskiego aktu rekonstrukcji.

21.11.2020 (sobota), godz. 19:00
Koncert „Król tańczy. Muzyka XVII – wiecznego Wersalu”
Pałac Branickich w Białymstoku / transmisja online

Wykonawcy: Orkiestra Zespołu Muzyki Dawnej Diletto, dyrygent: Anna Moniuszko

W programie: muzyka instrumentalna z oper i baletów Jean-Baptisty Lull’ego

J.B. Lully był najważniejszym i najbardziej wpływowym muzykiem na francuskim dworze Ludwika XIV. To za jego życia powstał słynny Pałac oraz kompleks ogrodowo-parkowy w Wersalu. Koncert finałowy X jubileuszowej edycji Festiwalu nawiązuje do nazywanego Wersalem Północy - Pałacu Branickich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny