Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10. edycja Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Znamy zwycięzców

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Jubileuszowa edycja Konkursu Wiedzy Patriotycznej to podsumowanie całej dekady. Stąd tegoroczne hasło „Roman Dmowski - wychowawca narodu”. Do konkursu wpłynęło łącznie 200 prac. Młodzież zmagała się w dwóch kategoriach esej oraz prace plastyczne. Wśród nagród książki, gry i puzzle, a także komputer.

Gala wręczenia nagród odbyła się dziś (3.03) w kinie "Ton" w Białymstoku. Zaplanowano konferencję naukową, panel dyskusyjny oraz spektakl „Dzieci z naszego podwórka”.

- Jesteśmy zdziwieni zainteresowaniem ze strony uczniów, ale i nauczycieli, którzy chętnie się w konkurs angażowali – mówi Kinga Dubrawska z Fundacji Obowiązek Polski. Spłynęło do nas 200 prac, zaskoczyła nas ta ilość. Nową formą są prace plastyczne wpłynęło ich 120, zaś do kategorii esej 75. Świętujemy jubileusz z dużym rozmachem, więc mamy mnóstwo atrakcji: konferencje, zaproszeni zostali prelegenci, wystawa prac plastycznych, czy spektakl. Mamy nadzieję, że uczniowie będą zachęceni, by brać udział w przyszłych edycjach.

Jury przyznało ex aequo pierwsze miejsce w kategorii praca plastyczna Martynie Przemielewskiej z Białegostoku i Dominikowi Tkaczewskiemu z Gdańska. Zwycięzcą Jubileuszowego Konkursu Wiedzy Patriotycznej o R. Dmowskim w kategorii esej został Szymon Urbanek z Rzeszowa.

- Ta edycja była wyjątkowa. Poziom był tak wysoki, że przyznaliśmy, aż cztery nagrody III i dwie I. Natomiast pierwsza nagroda w kategorii esej powędrowała do ucznia, który napisał pracę filozoficzną, z tak bogatym źródłem, iż pomyśleliśmy, że jest to praca magisterska. To jest ewenement, więc zasługiwał na tę nagrodę – mówi prezes Fundacji Obowiązek Polski, Dariusz Wasilewski.

Nagrodzeni uczestnicy nie kryli zaskoczenia, pojawiły się też łzy wzruszenia oraz radość. Choć nagrody cieszą jak podkreśla Julia Wojtylak z Płocka, to przede wszystkim udział w konkursie umożliwił mi rozwinąć się naukowo. I dodaje. - Mój esej został doceniony, zdobyłam wyróżnienie i kolejne doświadczenie.

Z kolei Agata Badźmirowska została wyróżniona w kategorii praca esej. - Bardzo się cieszę. Po raz pierwszy biorę udział w konkursie. Jest to dla mnie świetna forma poznania czegoś więcej, niż tego co daje szkoła. Będąc tu mam chwilę na refleksję, co mogę zrobić w przyszłości, by naśladować Romana Dmowskiego.

- Chciałam spróbować czegoś nowego - mówi Aniela Wróbel. - Udział w konkursie ma dla mnie dużą wartość edukacyjną. Zajęłam III miejsce w kategorii esej, a biorę udział po raz pierwszy.

Jutro kolejny dzień świętowania jubileuszu. Przewidziano m.in. zwiedzanie Dworu w Drozdowie, miejsca śmierci R. Dmowskiego, prelekcję oraz premierę wystawy „Panie Lutosławskie losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”.

Konkurs patronatem objął arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki, podlaski kurator oświaty oraz minister edukacji narodowej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny