MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywieniowa rewolucja w szkołach. Weronika: Gulasz był ohydny jak psia karma

Aneta Boruch, x-news
Zdania dzieci na temat potraw są podzielone. Niektóre  pałaszują dania z apetytem i je chwalą, dla innych są one zbyt mało słone i mdłe.
Zdania dzieci na temat potraw są podzielone. Niektóre pałaszują dania z apetytem i je chwalą, dla innych są one zbyt mało słone i mdłe. Paweł Nowak
Jednym nowe potrawy nie smakują, inni cieszą się, że jedzą zdrowiej. W wielu placówkach padły sklepiki. Tak wygląda sytuacja w szkołach od czasu wprowadzeniu zakazu śmieciowego jedzenia.

Na długiej przerwie w białostockim Zespole Szkół nr 6 kolejka uczniów do stołówki sięga schodów. Zdania na temat tego, co znajduje się na talerzach, są podzielone.

- Mnie smakuje, już się trochę przyzwyczaiłam - mówi Angelika Sadowska z VI b.

- Brakuje soli, ale staram się zjadać wszystko - opowiada Weronika Domanowska z IV a. - Chociaż ostatnio gulasz był ohydny, jak psia karma.

- Mnie smakuje średnio, w potrawach brakuje przypraw - krzywi się Mateusz Podkowiński. - Najgorsza była kapusta i strasznie mdłe spaghetti.

Wprowadzona do szkół od 1 września żywieniowa rewolucja opornie wchodzi w życie. Zgodnie z nią radykalnie ograniczona została ilość soli oraz cukru w jedzeniu serwowanym przez szkolne stołówki. W sklepikach nie można sprzedawać kanapek z białych bułek i słodyczy. Za to powinny być owoce i warzywa. Niemal wszystkim najbardziej doskwiera obostrzenie dotyczące soli. Doszło do tego, że ci bardziej do niej przywiązani do szkolnych stołówek przynoszą własną.

- Gdy była zupa kalafiorowa, to praktycznie nie dało się jej jeść. Była niesmaczna, bo niesłona - otwarcie mówi Lech Szargiej, dyrektor Zespołu Szkół nr 6. I krytykuje nowe przepisy: - To wylanie dziecka z kąpielą. Oczywiście warto uczyć zdrowego odżywiania, powinna być edukacja. Ale skoro nie ma na to pieniędzy, to dlaczego zwalać cały obowiązek zdrowego odżywiania na szkołę.

Inni chwalą lżej strawne posiłki w szkołach i ich większe urozmaicenie. - Nasze panie kucharki eksperymentują z różnymi potrawami, wprowadziliśmy większą ilość ziół - opowiada Jolanta Górska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 3.

- Mamy teraz poligon doświadczalny w stołówce - śmieje się Ewa Zając, dyrektorka SP 15. - Gdy widzimy, że jakaś potrawa nie jest zjadana, to ją usuwamy z jadłospisu.

Dyrektorka przyznaje, że dużym problemem jest brak sklepiku szkolnego, który został zamknięty po wejściu w życie nowych wytycznych. Sklepiki zniknęły również m.in. w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 czy Szkole Podstawowej nr 15 czy Zespole Szkół nr 6.

Ministerstwo edukacji właśnie poprosiło dyrektorów szkół i przedszkoli o informacje o kłopotach, związanych z wycofaniem śmieciowego jedzenia. - Chcemy mieć jakiś ogląd sytuacji. Będziemy analizować te sygnały - usłyszeliśmy we wtorek w biurze prasowym MEN.

Resort unika jednak odpowiedzi czy wytyczne dotyczące zdrowego żywienia w szkołach mogą być złagodzone.

Co dzieci mogą jeść

W sklepikach szkolnych:

- kanapki przygotowywane z pieczywa razowego lub pełnoziarnistego: żytniego, pszennego, mieszanego lub pieczywa bezglutenowego;

- w kanapkach muszą znaleźć się warzywa; ponadto mogą one zawierać przetwory mięsne, zawierające co najmniej 70 proc. mięsa, przetwory z ryb i jaja;

- do kanapek nie można dodawać majonezu i sosów;

- dopuszczone do sprzedaży napoje to: soki owocowe, warzywne, woda mineralna, herbata, napary owocowe, kawa zbożowa, mleko bez dodatku cukrów;

- sałatki, surówki, owoce.

W stołówkach szkolnych:

- raz w tygodniu dzieci mają jeść rybę, potrawa smażona również tylko raz w tygodniu;

- do każdego obiadu ma być dodawana porcja warzyw i owoców;

- kompot owocowy bez dodatku cukrów i substancji słodzących;

- w procesie przygotowania posiłku jest stosowana sól sodowo-potasowa, po przygotowaniu posiłku sól nie może być stosowana; zalecane są zioła lub przyprawy;

- nie można używać koncentratów spożywczych, chyba, że zrobione są z naturalnych składników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny