Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze słońca, wody, wiatru i biomasy

maryla
Zarobić na oze próbuje m.in. firma Mariel Mariusza Żukowskiego.W Dobrzyniewie woda dopływa do turbinowni krytym kanałem. W turbinach łopatki kierownicze kierują wodę na wirnik. Przekładnia pasowa połączona z wirnikiem napędza generator, a ten produkuje prąd elektryczny.
Zarobić na oze próbuje m.in. firma Mariel Mariusza Żukowskiego.W Dobrzyniewie woda dopływa do turbinowni krytym kanałem. W turbinach łopatki kierownicze kierują wodę na wirnik. Przekładnia pasowa połączona z wirnikiem napędza generator, a ten produkuje prąd elektryczny. arch.
Jeszcze do końca stycznia samorządy i firmy mogą zawalczyć o miliony złotych z dotacji. Będzie też okazja poznać rozwiązania prawne i inwestycje oparte na odnawialnych źródłach energii w Bawarii.

Trwający obecnie konkurs  na inwestycje w odnawialne źródła energii (działanie 5.2.) jest już ostatnim w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Ogłoszony 14 grudnia 2012, zakończy się 31 stycznia. Do podziału są w nim ponad 24 mln zł.
O dotacje mogą ubiegać się podmioty publiczne (m.in. samorządy), jak również mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Pieniądze te mogą wesprzeć inwestycje polegające m.in. na:zakupie urządzeń do produkcji i przesyłu energii z OZE (np. wiatrowej, wodnej, słonecznej, biomasy), zakupie nowoczesnych technologii niezbędnych do jej wykorzystania, budowy sieci energetycznej służącej dystrybucji, uzyskanej z alternatywnych źródeł, energii elektrycznej i cieplnej.

Zachęcanie inwestorów prywatnych i publicznych do inwestowania w OZE nabiera w naszym regionie coraz większego rozmachu. A że nic lepiej nie przemawia do wyobraźni niż przykłady dobrych praktyk, 30 i 31 stycznia  w Białymstoku odbędzie się dwudniowa konferencja z udziałem gości z Bawarii, która jest światowym  liderem w zastosowaniu takich rozwiązań. Spotkanie organizowane jest przez podlaski urząd marszałkowski, Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego, Politechnikę Białostocką i bawarską Fundację EuroNatur.

– Mamy prawo zaliczać się do prekursorów wśród organizacji pozarządowych, zajmujących się tą materią – mówi Andrzej Parafiniuk, prezes PFRR, która już w 2003 roku powołała Podlaską Agencję Zarządzania Energią, jedną z jedenastu agencji energii w Polsce. – Naturalne więc jest, że postanowiliśmy z naszymi partnerami rozpocząć z większym rozmachem edukację w tym zakresie.  Konferencja będzie jednym z wielu działań, jakie podejmiemy w zakresie promowania OZE i budowy samowystarczalności energetycznej  regionu.
– To co działo się u naszych niemieckich sąsiadów napawa optymizmem, dlatego Automatyka-Pomiary-Sterowanie z uwagą śledzi proces legislacyjny ustaw decydujących o opłacalności tego typu inwestycji – mówi o innej stronie tego medalu Bogusław Łącki, prezes białostockiej spółki APS SA, zajmującej się automatyką przemysłową. –  Technicznie jesteśmy gotowi do zaproponowania inwestorom rozwiązań technicznych i projektów instalacji fotowoltaicznych. Ale o zainteresowaniu inwestorów zadecyduje zależna od polityki opłacalność: decydujące mogą być ułatwienia proponowane przez państwo dla małych instalacji. Obecnie główną barierą jest brak rozwiązań ustawowych, a gdy one się w końcu pojawią, dowiemy się o wymaganiach przyłączeniowych takich instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny