Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdolni to nasz kapitał

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Warto inwestować w utalentowaną młodzież
Warto inwestować w utalentowaną młodzież
Stypendia, indywidualny tok nauczania, olimpiady - jak pracować z uczniami o ponadprzeciętnych zdolnościach zastanawiali się wczoraj w Białymstoku eksperci od edukacji.

Uzdolniona w różnych dziedzinach młodzież stanowi kapitał rozwojowy zarówno dla miasta, regionu, jak i całego społeczeństwa - przekonywała Izabella Lutze, koordynatorka projektu "Uczeń Zdolny" z Ośrodka Rozwoju Edukacji. - Warto w nich inwestować, bo są naszym atutem, wspierają rozwijanie kreatywności, przyczyniają się do rozwoju nauki i gospodarki. Dzięki nim Polska może być zauważona na świecie.

W naszych szkołach nie brakuje młodych ludzi, utalentowanych w różnych dziedzinach. Jak właściwie nimi pokierować, by umożliwić im rozwój zastanawiali się wczoraj w Białymstoku specjaliści od edukacji.

Przede wszystkim takiemu uczniowi może być zaproponowany indywidualny tok lub indywidualny program nauki. W naszym regionie w ubiegłym roku szkolnym na takich zasadach pracowało 46 uczniów.
O wiele więcej młodych ludzi korzysta z różnych form wsparcia stypendialnego. Białystok w tym roku przeznaczył ponad 273 tysięcy złotych na stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce, artystyczne oraz za innowacyjną myśl techniczną.

W mieście stworzony też został projekt Talenty XXI wieku. Jego celem jest wspieranie utalentowanych osób po to, by wzmacniać gospodarkę zarówno Białegostoku, jak i całego regionu.

- Do końca pierwszego semestru tego roku szkolnego opracowane zostaną kryteria naboru uczniów - mówi Bożena Krasnodębska, dyrektorka CentrumKształcenia Ustawicznego w Białymstoku, zaangażowanego w to przedsięwzięcie. - A w drugim przeprowadzimy jego pilotażowe działanie.

Już ruszyły dwie strony internetowe, na których dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice mogą logować się i dołączyć do zespołu projektu.

Wyznacznikiem pracy z uzdolnioną młodzieżą są także efekty różnych konkursów i olimpiad przedmiotowych. W samym Białymstoku w ostatnim roku szkolnym mieliśmy 59 laureatów.
Nie zawsze jednak talenty młodych ludzi przekładają się na wymierne korzyści dla naszej gospodarki.

- O współpracy nauki i przemysłu dużo się teraz mówi, ale w praktyce to dość mocno kuleje - ocenił Maciej Szumski, prezes firmy Plum.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny