Zachor 2012. Festiwal pamięci już po raz piąty

Aneta Boruch
David Krakauer
David Krakauer Strona internetowa artysty
Koncert Davida Krakauera, sylwetka Józefa Chazanowicza, ale też pokazy tańców żydowskich i izraelskich oraz koszernej kuchni - koniec tego tygodnia będzie świętem kultury i historii żydowskiej w Białymstoku. To czas na kolejny już festiwal Zachor - Kolor i Dźwięk.

Zachor oznacza pamięć o tych, którzy odeszli - zaznacza Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, które organizuje od kilku lat festiwal Zachor w Białymstoku. - Nasza impreza upamiętnia tych wspaniałych, przedwojennych mieszkańców Białegostoku, którzy dzięki swoim talentom rozsławiali to miasto na świecie.

Tegoroczny festiwal Zachor - Kolor i Dźwięk potrwa od 15 do 19 czerwca. To już piąta, jubileuszowa edycja nabierającej coraz większego znaczenia imprezy.

W tym roku centralną postacią festiwalu Zachor będzie związany niegdyś z Białymstokiem Józef Chazanowicz. Był to lekarz, bibliofil, współtwórca Narodowej i Uniwersyteckiej Biblioteki Izraela.

Muzyczną gwiazdą tej edycji będzie światowej sławy amerykański klarnecista David Krakauer. Da koncert w Białymstoku dzięki wspólnym działaniom Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz ambasady amerykańskiej.

Impreza z roku na rok nabiera coraz większej rangi i znaczenia. W tym roku po raz pierwszy zaszczyci ją swoją obecnością ambasador USA w Polsce.

O koszernej kuchni aszkenazyjskiej i sefardyjskiej opowie Małgorzata Blicharz z zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Pokaże też na miejscu jak przyrządzać niektóre potrawy. Nie zabraknie okazji do smakowitych degustacji.

Najmłodsi na placu przy ratuszu będą malowali synagogę i symbole judaizmu takie jak menora czy Gwiazda Dawida. Tu także będzie można podziwiać pokazy tańców żydowskich i izraelskich.
W poniedziałek nastąpi uroczyste otwarcie wystawy Nasi Izraelczycy. Będzie ją można oglądać w siedzibie Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Bardzo ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu jest zorganizowana po raz pierwszy w Białymstoku konferencja naukowa Żydzi Wschodniej Polski - kultura, tradycja.

Historia

Przed II wojną światową w Białymstoku było około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności po powstaniu w białostockim getcie w 1943 roku i wywózkach do obozów ocalało zaledwie kilkaset osób.

W Białymstoku śladów materialnych po społeczności żydowskiej prawie nie ma. Od kilku lat działa Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, który ma upamiętniać kilkadziesiąt miejsc związanych z historią białostockich Żydów.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie