Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXI Trialog w Krynkach przyjmie kobiece oblicze. W Villi Sokratesa spotkają się kobiety reprezentujące sztukę i kulturę białoruską

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
XXI Trialog w Krynkach odbędzie się pod hasłem: "Białoruś to kobieta".
XXI Trialog w Krynkach odbędzie się pod hasłem: "Białoruś to kobieta". Materiały prasowe/Fundacja Villa Sokratesa
Temat tegorocznego trialogu brzmi: "Białoruś to kobieta. Przebudzenie niebieskookiej cierpiętnicy". Dlatego gośćmi spotkania będą same kobiety, które tworzą współczesną białoruską kulturę: artystki, literatki, dziennikarki i aktywistki. Zostanie otwarta wystawa "Kiedy formy stają się postawą". Zagrają też Karolina Cicha i SHUMA. Trialog wystartuje 27 sierpnia i potrwa dwa dni.

Organizatorem białoruskich trialogów od ponad 20 lat jest Fundacja Villa Sokratesa. Niezależna instytucja powstała z inicjatywy trzech przyjaciół: Leona Tarasewicza, Jerzego Chmielewskiego i Pawła Grzesia. Patronem Villi Sokratesa jest pisarz Sokrat Janowicz.

- Sam pomysł trialogu o takim tytule narodził się 4 lata temu przed galerią "y" w Mińsku. Po wydarzeniach, jakie się odbyły na Białorusi i zaobserwowaniu tak aktywnej roli kobiet w ostatnim czasie, zdecydowaliśmy się na to hasło w tym roku - mówi Leon Tarasewicz, prezes Fundacji Villa Sokratesa i malarz współczesny związany z Podlasiem.

Motyw przewodni tegorocznego spotkania w Krynkach nawiązuje do reportażu Swiatłany Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". W książce noblistki wielokrotnie pojawiają się twierdzenia typu: "Wolna Białoruś ma twarz kobiety". Idąc za Aleksijewicz, hasła te są wykrzykiwane podczas obecnych protestów przeciwko reżimowi Łukaszenki. XXI Trialog w Krynkach jest więc ukłonem w stronę zarówno historycznych, jak i współczesnych postaci kobiecych, które wpłynęły na losy Białorusi. Stąd druga część hasła: "Przebudzenie niebieskookiej cierpiętnicy".

- Większość stereotypów i mitów dotyczących narodowego charakteru Białorusinów nosi kobiece zabarwienie: kochająca, czuła, łagodna, dobra, szczera, życzliwa, gościnna, pracowita, spokojna, zrównoważona, tolerancyjna, cierpliwa, ale także skrzywdzona, poniżona, ciężko doświadczona itd. - zauważa Konstanty Bondaruk, prawosławny duchowny i publicysta i autor tekstu promującego wydarzenie.

Historia Białorusi przepełniona jest odważnymi postaciami kobiecymi.

- Mamy przykład św. Eufrozyny Połockiej, która zrezygnowała ze ślubu, przez co musiała wyjechać na emigrację. Wstąpiła do monasteru i tam tłumaczyła i przepisywała księgi - opowiada Leon Tarasewicz.

Eufrozyna stała się patronką Białorusi zbudowała dwie cerkwie w Połocku, ufundowała dwa monastery, otwierała też przytułki i szkoły.

Drugą niezwykle ważną postacią była Zofia Witoldówna, córka Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Heroicznie kierowała obroną Moskwy przed Tatarami.

Jednak XXI Trialog to też hołd oddany współczesnym Białorusinkom, które poprzez swoje odważne działania, wpisały się w kulturę nie tylko swojego kraju, ale i Europy. Dyskusję tradycyjnie podzielono na 3 części: literaturę, kulturę i politykę. Swoją wiedzą i doświadczeniem z publicznością podzielą się takie osobistości jak: Valeryja Kustava, Taciana Niadbaj, Natalia Rusiecka, Olga Hardziejczyk-Maziarska, Lesia Pczełka, Anna Chistoserdova, Lena Aharelysheva, Natallia Vasilevich, Volha Kavalkova i Volha Siamashka.

W Galerii Krynki otwarta zostanie wystawa "Kiedy formy stają się postawą" pod kuratelą Ilony Dergach.

- Jeszcze w latach 90-tych w sztuce współczesnej obecni byli głównie mężczyźni, a teraz kobiece artystki są bardzo aktywne. Chociażby Marina Naprushkina, która niedawno została uhonorowana nagrodą ECF Princess Margriet Award for Culture w Amsterdamie. To wszystko, co prezentujemy, to sztuka na europejskim poziomie - mówi Leon Tarasewicz.

Swoje prace pokażą m.in. Olia Sosnovskaya, Antonina Slobodchikova czy Vasilisa Palianina.

Nie zabraknie także akcentów muzycznych. W siedzibie Villi Sokrates przy uk. Kaukazkiej wyjątkowe koncerty dadzą Karolina Cicha i Spółka a także oryginalna artystka SHUMA, która łączy tradycyjne, pogańskie pieśni ze współczesnymi elektronicznymi brzmieniami.

PROGRAM:

piątek, 27 sierpnia
sztuka / 17:00 – 19:30 / Galeria Krynki – ul. J. Piłsudskiego 6
KIEDY FORMY STAJĄ SIĘ POSTAWĄ
kuratorka: Ilona Dergach
koordynator projektu wystawy: Andrei Dureika
ARTYSTKI / DZIEŁA:
Ala Savasheviсh, Głosy
Antonina Slobodchikova, Dowody z Kraju B.
Ekaterina Sokolovskaya, Psy Online
Zhanna Gladko, Wymiary równoległe
Masha Maroz, Długa droga do domu | Mantra. Długa droga do domu
Marina Naprushkina, przyszłość dla wszystkich
Olia Sosnovskaya, Naszych kobiet
Vasilisa Palianina, Bez tytułu

sobota, 28 sierpnia

dyskusja / 11:00 – 17:00 / siedziba Fundacji Villa Sokrates – ul. Kaukazka
BIAŁORUŚ TO KOBIETA
moderator: Mikołaj Wawrzeniuk
11:00 – 12:30 / literatura: Valeryja Kustava, Taciana Niadbaj, Natalia Rusiecka
13:00 – 14:30 kultura: Olga Hardziejczyk-Maziarska, Lesia Pczełka, Anna Chistoserdova
15:30 – 17:00 / polityka: Lena Aharelysheva, Natallia Vasilevich, Volha Kavalkova, Volha Siamashka

muzyka / 19:00 – 22:00 / siedziba Fundacji Villa Sokrates – ul. Kaukazka
19:00 Karolina Cicha i Spółka
20:30 SHUMA

Wstęp wolny

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny