Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX Złota Setka Podlaskiego. Finał w piątek 13 października

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Gala Złotej Setki Podlaskiego 2021 odbyła się w auli Uniwersytetu w Białymstoku. Ciekawe, ilu nagrodzonych wtedy pojawi się w tym roku na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie (13 października) będziemy prezentowali  najlepsze firmy z regionu
Gala Złotej Setki Podlaskiego 2021 odbyła się w auli Uniwersytetu w Białymstoku. Ciekawe, ilu nagrodzonych wtedy pojawi się w tym roku na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie (13 października) będziemy prezentowali najlepsze firmy z regionu Wojciech Wojtkielewicz
Już wkrótce, 13 października, poznamy wyniki Złotej Setki Podlaskiego za rok 2022. Rankingu “Kuriera Porannego”, który co roku, od dwudziestu lat prezentuje najlepsze podlaskie przedsiębiorstwa. Tegoroczna, jubileuszowa gala odbędzie się w piątek, co w połączeniu z 13 dniem miesiąca może uchodzić za pechowy termin, wierzymy jednak, że katastrofy nie będzie.

Tak, jak zapowiadaliśmy zgłoszenia do rankingu i zgłoszenia kandydatur do tytułu Menedżer Roku przyjmowaliśmy do 22 września 2023 roku, do godz. 23.59. Teraz nasi partnerzy merytoryczni analizują wszystkie dane i 4 października podczas posiedzenia Kapituły, przedstawią pełne notowania rankingu za 2022 rok. Wtedy też Kapituła Rankingu wybierze najlepszego menedżera województwa podlaskiego. W tym roku otrzymaliśmy osiem kandydatur do tego tytułu: trzy kobiety i pięciu mężczyzn.

Spis treści

Firmy z Setki to firmy z sukcesem

Ranking, który wyłania najlepsze przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego powstaje w oparciu o dane za rok 2021 i 2022, zawarte w sprawozdaniach finansowych lub przesłanych do redakcji (skanów: bilansu i Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego oraz informacji o zatrudnieniu ogółem i w Podlaskiem w 2022 roku).

Czytaj również:

- Na liście Złotej Setki są firmy z sukcesem. Znalezienie się w tym doborowym towarzystwie jest więc swego rodzaju nobilitacją. Eksponuje i dowartościowuje kompetencje menedżerskie i wykonawcze oraz podkreśla siłę przedsiębiorstwa na gospodarczej mapie województwa. Dodatkowo miejsce w rankingu ma też znaczenie dla postrzegania przedsiębiorczości przez mieszkańców regionu – mówił podsumowując wskazania ubiegłorocznego rankingu dr Anatoliusz Kopczuk z katedry zarządzania Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku i członek Kapituły Złotej Setki Podlaskiego od jej pierwszej edycji. Jak skomentuje jubileuszowe zestawienie, dowiemy się już za dwa tygodnie – 13 października.

Kategorie rankingu

  • Jak co roku, dyplomami uhonorujemy firmy o największych przychodach, najlepszych wynikach finansowych i – tak, jak ostatnio - będzie ich 10.
  • Kolejną kategorią podstawową rankingu jest Awans Roku - nagrodzimy przedsiębiorstwo, które najmocniej awansowało w Złotej Setce Podlaskiego w stosunku do poprzedniego roku.
  • Nagrodę za Debiut Roku otrzyma firma, która pojawiła się w rankingu Złotej Setki po raz pierwszy i spośród innych debiutujących przedsiębiorstw zajęła najwyższą lokatę.

Co ważne, w tych trzech kategoriach czynnikiem decydującym jest przychód netto uzyskany w 2022 roku.

  • Z kolei tytuł Firmy Roku - ta kategoria uwzględnia dynamiczny rozwój spółki. Otrzyma ją przedsiębiorstwo, które po zsumowaniu następujących wskaźników: dynamika przychodów 2021/2022, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego - uzyska najniższy wynik.

Warto zauważyć, że nasz ekspert dr Anatoliusz Kopczuk, przeanalizował dotychczasowe edycje Złotej Setki Podlaskiego i w swoim opracowaniu* tak m.in. podsumował nasz ranking:

„Rozwój gospodarczy regionu jest pochodną działalności wszystkich przedsiębiorstw, nie tylko tych największych. Ale te największe mają dominujący wpływ na kształtowanie ekonomicznych warunków życia mieszkańców, dochody budżetów lokalnych, kreowanie nowych trendów rozwojowych w gospodarce. Wprawdzie wielkość przychodów ze sprzedaży nie jest wystarczającą miarą roli przedsiębiorstwa w rozwoju regionu, ale np. w 2020 roku, ponad 38 mln zł przychodów Złotej Setki to aż 61,7 proc. sumy przychodów 1151 firm niefinansowych z Podlaskiego, w których pracuje co najmniej 10 osób i prowadzących księgi rachunkowe”.

Zauważył również bardzo ważną, wręcz fundamentalną kwestię, a mianowicie to, że:

„Niewątpliwie atrybutem i wspólną cechą tych przemian są ludzie – podejmujący trudne wyzwania właściciele przedsiębiorstw, menedżerowie, zaangażowani i kompetentni pracownicy, którzy stworzyli firmy Złotej Setki. To oni dowiedli, że w regionie, w którym zwykle wskazuje się na wiele barier rozwojowych, rozwijanie biznesu, także na większą skalę, nie jest niemożliwe”.

Jedyna nagroda indywidualna

Tradycyjnie już, wręczymy również jedyną nagrodę indywidualną Złotej Setki Podlaskiego, a jest nią tytuł Menedżer Roku, w tym wypadku, roku 2022.
Wyróżnieniem tym uhonorujemy biznesową osobowość regionalnego biznesu, czyli liderkę lub lidera – osobę, która najlepiej zarządza danym przedsiębiorstwem.
Kandydatów typowały podlaskie organizacje około biznesowe, a nominację otrzyma do pięciu osób z najwyższym poparciem. Zwycięzcę wybierze – kierując się dokonaniami, osiągnięciami i charyzmą kandydata – Kapituła Rankingu.

Ponadto z okazji XX-lecia Złotej Setki Podlaskiego zostanie przyznana [b]Nagroda Specjalna Redakcji „Kuriera Porannego”. [/b]Wyróżnienie to głosami dziennikarzy naszej redakcji otrzymają osoby, firmy, organizacje, samorządowcy, samorząd i/lub inicjatywy, która w szczególny sposób, w ciągu 20 lat, przysłużyły się się lokalnej społeczności, została doceniona za swoją działalność gospodarczą, podjęła niestandardowe działania lub w inny sposób wyróżniła się na tle innych podmiotów gospodarczych, jakie działają w Podlaskiem.

Czytaj również:

Regulamin rankingu

Pełny Regulamin Złotej Setki Podlaskiego dostępny jest na portalu Kuriera Porannego w zakładce Strefa Biznesu: www.poranny.pl/zlota100-regulamin.

Nasi partnerzy

Dodajmy, że partnerami merytorycznymi rankingu są firmy: Dun & Bradstreet Poland sp. z o.o. oraz PwC Advisory sp. z o.o. sp. k.

Pierwsza z nich to wiodący na świecie globalny dostawca danych i analiz. To dzięki nim Dun & Braadstreet od prawie 200 lat pomaga klientom i partnerom rozwijać się i prosperować na rynkach. Z kolei PwC jest globalną firmą, która specjalizuje się w najwyższej jakości doradztwie biznesowym, technologicznym, podatkowo-prawnym i audytach.
Honorowym patronatem XX rankingu Złota Setka Podlaskiego jest Premier RP Mateusz Morawiecki.

* Cytaty pochodzą z publikacji: A. Kopczuk, Największe przedsiębiorstwa województwa podlaskiego - z perspektywy 18 lat rankingu „Podlaska złota setka przedsiębiorstw”, „Przedsiębiorstwo & Finanse” 2/2021, WSFiZ, Białystok 2021.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny