Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka. Finał XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Kuriera Porannego. Zobacz, co działo się na gali

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Gala XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw
Gala XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Wojciech Wojtkielewicz
W czwartek wieczorem (17.11) poznaliśmy zwycięzców i laureatów Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw. Wyniki rankingu, który odbywał się już XIX raz ogłosiliśmy w Auli Uniwersytetu w Białymstoku. Zobacz, co działo się podczas gali Złotej Setki!

W czwartek wieczorem w Auli Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej, pojawili się najbardziej znaczący przedsiębiorcy z województwa podlaskiego. Okazją do spotkania była gala XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego".

Jak przebiegała gala naszego rankingu i kto odbierał poszczególne nagrody prezentujemy w galerii.

od 16 lat

- Ten ranking pokazuje kondycję podlaskiego biznesu. Jeżeli spojrzymy na setkę największych i najlepszych przedsiębiorstw w 2021 roku zauważymy, że większość z tych firm, to firmy z branży rolno-spożywczej. I dobrze, bo z tego słynie Podlaskie. Ale cieszy również to, że w rankingu pojawia się coraz więcej firm spoza tej branży. Trzymamy kciuki, żeby rok 2022 i kolejne lata były równie dobre dla podlaskiego biznesu, w myśl zasady, że im lepiej wiedzie się przedsiębiorcom, tym lepiej żyje się ludziom - podkreślił Aureliusz Mikos, prezes Oddziału Polska Press w Białymstoku.

Czytaj również:

- Można powiedzieć, że wbrew obawom i trudnościom zeszły rok okazał się znacznie lepszy niż wszyscy przewidywaliśmy. Było to możliwe dzięki wspaniałym menedżerom i fachowcom, jacy pracują w regionalnych przedsiębiorstwach. To dzięki nim podlaskie marki, te największe w Złotej Setce, mają już ugruntowaną pozycję nie tylko Polsce, ale i za granicą - dodał Adam Jakuć, redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".

od 16 lat

Nasz ranking na przestrzeni lat stał się swoistą marką w województwie podlaskim. Co roku przedstawiamy nasze wiodące firmy, które odnoszą sukcesy nie tylko na rynku lokalnym, ale też wiele z nich zdobywa rynek krajowy i z powodzeniem konkuruje na różnych kontynentach.

- Serdecznie gratuluję wszystkim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w Podlaskiej Złotej Setce. Analizując wyniki finansowe i biorąc pod uwagę najpierw pandemię, a teraz kryzys wywołany wojną, widzimy, że wyglądają imponująco. Chcę też wszystkim podlaskim przedsiębiorcom podziękować, bo to dzięki waszej determinacji, pracowitości nasze województwo może bardzo prężnie się rozwijać. Również dzięki temu takie instytucje jak samorząd województwa podlaskiego może planować najwyższe wydatki w historii. To dzięki waszej pracy i za to wam serdecznie dziękuję - powiedział marszałek województwa Artur Kosicki, który podczas gali wręczył białostockiej spółce branży IT TenderHut (świetnie znana na świecie) - nagrodę zarządu województwa za niedawny debiut na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych.

od 16 lat

Czytaj również:

Podstawowym kryterium, według którego oceniane są podlaskie przedsiębiorstwa jest przychód. W najnowszej edycji Złotej Setki, za 2021 rok, tak jak to jest od lat:

 • triumfowała Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA (Grupa Kapitałowa) z Wysokiego Mazowieckiego, której przychód wyniósł 6 mld 303 mln zł,
 • drugie miejsce (niejako tradycyjnie) przypadło Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL z Grajewa – 5 mld 105 mln zł,
 • trzecią lokatę ponownie zajęła firma budowlana UNIBEP SA z Bielska Podlaskiego, która 2021 rok zakończyła przychodem 1 mld 712 mln zł.
od 16 lat

Ponieważ w najnowszym rankingu zrezygnowaliśmy w podziału przedsiębiorstw ma małe, średnie i duże, wyróżnienia otrzymała pierwsza dziesiątka firm w Złotej Setce, a są to w kolejności:

 • 4. miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica – 1 mld 662 mln zł
 • 5. miejsce: Barter SA w Białymstoku (sektor energetyczny) – 1 mld 612 mln zł
 • 6. miejsce: Danwood SA w Bielsku Podlaskim (prod. domów) – 1 mld 390 mln zł
 • 7. miejsce: Pronar w Narwi (m.in. prod. Maszyn rolniczych komunalnych) – 1 mld 249 mln zł
 • 8. miejsce: Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku – 1 mld 236 mln zł
 • 9. miejsce: Suempol w Bielsku Podlaskim (przetwórca łososia) – 1 mld 095 mln zł
 • 10. miejsce: Adampol SA w Białymstoku (transport) – 817 mln zł
od 16 lat

Czytaj również:

 • Tytuł Firmy Roku 2021 zdobyła spółka HANBUD (prod. m.in. pokryć dachowych).
 • Kategorię Debiut Roku 2021 wygrała białostocka spółka P&Q, której specjalnością są instalacje OZE.
 • Nagroda za Awans Roku padła łupem innej białostockiej firmy z branży elektroenergetycznej – ELMONT (przychód 2021: 188.765.619 zł, a zysk: 4.980.381 zł).

Jedyną indywidualną nagrodę Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, czyli tytuł Menedżer Roku 2021 Kapituła rankingu przyznała Leszkowi Markowi Gołąbieckiemu, prezesowi bielskiego Unibepu SA.

- Ten tytuł jest z jednej strony wielkim zaskoczeniem, ale też i wielkim wyróżnieniem. Po pierwsze, dlatego, że jest to nagroda dla firmy Ubnibep. Tym bardziej ważna, że to druga taka nagroda dla nas, bowiem przed laty otrzymał ją wcześniejszy prezes, a dziś szef Rady Nadzorczej i właściciel Unibepu Jan Mikołuszko. Jest to więc kolejny raz, gdy kapituła doceniła poziom zarządzania w naszej firmie. Zadaniem menedżera jest budowanie zespołu i jestem przekonany, że w Unibepie mamy taki zespół. Zespół, który w czasie pandemii wzmacniał firmę, a z obecnego kryzysu, który spowodowała wojna na Ukrainie, nasza firma też wyjdzie wzmocniona i tego wszystkim pracownikom życzę - zapewnił Leszek Marek Gołąbiecki.

od 16 lat

Czytaj również:

W XIX edycji naszego rankingu przyznaliśmy po raz pierwszy Nagrodę Specjalną Redakcji Kuriera Porannego „Złota Setka 2021”. Wyróżnienie to otrzymuje firma, która w szczególny sposób w 2021 roku przysłużyła się lokalnej społeczności, została doceniona za swoją działalność gospodarczą, podjęła niestandardowe działania lub w inny sposób wyróżniła się na tle innych podmiotów gospodarczych, jakie działają w Podlaskiem. Ostatecznie wyróżnienie to otrzymały ex aequo dwa przedsiębiorstwa: PRONAR i MLEKOVITA.

Oprócz przedsiębiorców na gali XIX Złotej Setki "Kuriera Porannego" pojawili się m.in. wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski oraz posłowie: Jarosław Zieliński i Stefan Krajewski, a także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek Artur Kosicki oraz wicewojewoda Tomasz Madras.

Czwartkową galę Złotej Setki zakończył koncert Katarzyny Cerekwickiej.

Partnerem Strategicznym Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego" był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Organizatorzy i partnerzy XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw
Organizatorzy i partnerzy XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Wojciech Wojtkielewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny