Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa z okazji jubileuszu stulecia Bielskiego Klubu Sportowego TUR już 5 października. Nie może Was tam zabraknąć!

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Bielski Klub Sportowy TUR to jeden z najstarszych klubów na Podlasiu. Już jutro 5 października o godz. 18 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Tura, otwarta zostanie specjalna wystawa, przedstawiająca jego długą historię. Będzie można zobaczyć najdawniejsze zachowane zdjęcia.
Bielski Klub Sportowy TUR to jeden z najstarszych klubów na Podlasiu. Już jutro 5 października o godz. 18 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Tura, otwarta zostanie specjalna wystawa, przedstawiająca jego długą historię. Będzie można zobaczyć najdawniejsze zachowane zdjęcia. Muzeum Obojga Narodów
Bielski Klub Sportowy TUR to jeden z najstarszych klubów na Podlasiu. Już 5 października będzie można odkryć jego fascynującą historię. Wszystko za sprawą wystawy przygotowanej przez Muzeum Obojga Narodów z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia klubu. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18 w muzeum przy ul. Mickiewicza 45 w Bielsku Podlaskim.

Historia piłki nożnej w Bielsku Podlaskim sięga początku lat 20. Pierwszy potwierdzony w źródłach historycznych mecz drużyna zagrała 14 lipca 1923 r., ulegając Wojskowemu Klubowi Sportowemu 42 Pułku Piechoty.

Historia klubu obfituje w wiele ciekawych wydarzeń

Klub istniał do wybuchu II wojny światowej. W pierwszych latach funkcjonowania nieprzerwanie, choć w różnym stopniu, związany był z wojskiem. W ciągu szesnastu lat działalności w wolnej Polsce nosił nazwę: Legia, BKS, Strzelec, KS Rezerwa. Wydarzeniem, które zmieniło los klubu oraz całego kraju był wybuch wojny. Sowieci powołali do życia kompletnie nowy klub wzorowany na wzór radziecki, zaś hitlerowski okupant zakazał w ogóle gry w piłkę.

Koniec II wojny światowej nie oznaczał powrotu do normalności. Ziemia Bielska była areną starć podziemia z władzą ludową. Drużynę reaktywowano pod szyldem Ludowego Zespołu Sportowego. Pod tą nazwą klub rozegrał dwa sezony ligowe. Do sezonu 1949/50 klub przystąpił pod nową nazwą i nowym patronem, którym zostało lokalne Przedsiębiorstwo Budowlane. Drużyna Budowlanych z powodzeniem występowała na lokalnych rozgrywkach, aż do końca 1956 r.

W 1957 r. decyzją władz centralnych koła sportowe, w których funkcjonowały kluby, miały zaprzestać działalności. Wówczas na mocy porozumienia doszło do fuzji trzech bielskich klubów sportowych: Budowlani, Włókniarz i Drogowcy. Nawiązując do historii miasta oraz herbu przyjęto nazwę Klub Sportowy „Tur”.

Wystawę można oglądać do końca roku

Przełom lat 50. i 60. to czas, kiedy Tur występował na najwyższym w historii, trzecim poziomie rozgrywkowym, rywalizując z najsilniejszymi drużynami regionu północno-wschodniej Polski. Spotkania Tura gromadziły wielokrotnie ogromną publikę, która tłumnie zapełniała stadion przy ul. Orzeszkowej. Największe sukcesy klubu przypadają na ostatnie lata jego działalności. W 2017 r. klub wygrał IV ligę podlaską, awansując na wyższy szczebel, gdzie rywalizował z takim drużynami jak Widzew Łódź, czy Polonia Warszawa. W 2018 r. klub po raz pierwszy w swojej historii sięgnął po Okręgowy Puchar Polski, który zagwarantował mu występ na szczeblu centralnym.

Wystawa będzie eksponowana do 31 grudnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny