Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Kto kandydatem na prezydenta Białegostoku? Pojawiają się kolejne nazwiska.

wal
Do 14 marca do godz. 16 utworzone wcześniej komitety wyborcze mają czas na zgłaszanie kandydatów na włodarzy gmin i miast. Jeśli chodzi o kandydata na prezydenta Białegostoku, to na razie nie padły oficjalnie i ostatecznie żadne nazwiska. Prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że w drugim tygodni ferii zadeklaruje, czy będzie ubiegał się o kolejną reelekcję. Z kolei w PiS pojawiają się nowe nazwiska. Ostatnio posła Sebastiana Łukaszewicza.

Taka propozycja rzeczywiście się pojawiła - potwierdza poseł Suwerennej Polski. Do wyborów 15 października był wicemarszałkiem województwa podlaskiego i radny sejmiku wybranym z okręgu obejmującego m.in. powiat białostocki.

Dodaje, że decyzje zapadną w kierownictwie PiS.

PiS na pewno wystawi kandydata któremu się będzie chciało pracować, a nie odpoczywać w urzędzie miasta. Białystok to piękne miasto młodych ludzi i potrzebuje odmłodzenia władz bez dwóch zdań - zapewnia Sebastian Łukaszewicz.

Poseł: Białystok potrzebuje nowej energii

Pytamy, czy byłby skłonny wystartować w wyborach pół roku po zdobyciu mandatu poselskiego wspartego dużym poparciem mieszkańców powiatu białostockiego?

Mój wynik w powiecie i mieście rzeczywiście był dobry. Urodziłem się i wychowałem w Białymstoku. Tu chodziłem do podstawówki i liceum oraz studiowałem. Polityka czasami taka jest, że startuje się w różnych okręgach. Nikt obecnemu marszałkowi Sejmu nie zarzucał, że jest warszawiakiem, a przecież kandydował z naszego okręgu do Sejmu. Sądzę, że nikt z moich wyborców nie miałby mi za złe jeśli wygrałbym wybory w Białymstoku - zaznacza poseł.

Zwraca uwagę, że popierali go mieszkańcy całego województwa podlaskiego, których reprezentował jako radny sejmiku a następnie wicemarszałek.

- Jestem lokalnym patriotą i moim priorytetem jest rozwój województwa podlaskiego, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy naszego regionu. Trzeba dodać, że Białystok i powiat białostocki tak naprawdę muszą rozwijać się w synergii i przy współpracy samorządów, a do tego potrzebna jest wizja, której próżno szukać u obecnych władz Białegostoku, które od kilka lat już tylko administrują tym miastem. Widać, że są tym bardzo zmęczeni. Stolica naszego województwa ma ogromną szansę, a przyszłość nosi imię Białystok, dlatego nasze miasto potrzebuje nowej energii - podkreśla Sebastian Łukaszewicz.

Marszałek: samorząd to gra zespołowa

Wcześniej jako potencjalnego kandydata PiS rozważano także radnego Henryka Dębowskiego.

Będę ponownie kandydował w wiosennych wyborach do rady miasta - zapowiada szef klubu radnych PiS.

.

W innych sprawach odsyła do władz regionalnych partii. Na ich czele w okręgu białostockim stoi marszałek Artur Kosicki.

Wcześniej wydawało się, że to on będzie, jaki lider ugrupowania, naturalnym kandydatem partii w walce o główny fotel w białostockim magistracie.

Decyzja o tym, kto zostanie kandydatem na prezydenta Białegostoku zostanie podjęta po konsultacjach z całym naszym środowiskiem - zapowiada marszałek Artur Kosicki. - Samorząd to gra zespołowa, dlatego również ta decyzja będzie wynikiem rozmów z naszymi koleżankami i kolegami. Myślę, że nazwisko kandydata poznamy najpóźniej na początku przyszłego miesiąca

.

Od 2006 roku kandydat PiS przegrywa z Tadeuszem Truskolaskim

Gdyby kandydatura Sebastiana Łukaszewicza stała się ostateczną, oznaczałoby, że ponownie jak w 2018 roku kandydatem na prezydenta Białegostoku jest przedstawiciel ugrupowania koalicyjnego PiS. Przed sześcioma laty było to Jacek Żalek reprezentujący ugrupowanie Jarosława Gowina. Ostatnim, partyjnym kandydatem PiS w walce o fotel prezydenta był Jan Dobrzyński w 2014 roku. Podobnie jak cztery lata wcześniej Dariusz Piontkowski, a w2006 roku Marek Kozłowski. Wszyscy kandydaci wystawieniu przez PiS w ciągu czterech ostatnich kadencji przegrywali z Tadeuszem Truskolaskim (za drugim i czwartym razem już w pierwszej turze).

Sam prezydent Tadeusz Truskolaski kilka dni temu zadeklarował, że swoją decyzję o ponownym starcie ogłosi pod koniec stycznia. Zapowiada też, że na razie nie będzie komentował spraw związanych z wyborami samorządowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny