MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Jak głosować? Do lokalu wyborczego zabierz dowód, maseczkę i ewentualnie długopis. Pamiętaj też o dystansie

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
O urząd prezydenta RP ubiega się 11 kandydatów
O urząd prezydenta RP ubiega się 11 kandydatów Piotr Krzyżanowski/Archiwum
W niedzielę 28 czerwca zakończy się najdłuższy maraton wyborczy w dziejach Polski, Oddając głos na kolejnego prezydenta RP musimy pamiętać o zabraniu maseczki, ewentualnie długopisu i zachowaniu dystansu społecznego. Dla własnego bezpieczeństwa i z troski, by jak najkrócej przebywać w lokalu.

Tylko do piątku 26 czerwca można pobrać zaświadczenie o głosowaniu w innej gminie. Wyborcy, którzy trafią na kwarantannę do 26 czerwca, będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do piątku. Osoby, które zostaną skierowane na izolację w weekend 27-28 czerwca, nie wezmą udziału w pierwszej turze wyborów.

O urząd prezydenta ubiega się 11 kandydatów. Niedzielne głosowanie będzie wyjątkowe.

- Przy wszystkich poprzednich wyborach informowałem, że do lokalu wyborczego należy zabrać jedynie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. I to wystarczyło, by oddać głos – mówi Marek Rybnik, szef białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Tym razem to już nie wystarczy. Musimy zaopatrzyć się w więcej przyborów. Tych obowiązkowych, ale i zalecanych.

Czytaj też:Hybrydowe wybory

Do tej pierwszej grupy zaliczane są środki wynikające z przepisów ogólnych o stanie epidemii. Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby zachować odstęp, dystans. To dotycz przestrzeni publicznej, w tym również lokali wyborczych. One się nie różnią niczym od wizyty w urzędzie czy w sklepie. W takich pomieszczeniach należy bezwzględnie zasłaniać twarz maseczką lub przyłbicą. Za ich brak grozi mandat.

Przyłbice albo maseczkę należy założyć przed wejściem do lokalu wyborczego. Jeśli przed nim pojawią się kolejki, to również w nich należy zachować 2-metrowy dystans. Osoby bez maseczek czy przyłbic nie powinny być w puszczone do lokalu wyborczego.

- Niemniej wśród członków komisji istnieje wyrażana podczas szkoleń wewnętrzna obawa o to, co stanie się jak nie wpuszczą wyborcy bez zasłoniętej twarzy do lokalu wyborczego. Czy nie staną pod pręgierzem opinii publicznej, że ograniczyli prawa wyborcze i uniemożliwili oddania głosu na jakiegoś kandydata – mówi Marek Rybnik,. - Sami członkowie komisji nie wiedzą, jaka będzie ich reakcja jeśli będą mieli do czynienia z taką osobą w niedzielę.

Druga fala jesienią? To zależy jak przetrzymamy wiosnę

W niektórych mediach pojawiają się też informacje, że trzeba mieć bezwzględnie własny długopis.

- Nie wiem, z czego wynikają te nakazy, bo w uchwale PKW nie ma nic na ten temat. Na pewno w lokalach będą długopisy – zapewnia Marek Rybnik. - Niemniej z ostrożności i troski o własne bezpieczeństwa nic nie stoi na przeszkodzie, by wyborca przyszedł do lokalu z własnym przyborem do pisania.

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

- Nie przypominam sobie w mojej karierze, by przy jakichkolwiek wyborach ustawiały się w Białymstoku kolejki – mówi Marek Rybnik. - Tym razem liczymy się z możliwością, że będzie inaczej. Wynika to z norm sanitarnych, czyli 2-metrowego dystansu i czterech metrów kwadratowych w lokalu na jedną osobę.

Z głosowaniem lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Bo można nie zdążyć oddać głosu. Zwłaszcza jeśli o 21 ustawi się przed lokalem kolejka i dochodzić będą kolejni wyborcy.

- Ta osoba, która na godz. 21 jest ostatnią w kolejce na pewno zagłosuje. Kolejne nie zostaną w puszczone do lokalu wyborczego - mówi Marek Rybnik.

A w nich będą środki do dezynfekcji, a pomieszczenie mają być wietrzone. Choć przy wysokim temperaturach, które są zapowiadane, może to być nie wystarczające.

Maseczki obowiązkowe powrócą jesienią

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny