MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. 28 czerwca wybory prezydenta RP w głosowaniu hybrydowym. Sprawdź kalendarz wyborczy [TERMINY, ZASADY, PAKIETY]

Tomasz Maleta
Opracowanie:
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta RP. Ewentualna druga tura 10 lipca. Głosowanie będzie hybrydowe: tradycyjne w lokalach wyborczych lub korespondencyjne. Zobacz, jakie są zasady głosowania tradycyjnego i korespondencyjnego. [KALENDARZ, ZASADY, TERMINY, PAKIETY].

Pierwotnie wybory miały się odbyć 10 maja. Jednak ze względu na stan epidemii i ferment legislacyjno-wyborcy zaplanowane głosowanie nie odbyło się. Prace w parlamencie rozpoczęły się na nowo, ale już procedowano hybrydowe zasady wyboru prezydenta RP. Senat zakończył swoje prace 1 czerwca. Dzień później Sejm. 2 czerwca ustawę podpisał prezydent RP, a weszła w życie 3 czerwca. Następnego dnia rozpoczęła się od nowa kampania wyborcza.

Zgodnie z przepisami nowi kandydaci, którzy chieliby dołączyć do rywalizacji z dotychczasowi, do 5 czerwca musieli zarejestrować swój komitet wyborczy i zebrać 1000. Z kolei do 10 czerwca pozostałe 99 tys. niezbędnych do rejestracji kandydata. Kandydaci już zgłoszeni, czyli przed 10 maja, są zwolnieni z tego obowiązku Ale terminy płyną też dla wyborców.

**

Oto kalendarz wyborczy

**

Ważne daty

  • do 12 czerwca pełnomocnicy mogą zgłaszać kandydatów na członków komisji,
  • do 13 czerwca osoby przebywające za granicą mogą zgłaszać konsulom chęć głosowania korespondencyjnego,
  • do 15 czerwca zostaną powołane obwodowe i okręgowe komisje,
  • do 16 czerwca można zgłaszać do urzędu gminy chęć głosowania korespondencyjnego w kraju,
  • do 19 czerwca można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania,
  • do 21 czerwca PKW, na wniosek ministra zdrowia, może uchwałą określić w wybranych gminach głosowanie tylko korespondencyjne,
  • do 23 czerwca wyborca, który zgłosił chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymuje pakiet wyborczy,
  • do 23 czerwca możliwe jest składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania,
  • do 23 czerwca osoby, które w dniu wyborów będą w przymusowej kwarantannie (osoby zdrowe, które mogły mieć styczność z chorymi), izolacji (osoby z potwierdzonym wirusem COVID-19, np. w szpitalu) lub izolacji w domu (osoby chore przebywające w domu) zgłaszają chęć udziału korespondencyjnego w wyborach,
  • do 25 czerwca wyborcy przebywający za granicą mogą zgłaszać wnioski o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą; ten sam termin obowiązuje na polskich statkach,
  • do 26 czerwca czas na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnie mają osoby, które kwarantannę/izolację rozpoczęły po 23 czerwca,
  • do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie mogą wrzucać głosy w kopertach zwrotnych do skrzynek nadawczych lub dostarczyć je osobiście do urzędów albo konsulatów,
  • do 26 czerwca poczta dostarcza pakiety wyborcze osobom w kwarantannie/izolacji/izolacji domowej, które zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnie po 16 czerwca (12 dni do wyborów),
  • 26 czerwca o godz. 24 zakończy się kampania wyborcza, a zacznie cisza wyborcza,
  • 28 czerwca w godzinach 7-21 będzie trwało głosowanie. Głosujący korespondencyjnie będą mogli w tym dniu przekazać kopertę do lokalu wyborczego. Poczta i urzędy dostarczą głosy korespondencyjne do obwodowych komisji wyborczych.
  • Zgłoszenia o chęci udziału korespondencyjnego automatycznie dotyczą obydwu tur. Ewentualna druga tura odbędzie się najprawdopodobniej 12 lipca.

**

Doręczenie pakietu. Kiedy i na jakich zasadach?

**

Wyborca otrzymuje pakiet wyborczy nie później niż 5 dni przed wyborami, czyli maksymalnie do 23 czerwca. Szczegóły, jak będzie to prawdopodobnie wyglądało, możemy znaleźć w projekcie rozporządzenia ministra infrastruktury (nie został jeszcze przyjęty).
Pakiet dostarczy, po wcześniejszym zawiadomieniu, dwóch pracowników Poczty Polskiej. Pracownicy zostawią pakiet pod drzwiami wyborcy i odczekają ok. 3 minut aż pakiet zostanie odebrany. Jeśli po upływie tego czasu nikt nie odbierze pakietu, zostawią awizo i zabiorą pakiet ze sobą. Pakiet można potem odebrać we wskazanej placówce poczty. Wyborca może wypełnić pakiet od razu po odebraniu. Wtedy pracownicy wrzucą wypełnioną i zaklejoną kopertę zwrotną do mobilnej skrzynki nadawczej. Jeśli wyborca nie skorzysta z tej możliwości, musi dostarczyć kopertę we własnym zakresie. Pracownicy poczty zaznaczają na karcie doręczeń odbiór pakietu lub jego brak oraz to, czy wyborca od razu oddał głos.

- Wyborca może także odebrać swój pakiet samodzielnie z urzędu gminy, jeśli wcześniej tak zadeklarował -

- informuje Sylwia Szołucha z portalu MamPrawoWiedziec.pl

Głosy wręczone pracownikom poczty przechowa poczta, natomiast głosy, które wyborca zaniesie sam, urząd gminy będzie przechowywać w miarę możliwości w kasach pancernych, lub w zamkniętych pomieszczeniach z ograniczonym dostępem. Urząd będzie je na bieżąco przeliczać – wynika to z projektu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Poczty i urzędy przekażą głosy do obwodowych komisji w dniu głosowania.

**

Zabezpieczenia sanitarne w lokalach wyborczych. Zasady dezynfekcji.

**
Ministerstwo Zdrowia ma przygotować rozporządzenie dotyczące środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych. Zabezpieczenie środków bezpieczeństwa nie spadnie na barki samorządów. Zapewni je resort zdrowia.

Prawdopodobnie członkowie komisji otrzymają:

  • jednorazowe rękawice ochronne w ilości umożliwiającej zmianę co godzinę
  • półmaski filtrujące FFP1 w ilości umożliwiającej ich zmienianie zgodnie z zaleceniami producenta
  • przyłbice i płyn do dezynfekcji rąk.

Lokal będzie wietrzony co najmniej raz na godzinę przez 10 minut. Jego powierzchnia musi być dostosowana do ilości osób, które mają w nim przebywać – maksymalnie 1 osoba na 15 m. kw. Miejsca pracy członków komisji będą oddalone od siebie o 1,5 m. Stanowiska pracy mają zostać wyposażone w nieprzepuszczalne bariery. Jeśli pomieszczenie ma klimatyzację, powinna ona pracować bez przerwy.

- Przy wejściu muszą zostać umieszczone płyny dezynfekcyjne, a klamki, urny czy blaty muszą być co godzinę dezynfekowane przez osobę w maseczce i rękawiczkach - informuje Sylwia Szołucha.

Co załatwimy internetowo

Za pomocą e-usługi Ministerstwa Cyfryzacji można się dopisać do spisu wyborców (na jedne wybory) lub do rejestru wyborców (na stałe) w wybranym miejscu. Będzie to możliwe z profilem zaufanym lub e-dowodem. Internetowo będzie również można zgłosić chęć udziału korespondencyjnego w wyborach.

Wszystko to zostanie udostępnione na portalu gov.pl. Na dopisanie się czas upływa 25 czerwca, a na zgłoszenie udziału korespondencyjnego w wyborach – 16 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny