Na sesję absolutoryjną w czwartkowe [30.06.2022] popołudnie licznie przybyli mieszkańcy. Z jednej strony byli seniorzy z rady seniorów, którym dziękowano za pracę w kadencji, z drugiej obywatele, którzy chcieli - zgodnie z prawem - zabrać głos w czasie debaty nad raportem o stanie miasta i gminy w 2021 roku.
Proszę, by w wystąpieniach państwo skoncentrowali się nad oceną tego, co wydarzyło się w 2021 roku. Zadbajmy o kulturę wypowiedzi. Pokazując klasę wypowiedzi pokazujemy też, jaką gminą jest Wasilków - apelował przewodniczący Jarosław Zalejski.
- Nie bardzo rozumiem, dlaczego ta uwaga jest skierowana do mieszkańców - odezwał się pan Wojciech.
- Pan nie prowadzi sesji. Może pan przestać przeszkadzać, bo inaczej pana wyproszę - odpowiadał przewodniczący.
Zanim raport o stanie gminy został przedstawiony, najpierw wystąpił przedstawiciel Klubu Piłkarskiego Wasilków. Podkreślił, że od lat współpraca między klubem i gminą układa się bardzo dobrze.
- Jesteśmy wspierani finansowo przez gminę. Bez tego wsparcia jego działalność nie byłaby możliwa - mówił Krzysztof Niedźwiecki, który przedstawił krótką informację z życia klubu.
Za kluczową inwestycję w gminie w ubiegłym roku burmistrz uznał rozbudowę Przedszkola Słonecznego w Wasilkowie. Jej wartość to 10 mln zł. Połowa tej kwoty to unijne dofinansowanie.
- Do przedszkola będzie uczęszczać 250 dzieci - przypominał Adrian Łuckiewicz na początku prezentacji raportu, która razem z dyskusją o wykonaniu budżetu i absolutorium przerodziła się w wielogodzinny maraton. Ostatnie głosowanie w tym bloku miało miejsc po godz. 22.
W debacie sporo mieszkańców przychylnie wypowiadało się o zarządzaniu miastem. Powoływali się na liczne nagrody i wyróżnienia, które w ostatnim czasie przyznano samorządowi, jak i samemu burmistrzowi.
- Adrian Łuckiewicz jest burmistrzem niezwykłym. Powinniśmy się zastanowić, jaki skarb posiadamy - mówił pan Wojciech ze Studzianek.
Większość w radzie miała jednak inne zdanie.
Apeluję do pana, by nie kopał pan dołków pod swoimi poprzednikami, bo oni też wnieśli dużo do naszej gminy. To jest ciągłość władzy - mówił przewodniczący.
Ostatecznie radni w głosowaniach powiedzieli 3x Nie. Burmistrz nie uzyskał ani skwitowania budżetu, ani absolutorium, ani wotum zaufania. W tym ostatnim przypadku trzeci rok z rzędu. W poprzednich latach uchwałę radnych zaskarżał do sądu administracyjnego, który przyznał mu rację.
Czym skutkuje brak wotum zaufania? Jeśli się powtórzy dwa razy, rada może, ale nie musi, podjąć uchwałę o referendum w sprawie odwołania burmistrza.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto