MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"W służbie Ojczyźnie" - wspólny projekt IPN i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Wspólny projekt IPN i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wspólny projekt IPN i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej GDD
W dniach 13 - 14 czerwca odbywają się zajęcia podsumowujące tegoroczną, drugą edycję projektu edukacyjnego "W służbie Ojczyźnie", który wraz z IPN realizują żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Projekt jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Głównym celem projektu, obok edukacji historycznej, jest przekazanie podstawowej wiedzy wojskowej oraz inspirowanie do większego zainteresowania służbą wojskową wśród uczniów szkół
zaproszonych do wzięcia udziału w szkoleniu. Organizatorzy postanowili zainspirować uczniów do podnoszenia i utrzymania wysokiej sprawności fizycznej. W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 500 uczniów z całego województwa - mówi kpt. Justyna Dziemiańczuk, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Program projektu składał się z dwóch części: edukacji historycznej, którą od lutego do połowy maja realizowali pracownicy IPN oraz z przeszkolenia wojskowego, za które odpowiadali instruktorzy 1.PBOT.

W części historycznej odbywały spotkania o charakterze wykładowo – warsztatowym, m.in. z archeologiem, antropologiem i historykami. Część zajęć została poświęcona patronowi 1.PBOT, gen. bryg. Władysławowi Liniarskiemu .

W dniach 13 – 14 czerwca odbywają się zajęcia, które są podsumowaniem tegorocznej edycji projektu. Zajęcia zorganizowano w dwóch częściach: edukacyjnej, w formie punktów nauczania prowadzonych przez instruktorów 1.PBOT oraz konkursowej, w której rywalizują wszystkie zespoły biorące udział danego dnia.

- Uczestnicy uczyli się m.in. określania azymutu do wskazanych przedmiotów w terenie i obliczania odległości do celu. W programie znalazło się też miejsce na zagadnienia ze szkolenia strzeleckiego oraz szkolenia medycznego, jakie przechodzi każdy żołnierz. Po
wspólnym posiłku uczniowie stanęli do rywalizacji w formie zawodów użyteczno-bojowych dodaje Justyna Dziemiańczuk.

Kolejna odsłona projektu pokazuje, że możliwe jest łączenie w atrakcyjny dla młodych ludzi sposób przekazywania wiedzy historycznej oraz umiejętności wojskowych. To także doskonały pomysł na integrację środowiska cywilnego i wojskowego oraz propagowanie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych i proobronnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny