MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy terytorialsi z 1. PBOT biorą udział w ćwiczeniu Defender-24. Ćwiczą razem z Amerykanami w Przesmyku Suwalskim

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Podlascy terytorialsi ćwiczą razem z Amerykanami w Przesmyku Suwalskim
Podlascy terytorialsi ćwiczą razem z Amerykanami w Przesmyku Suwalskim DWOT
Trwa wielonarodowe ćwiczenie Defender-24, które jest przeprowadzane przez Dowództwo Sił Lądowych USA w Europie i Afryce. Ćwiczenie kładzie nacisk, między innymi, na rozmieszczeniu w Europie sił USA przy współpracy krajów członkowskich i partnerów NATO. W tym przedsięwzięciu swój udział mają żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 12. batalionu obrony pogranicza w Suwałkach ćwiczą razem z żołnierzami 2. Pułku Kawalerii Stanów Zjednoczonych na terenie Przesmyku Suwalskiego. Doskonalą się między innymi w zakresie prowadzenia zasadzek ogniowych, walki w okopach i działania na punktach kontrolnych.

- Dużą atrakcją dla naszych terytorialsów jest możliwość wzięcia udziału w taktyce na pojazdach Stryker. Są to wozy opancerzone będące w użyciu amerykańskiej armii. Pojazdy te są wyposażone w 30 mm armatę automatyczną, a także karabin maszynowy. Poza kierowcą i dowódcą-działonowym, Stryker jest w stanie pomieścić amerykańską drużynę piechoty, która składa się z dziewięciu żołnierzy - mówi kpt. Justyna Dziemiańczuk, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”.

Wspólne ćwiczenia pozwalają żołnierzom spojrzeć na kwestie bezpieczeństwa z nowej perspektywy. Dają im też okazję do nawiązania znajomości i doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.

12. batalion obrony pogranicza jest zlokalizowany w Suwałkach. Stały Rejon Odpowiedzialności 12.bop obejmuje powiaty: suwalski, sejneński i augustowski.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny