MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Deweloper już cię nie oszuka. Nowe zasady ochrony nabywców mieszkań: co się zmienia po 1 lipca 2024 roku? Sprawdź!

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Kupujący mieszkania na własne potrzeby będą mieli lepszą ochronę przed ryzykiem bankructwa dewelopera.
Kupujący mieszkania na własne potrzeby będą mieli lepszą ochronę przed ryzykiem bankructwa dewelopera. 123RF/jd8
Od 1 lipca 2024 roku wszystkie umowy kupna mieszkań od deweloperów będą chronione przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, kończąc dwuletni okres przejściowy. Co to oznacza dla przyszłych właścicieli mieszkań? Jak działa DFG i w jakich sytuacjach nabywcy mogą liczyć na zwrot środków? Sprawdź!

Spis treści

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny: co trzeba wiedzieć?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), działający od lipca 2022 roku, ma na celu ochronę nabywców nieruchomości na wypadek problemów inwestora, takich jak jego upadłość. Fundusz ten zapewnia zwrot wpłaconych środków, zaczynając od momentu pierwszej wpłaty nabywcy na rachunek powierniczy, aż do momentu przeniesienia własności mieszkania lub domu na kupującego. Jednakże obecnie ochrona dotyczy tylko inwestycji rozpoczętych po 1 lipca 2022 r.

DFG po 1.07.2024 – co się zmieni?

Po zakończeniu okresu przejściowego, od 1 lipca 2024 r. każda umowa kupna mieszkania od dewelopera będzie chroniona przez DFG. Dotyczy to dziesiątek tysięcy umów zawieranych przez osoby prywatne, które do tej pory mogły nie być objęte ochroną funduszu. Zmiana ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa nabywców i uwiarygodnienie obrotu na rynku nieruchomości.

DFG chroni nabywców przed różnymi sytuacjami, które mogą wystąpić w trakcie realizacji inwestycji deweloperskich. Fundusz zapewnia zwrot wpłaconych środków w przypadku upadłości dewelopera, jeśli syndyk nie podejmie się kontynuowania inwestycji. Co więcej, ochroną objęte są również sytuacje, w których nabywca odstąpi od umowy deweloperskiej z powodu istotnych wad lokalu, braku przeniesienia własności w umówionym terminie czy też niezgodności informacji zawartych w prospekcie informacyjnym z rzeczywistością.

Przedstawiciele DFG podkreślają, że wzrasta zainteresowanie ochroną funduszu, co jest odpowiedzią na rosnącą świadomość kupujących co do ryzyka związanego z zakupem nieruchomości od deweloperów.

Jak działa ochrona DFG?

Ochrona zaczyna się z momentem pierwszej wpłaty na rachunek powierniczy i kończy z momentem przeniesienia własności mieszkania lub domu na nabywcę. W przypadku upadłości dewelopera, nabywcy mogą liczyć na zwrot wpłaconych środków. Bank prowadzący otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy jest zobowiązany do zwrotu środków, które nie zostały jeszcze wypłacone deweloperowi. Jeśli kwoty te są niewystarczające, DFG wypłaca różnicę, aby nabywca otrzymał pełny zwrot swoich wpłat.

DFG chroni tylko osoby fizyczne, które są konsumentami. Jeśli jednak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą kupuje mieszkanie na prywatny użytek, także jest objęta ochroną funduszu. W przypadku bankructwa banku prowadzącego rachunek powierniczy, DFG również interweniuje, zapewniając zwrot środków przekraczających równowartość 100 tys. euro.

Z danych Bigdata.Rynekpierwotny.pl wynika, że obecnie na rynku pierwotnym znajduje się jeszcze ponad 50 tysięcy mieszkań nieobjętych ochroną DFG, rozpoczętych przed 1 lipca 2022 roku. W 2023 roku, od stycznia do maja, pod ochroną funduszu znalazło się już 49 tysięcy umów deweloperskich, co pokazuje skalę operacji finansowych zabezpieczanych przez DFG.

Zmiany wprowadzone od 1 lipca 2024 r. mają na celu objęcie ochroną wszystkich umów kupna mieszkań od deweloperów, co kończy dwuletni okres przejściowy. Dzięki temu nabywcy będą mogli czuć się bezpieczniej, a rynek nieruchomości stanie się bardziej stabilny i przewidywalny. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny nie tylko zwiększa zaufanie do deweloperów, ale również ułatwia podejmowanie decyzji o zakupie nieruchomości poprzez zapewnienie zwrotu środków w przypadku problemów z realizacją inwestycji. Ostatecznie, nowe przepisy przyczyniają się do wzrostu pewności obrotu na rynku nieruchomości, co jest korzystne zarówno dla nabywców, jak i inwestorów.

Źródło: Interia Biznes, Business Insider

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny