MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Literacki im. Anny Markowej. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego im. Anny Markowej
Rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego im. Anny Markowej Marta Gawina/UwB
Pięciu laureatów wyłoniła Kapituła XI Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Przyznała też czerty wyróżnienia i jedną nagrodę specjalną. Uroczysta gala odbyła się w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

W tegorocznej edycji konkursu, której mottem był tytuł wiersza Anny Markowej „Opowiedz”, wzięło udział 101 uczniów z całej Polski, a także – po raz pierwszy – z zagranicy. Uczestnicy zgłaszali prace w kategorii poezja i proza.

- Wyłanianie przez Kapitułę najlepszych prac zawsze jest zadaniem niełatwym, wymagającym nie tylko rzetelnej i obiektywnej oceny utworu, ale też - i to jest może najważniejsze - czujności. Bardzo zależy nam zawsze na tym, aby nie zgubić talentu, choćby tlił się jeszcze w zalążku. Zdarza się, że nawet w tych niedoskonałych wierszach i opowiadaniach czai się wielki dar, talent właśnie - mówi prof. Krzysztof Korotkich z Wydziału Filologicznego, przewodniczący kapituły. - Czytamy prace ostrożnie, wracamy do tych, co do których nie mamy zrazu pewności, w trakcie dyskusji i czytania na głos dochodzimy do wspólnej decyzji, że trzeba nagrodzić utwór, a młodemu pisarzowi wysłać sygnał, że powinien pisać, doskonalić swój warsztat, wierzyć w swoje zdolności.

Nagrody

Nagrodzeni i wyróżnieni młodzi literaci wzięli udział w zorganizowanej na Wydziale Filologicznym gali. Kapituła przyznała:

  • Grand Prix: Maria Kandaurova, uczennica Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach, za utwór prozatorski Po wszystkich moich kieszeniach zawsze jest porozrzucane dzieciństwo…
  • I nagroda: Błażej Bobowik, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, za utwory poetyckie Cisza, Samotność, Nigdy nie rozumiałem.
  • II nagroda: uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku - Lena Mirosz za utwór prozatorski Pociąg oraz Natalia Rogucka za utwór prozatorski Wódka cud i gołębi lud.
  • III nagroda: Jakub Miklus, uczeń Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli, za utwory poetyckie Nieznajoma z przystanku, Miłość, Dostałem kosza.

Wyróżnienia

Podczas tegorocznej edycji konkursu wyróżnienia otrzymali: Joanna Nowak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, za utwór prozatorski Bogowie XXI wieku; Tobiasz Duda, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, za utwór prozatorski Poniedziałek w metrze; Justyna Leszczyńska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie, za utwory poetyckie Nieporządek, Droga mleczna, Deszcz i za utwór prozatorski Ostatnie wyznanie oraz Patrycja Sobieska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie, za utwory poetyckie Bezmatek, Wyroki, Rozczarowanie o smaku opium.

Kapituła przyznała nagrodę specjalną Emilii Krasowskiej, uczennicy Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach, za utwór prozatorski Historia mojej rodziny.

W trakcie gali można było posłuchać fragmentów nagrodzonych utworów w mistrzowskim wykonaniu Rafała Gąsowskiego, aktora Teatru Wierszalin. Była też pasjonująca prelekcja literaturoznawcy prof. Dariusza Kuleszy, który opowiadał o utworze Anny Markowej pt. „Rozwałka”. Głos zabrał również poeta i dyrektor Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu Wojciech Kass, który mówił o tym, że poetów można podzielić na tych, którzy czytają i tych, którzy nie czytają.

- Dzięki przyjaciołom z Uniwersytetu w Białymstoku, co roku możemy spotykać się, przypominać o tym, co robiła mama. Poza ogromną radością, że mogę być z Wami, mam też dobrą wiadomość. Jak mówi stare porzekadło, sentencja: nie ma przypadków, są tylko znaki – znakiem jest to, że właśnie dziś zarejestrowałem Fundację im. Anny Markowej. Zapraszamy wszystkich do współpracy, do uczestnictwa w pracach naszej Fundacji – mówił podczas gali Lech Marek, syn Poetki.

Zobacz też:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny