Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu ostatniego półrocza Miasto Białystok zezwoliło na wycinkę ponad 200 drzew

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
W czasie 15 listopada - 20 grudnia wydano 43 decyzje administracyjne w sprawie usunięcia drzew w Białymstoku. - Skala jest ogromna - twierdzi zatroskana Czytelniczka "Kuriera Porannego".
W czasie 15 listopada - 20 grudnia wydano 43 decyzje administracyjne w sprawie usunięcia drzew w Białymstoku. - Skala jest ogromna - twierdzi zatroskana Czytelniczka "Kuriera Porannego". Wojciech Wojtkielewicz
- Praktycznie codziennie na stronie miasta jest obwieszczenie o wycince drzew - zauważa Czytelniczka. W ciągu ostatniego miesiąca z Białegostoku zniknęły 43 drzewa. Ogołocono m.in. osiedle przy ul. Gruntowej, Antoniukowskiej, Wierzbowej czy Towarowej. Jak utrzymują urzędnicy, drzewa albo zagrażały bezpieczeństwie mieszkańców albo były w stanie wymierającym.

Wycinka drzew w Białymstoku od jakiegoś czasu wzbudza skrajne emocje. Z informacji podanych przez Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego wynika, że w czasie 15 listopada - 20 grudnia wydano 43 decyzje administracyjne w sprawie usunięcia drzew, zaś w kolejnym półroczu rozpatrywano aż 222 wnioski w tej sprawie.

- Z czego 22 to były decyzje odmowne, a 19 - częściowo odmowne, a częściowo pozytywne - zaznacza Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Wnioski w sprawie wycinki drzew miasto otrzymuje od spółdzielni mieszkaniowych i administracji osiedli. Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej UM, obecnie o pozwolenie na wycinkę drzew stara się m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zachęta" i Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jak podkreśla Anna Kowalska, decyzje dotyczą osob prawnych, w tym firm, instytucji czy parafii. Procedury w tej sprawie są dość złożone.

[cyt]- Decyzje w sprawie wycięcia drzew są wydawane na podstawie przepisów art. 83-90 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098 z późn. zm.). W każdej sprawie decyzje są poprzedzane postępowaniem dowodowym, w tym dokonywanymi przez pracowników oględzinami każdego z drzew objętych wnioskiem, a w niektórych przypadkach sporządzanymi dodatkowo ekspertyzami biegłego - potwierdza Anna Kowalska./cyt]

Jak utrzymują urzędnicy, drzewa, które idą do ścięcia są albo zamierające albo realnie zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia.

- Zdarzają się też zezwolenia na usunięcie zdrowych drzew (tylko w przypadku inwestycji, gdzie niemożliwe jest zastosowanie rozwiązań alternatywnych) - dodaje Anna Kowalska.

Jeśli zaś chodzi o działki Miasta Białystok, zgodę na wycinkę wydaje Marszałek Województwa Podlaskiego i władze działającego w jego imieniu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu.

Dodatkowo pracownicy Urzędu Miejskiego zapewniają, że władze Białegostoku dbają o zielony wizerunek miasta i sadzają coraz więcej drzew. W ciągu ostatniego roku przybyło ich aż 688. Drzewa te rosną w parkach, skwerach i pasach drogowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny