Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt drzew czeka wycinka. Administracja osiedla tłumaczy: Drzewa są chore i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Na Osiedlu Tysiąclecia rozpatrywana jest wycinka 19 drzew. Jak zapewnia administracja, drzewa są stare i stanowią zagrożenie dla mieszkańców.
Na Osiedlu Tysiąclecia rozpatrywana jest wycinka 19 drzew. Jak zapewnia administracja, drzewa są stare i stanowią zagrożenie dla mieszkańców. Alicja Olchanowska
- Praktycznie wszystkie wierzby są oznaczone taśmami do wycięcia - skarży się mieszkanka Osiedla Tysiąclecia. Jak podaje kierownik osiedla, trwa 19 postępowań w sprawie wycinki drzew rosnących w okolicy. Protesty mieszkańców nie przyniosły skutku.

Problem masowych wycinek drzew na Osiedlu Tysiąclecia rozpoczął się w czerwcu. Jak podaje Czytelnik, planowano wyciąć dużą wierzbę przy ul. Zwierzynieckiej. Mieszkańcy osiedla zaprotestowali, zebrali 27 podpisów. Wtedy zdarzył się wypadek.

- Wierzba przewróciła się na parking. Uszkodziła cztery samochody. Rok temu też spadła gałąź na samochód. Ładne drzewa, ale są stare i dla bezpieczeństwa trzeba je przycinać - mówi Darek, mieszkaniec osiedla.

Administracja podjęła decyzję o ścięciu drzewa. Wkrótce zajęto się kolejnymi drzewami. Jak informuje Łukasz Pogorzelski, kierownik Administracji Osiedla „Tysiąclecia” Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w tej chwili trwa 19 postępowań w sprawie wycinki drzew, zgodę musi wydać Urząd Miejski.

- Jak zobaczyłam, że prawie wszystkie wierzby z ulicy Mazowieckiej są zaznaczone do ścięcia, to musiałam zareagować. Przez tyle lat rosły i nikomu nie przeszkadzały - tłumaczy zaniepokojona Czytelniczka.

Ogłoszenia o wycince drzew są zawieszone na drzwiach wejściowych w większości bloków w okolicy. Łukasz Pogorzelski zapewnia, że procedury te są konieczne. a każda wycinka jest konsultowana z Departamentem Ochrony Środowiska.

- Głównym powodem wszczęcia procedury zmierzającej do uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew rosnących na osiedlu jest ich zły stan fitosanitarny, przedmiotowe drzewa są chore (w części suche), bądź są niebezpiecznie pochylone z asymetryczną i niemożliwą do prawidłowego uformowania koroną, co w ocenie Administracji stwarza realne zagrożenie dla przechodniów, jak i mienia pozostawionego w sąsiedztwie takich drzew - tłumaczy.

Jak podaje, każda decyzja jest uzgadniania z mieszkańcami osiedla oraz z Departamentem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

- Każdorazowo, wszczynając procedurę prowadzącą do wycinki drzew, Administracja Osiedla zasięga opinii mieszkańców, a ewentualne pisemne protesty są dostarczone do Urzędu Miejskiego w Białymstoku – Departamentu Ochrony Środowiska i z pewnością będą rozpatrywane pod kątem ich zasadności przy wydawaniu ostatecznej decyzji dotyczącej wycinki drzew. Bez uzyskania zgody Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Administracja Osiedla nie dokona wycinki żadnego drzewa - podkreśla Łukasz Pogorzelski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny