Białystok. W miejscu wyciętych leciwych drzew na osiedlu Piasta zrobiono nasadzenia. To kpina - mówią mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Piotr Sawczuk
Piotr Sawczuk
Zdjęcia osiedla Piasta w Białymstoku, po dokonaniu nasadzeń (kwiecień, 2021)
Zdjęcia osiedla Piasta w Białymstoku, po dokonaniu nasadzeń (kwiecień, 2021) Piotr Łozowik
O planowanej wycince leciwych drzew na osiedlu Piasta w Białymstoku, informowaliśmy już na początku 2019 roku. W tym właśnie czasie powstawały plany przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych w rejonie osiedla. Nasi Czytelnicy alarmują redakcję, że dokonano nasadzeń, ale ich skala jest nieporównywalna z tym, co wycięto.

Drzewa zostały wycięte na wniosek Enei Ciepło. Wycinka miała bezpośredni związek z wykonywaną przez spółkę przebudową osiedlowej sieci cieplnej, która wymagała modernizacji. Projekt został wytyczony trasą, na której rosło mnóstwo drzew, które zdaniem projektantów zagrażały prawidłowemu funkcjonowaniu sieci ciepłowniczej.

CZYTAJ: Na osiedlu Piasta w Białymstoku padnie ponad sto drzew. Kolidują z siecią ciepłowniczą

Było tu zielono, ślicznie. Dużo tlenu. A teraz co? Będziemy patrzeć z balkonów na sąsiedni blok. To bandytyzm - denerwowała się podczas rozmowy z naszą redakcją mieszkanka bloku przy ul. Chrobrego, Teresa Nita.

ZOBACZ WIDEO SPRZED WYCINKI DRZEW

Wycięto niemal 130 drzew

Gdy przez ostatnie lata przez Białystok przechodziły nawałnice, na osiedlu Piasta połamanych zostało kilkanaście drzew. Kilka drzew padło pod ciężarem śniegu. Mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego, niejednokrotnie, jak uszkodzeniu ulegały same konary drzew, drzewa te były wycinane, bo traciły stabilizację. Ogólnie w 2020 roku zniknęło z przestrzeni osiedla około 150 drzew. Po wycince dokonano nasadzeń. Ale jak się okazuje jest ona niewspółmierna do tego co usunięto, a młode drzewa nie zastąpią starych pod względem funkcji ekologicznej (zatrzymywanie wody w ziemi, filtrowanie powietrza, zatrzymywanie zanieczyszczeń powietrza) czy praktycznej (cień). Młode drzewa zastępują stare na razie tylko statystycznie.

Nasze osiedle, które powstało na bojarskich ogrodach powoli przemienia się w plątaninę parkingów poprzeplatanych zaniedbanymi trawnikami. Stare nasadzenia giną w oczach. Szkoda, że nie możemy cieszyć oczu kwitnącymi jabłoniami, gruszami czy wiśniami, które powoli znikają z osiedlowej przestrzeni. Najwyższy czas odnowić zieleń na naszym osiedlu. Sadzenie niskich krzewów nie zrekompensuje usuwania starszego drzewostanu. Chcemy Piasta zielonego, a nie betonowego - mówi Porannemu dr Andrzej Guzowski, mieszkaniec osiedla Piasta.

CZYTAJ TAKŻE: Na osiedlu Piasta padły drzewa. Mieszkańcy są oburzeni: Co oni tu nawyprawiali

Co na to spółdzielnia?

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta informuje, że w roku 2019 Enea Ciepło Sp. z o. o. przystąpiła do realizacji inwestycji polegających na budowie 6210 metrów bieżących nowych podziemnych preizolowanych sieci ciepłowniczych na osiedlu Piasta. Ogólny koszt realizowanej przez Enea Ciepło inwestycji wyniósł około 18 mln zł. Dla tych sieci Spółdzielnia była obowiązana do udostępnienia pasa eksploatacyjnego służebności przesyłu o łącznej powierzchni około 10 000 metrów kwadratowych. W trakcie wykonywania projektów budowlanych sieci i uzgadnianiu tras wystąpiły przypadki kolizji z istniejącymi drzewami, których nie dało się ominąć, z uwagi na gęste podziemne posadowienie urządzeń innych gestorów mediów takich jak woda, kanalizacja, gaz, energia elektryczna, telekomunikacja itp. W związku z tym Enea Ciepło wystąpiła, zgodnie z jej uprawnieniami wynikającymi z art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, ze stosownym wnioskiem do Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku o usunięcie kolizyjnych drzew, których w żaden sposób nie dało się ominąć. Departament Ochrony Środowiska po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego i ustaleniu zasadności złożenia w/w wniosku wydał dniu 22.03.2019 roku decyzję zazwalającą Enei Ciepło na usunięcie kolizyjnych drzew.

Poza oczywistym efektem technicznym i zapewnieniu zdecydowanie większej niezawodności dostaw ciepła dla naszych mieszkańców podkreślamy aspekt proekologiczny realizowanej inwestycji. Wraz z demontażem starych sieci zostanie usunięte z terenów osiedli ponad 70 ton azbestu, który obecnie jest składnikiem izolacji ciepłowniczych i których który może być uwalniany do atmosfery poprzez wentylowane kanały ciepłownicze, jak również roznoszony przez gryzonie, które chętnie lęgną się w kanałach.
Równocześnie, ze zwalnianymi terenami budowy sieci spółdzielnia przystąpiła do zagospodarowania terenu i wykonywania nowych nasadzeń drzew i krzewów. Ze względu na gęstość podziemnych sieci uzbrojenia terenu i związaną z tym koniecznością utrzymania pasów eksploatacyjnych, dużą ilość obiektów małej architektury (w tym placów zabaw), konieczność zapewnienia dojazdów i terenów manewrowych dla służb ratowniczych i porządkowych oraz mając na uwadze obowiązek zapewnienia dostępu światła słonecznego do mieszkań wytypowano te obszary terenów Spółdzielni, na których nasadzenia są możliwe do wykonania - tłumaczy Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” w Białymstoku, mgr inż. Mirosław Tałałaj.

W 2019 roku spółdzielnia zakupiła i posadziła 45 drzew (o obwodzie pnia, nie mniejszym niż 10 cm mierzonych na wysokości 100 cm) oraz 2800 krzewów. Jesienią 2020 roku spółdzielnia zakupiła i posadziła 12 000 krzewów liściastych (Tawuła japońska „Goldmound”, Tawuła japońska „Goldflame”, Tawuła gęstokwiatowa (Spirea densiflora), Tawuła bumalda (Spirea bumalda), Forsycja, Tawuła van Houttea, porzeczka alpejska, Ligustr pospolity, 230 krzewów iglastych oraz 55 drzew (o obwodzie pnia nie mniejszym niż 16 cm mierzonych na wysokości 100 cm) – w gatunkach Robinia akacjowa, Kasztanowiec czerwony, Lipa drobnolistna, Klon pospolity. Roboty związane z budową nowych sieci ciepłownicznych Enea Ciepło będzie kontyuowała w roku bieżącym i być może również w roku 2022.

ZOBACZ TEŻ: Kolejne wycinki na osiedlu Piasta. Mieszkańcy są zaniepokojeni, że znów stracą sporo zieleni

To usuną jeszcze więcej drzew? - pytają zaniepokojeni mieszkańcy osiedla Piasta.

Do sprawy z pewnością wrócimy.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janko
Ludzie chcieliby i parkingów i drzew i nowej kanalizacji... Tylko sami nie wiedzą w co w paść bo jedno z drugim ciężko połączyć. Nie kupujcie samochodów, nie [wulgaryzm]cie do kibla a do wiadra. Za to będzie więcej miejsca na drzewa. Albo do lasu się przenieście do namiotów. Skoro populacja ludzka się rozrasta, aut przybywa to coraz mniej jest miejsca dla przyrody. Z czegoś trzeba zrezygnować. Ciekawy jestem ilu z tych aktywistów zrezygnowałoby ze swojego auta i miejsca parkingowego kosztem posadzenia choćby 1 drzewa w swojej okolicy? Odpowiedź brzmi: 0 !
G
Gość
niech ktoś wreszcie zagospodaruje kawałek ugoru przy towarowej 4 od strony Słonimskiej
G
Gość
8 sierpnia, 07:45, Stefan Kłos:

Dlaczego nowa sieć nie jest prowadzona po starym śladzie?

Bo taniej wyciąć kilkaset drzew?

Głupolu, chodzi o korzenie. Tyle, że i tak nie zrozumiesz.

S
Stefan Kłos
Dlaczego nowa sieć nie jest prowadzona po starym śladzie?

Bo taniej wyciąć kilkaset drzew?
Dodaj ogłoszenie