MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Białowieskim Parku Narodowym odkryto zwłoki mężczyzny. Były niedaleko wsi Zamosze koło granicy z Białorusią

PAP
PAP
Zwłoki mężczyzny odkryto we wsi Zamosze koło granicy z Białorusią
Zwłoki mężczyzny odkryto we wsi Zamosze koło granicy z Białorusią Adrian Kuźmiuk
Niedaleko miejscowości Zamosze w gminie Narewka policja odkryła ciało mężczyzny

- Policjanci, pod nadzorem prokuratora, prowadzą czynności procesowe i identyfikacyjne, w związku z odnalezieniem zwłok mężczyzny w rejonie miejscowości Zamosze w gminie Narewka - mówi Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

We wtorek o godz. 17.20 policjanci otrzymali informację o znalezieniu ciała mężczyzny w ścisłym rezerwacie Białowieskiego Parku Narodowego blisko granicy z Białorusią. Do zwłok dotarli przez bagna około godziny 20.

Jak poinformował PAP w środę szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk, policję zawiadomiły osoby, które na terenie rezerwatu prowadziły obserwacje zwierząt; czynności śledcze - oględziny zwłok, znalezionych przy nich rzeczy i samego miejsca - trwały do godz. 1 w nocy. "Zwłoki leżały na terenie bagiennym, zalanym wodą" - powiedział prokurator. Znaleziono przy nich paszport, z którego wynika, że zmarły to 27-letni obywatel Afganistanu. Znaleziono też przy nim telefon komórkowy i kilka białoruskich rubli.

Z pierwszych oględzin wynika, że zgon miał miejsce jakiś czas temu, ale nie doszło jeszcze do rozkładu zwłok. Zostały one przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku; w środę w hajnowskiej prokuraturze formalnie wszczęte będzie śledztwo, w którym badane będą przyczyny i okoliczności śmierci tego migranta.

Prokurator Andrejczuk zwrócił uwagę, że to kolejny przykład, iż migranci wybierają do nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią trudnodostępne, bagienne miejsca. "Zwłoki znajdujemy na takim terenie, gdzie osoba zdrowa i wypoczęta, znająca teren, miałaby trudności z poruszaniem się" - dodał.

Podobnie jak przy innych tego typu śledztwach, zebrane w początkowej fazie postępowania dowody będą najprawdopodobniej przekazane do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. To do niej trafią bowiem wszystkie pojedyncze postępowania, w których ustalane są okoliczności śmierci osób, których zwłoki zostały znalezione w pobliżu granicy z Białorusią w Podlaskiem.

Gdy zaczął się kryzys migracyjny na tej granicy, jesienią 2021 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku postanowiła, że sprawy dotyczące śmierci migrantów będą łączone i przekazywane do prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach.

Tam prowadzone są obecnie dwa główne śledztwa, w których każdy przypadek jest oddzielnym wątkiem. W pierwszym śledztwie badane są okoliczności śmierci osób, których ciała znaleziono w pobliżu wschodniej granicy od jesieni 2021 (gdy ten teren objęty był jeszcze wtedy stanem wyjątkowym) do końca 2022 roku. W drugim - przypadki odnotowane od początku 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny