MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciało na granicy białorusko-polskiej. Straż graniczna opublikowała nagrania z kamer na barierze elektronicznej (zdjęcia, wideo)

adek
Podlaski Oddział Straży Granicznej udostępnił nagranie z monitoringu granicy po publikacji zdjęć ciała przez białoruskich pograniczników
Podlaski Oddział Straży Granicznej udostępnił nagranie z monitoringu granicy po publikacji zdjęć ciała przez białoruskich pograniczników podlaski.strazgraniczna.pl / gpk.gov.by
Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował, że Białorusini podrzucili ciało pod zaporę po swojej stronie granicy oskarżając Polaków o takie działania. Jak było naprawdę? Pogranicznicy opublikowali nagrania z kamer rejestrujących granicę.

Białoruska straż graniczna o zwłokach na granicy

Białoruska straż graniczna poinformowała na swojej stronie internetowej o znalezieniu na granicy z Polską zwłok mężczyzny o niesłowiańskim wyglądzie. Według Białorusinów zwłoki zostały przetransportowane z Polski na Białoruś przez bramę "migracyjną dla zwierząt" w polskim płocie.

Podczas wstępnych oględzin zmarłego stwierdzono siniaki na twarzy i kończynach. Wśród rzeczy znaleziono dokumenty obywatela Syrii oraz nakaz deportacji z 19 grudnia 2022 r. z 3-letnim zakazem wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen, wydany przez komendanta Straży Granicznej w Bobrownikach - czytamy na stronie.

Na miejsce wezwano zespół śledczy, który ma ustalić okoliczności śmierci.

Podlaski Oddział Straży Granicznej o białoruskiej prowokacji

Na tę wiadomość natychmiast zareagowała strona polska. Według Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej pierwsza informacja o osobach po stronie białoruskiej przekazana została przez Centrum Nadzoru bariery elektronicznej 20 grudnia 2022 o godz. 21.37 na Placówkę SG w Szudziałowie.

- Widać wyraźnie, że służby białoruskie coś szykują. W tym miejscu pojawiają się jeszcze kilka razy. Zawsze w sygnalizowane miejsca wysyłane są patrole z placówki by sprawdzić czy dochodzi do próby nielegalnego przekroczenia granicy. Teren, w którym zauważono osoby po stronie białoruskiej, monitorowano również kamerą termowizyjną. W czasie sprawdzania tego miejsca do około godziny 1.00 nie wykryto żadnych osób. Dopiero potem na drodze oddalonej od bariery o kilkanaście metrów po stronie białoruskiej pojawiły się służby białoruskie, które zaczęły fotografować to miejsce na tle bariery i stojącego patrolu polskiej Straży Granicznej oraz leżącego śpiwora i jak się później okazało ciała. Dzisiaj (21.12.2022) zamieścili informację o rzekomym przerzuceniu zwłok przez polskie służby na Białoruś chociaż na nagraniach widać, że przygotowanie prowokacji zajęło im kilka godzin - mówi Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dzięki istniejącej barierze elektronicznej strażnicy bez przerwy monitorują sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Każde podejście pod zaporę oraz próby nielegalnego przekroczenia granicy natychmiast są wykrywane.

Nagranie z monitoringu granicy polsko-białoruskiej

Tego dnia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 26 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Czeremsze, Kuźnicy, Nowym Dworze i Michałowie. Do Polski wbrew przepisom próbowali przedostać się obywatele Iranu, Afganistanu, Syrii i Egiptu.

Ponadto funkcjonariusze policji działający w ramach wsparcia SG w Michałowie zatrzymali obywatela Kazachstanu, który przewoził czterech nielegalnych migrantów - obywateli Iraku i Syrii.

W tym roku Straż Graniczna odnotowała 15 097 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny