MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi na przejazdy autobusami dla mieszkańców Supraśla. Gmina i PKS Nova rozważają powołanie linii podmiejskiej i zakup nowych autobusów

szach
Bilet miesięczny na grudzień ze żniżką na karcie mieszkańcy Supraśla będą musieli kupić w kasach dworca PKS Nova w Białymstoku
Bilet miesięczny na grudzień ze żniżką na karcie mieszkańcy Supraśla będą musieli kupić w kasach dworca PKS Nova w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Od 6 listopada mieszkańcy gminy Supraśl mogą składać wnioski o wydanie karty zniżkowej na przejazd autobusami PKS Nova. Uprawnia ona do 50 i 99 proc. ulgi na bilet miesięczny.

Jak szacują władze gminy pozwoli to pasażerom zaoszczędzić w ciągu roku nawet 1000 zł, które mogą przeznaczyć np. na zakup biletu BKM w Białymstoku.

- W skali gminy wyrównujemy portfel wydatków na komunikację - tłumaczy Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. - Ta część, która jest skomunikowana przez linie BKM korzysta z udogodnień. Teraz będą mogli z nich skorzystać także mieszkańcy korzystający z usług PKS Nova.

Będzie więcej autobusów PKS do Supraśla. Ale nadal bez linii 111 BKM. Jest nowy rozkład PKS Nova

50 proc. ulgę mogą uzyskać osoby:

  • z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu lekkim lub umiarkowanym
  • osoby z częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy
  • osoby dojeżdżające do pracy w Białymstoku

Z 99 proc. ulgi skorzystają osoby

  • z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym
  • osoby z całkowitą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji wraz z opiekunem towarzyszącym podczas jazdy autobusem.
  • honorowi dawcy krwi lub dawcy narządów (np. szpiku)

- To są analogiczne rozwiązania, które obecnie funkcjonują w Białostockiej Komunikacji Miejskiej – mówi Radosław Dobrowolski.

By otrzymać kartę zniżkową mieszkańcy muszą wystąpić z wnioskiem do urzędu gminy. Mogą to zrobić już od 6 listopada. Należy dołączyć fotografię lub zostanie ona zrobiona na miejscu przez urzędników. Osoby pracujące w Białymstoku muszą dołączyć zaświadczenie o miejscu zatrudnienia.

- Apeluję do wszystkich mieszkańców, którzy korzystają z usług PKS Nova, aby niezwłocznie złożyli wniosek. By nie czekali do końca miesiąca, bo formularze trzeba jeszcze zweryfikować – zachęca burmistrz.

Tym bardziej że mając kartę będzie można kupić bilet miesięczny już od 20 listopada. Na razie w kasach dworca PKS Nova w Białymstoku. - Na kolejne miesiące bilet przedłużymy już u kierowcy – zapewnia Łukasz Hryniewicki, prokurent firmy.

Dopłaty do biletów miesięcznych mają kosztować 200 tys. zł rocznie. Gmina liczy, że połowę tej kwoty odzyska z rządowej dotacji za współpracę z przewoźnikiem w ramach programu walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Być może w przyszłości z ulg skorzystają też uczniowie.

Radosław Dobrowolski ujawnił też, że złożył w PKS Nova dokument, w którym informuje, że gmina jest zainteresowana podpisaniem długoletniego porozumienia na świadczenie usług transportowych z PKS Nova: – W odpowiedzi usłyszałem, że w takim przypadku PKS Nova zakupi trzy nowe niskopodłogowe autobusy i razem z gminą Supraśl utworzy podmiejską linię.

Burmistrz Supraśla się zbuntował. Umowy w sprawie reaktywacji linii 111 nie podpisał (zdjęcia)

- Autobusy nie będą odbiegały od taboru, który teraz jest wykorzystywany przez komunikację miejską w Białymstoku - zapewnił prokurent Łukasz Hryniewicki. Ujawnił, że firma stara się już teraz ściągnąć na półroczne testy nowy bus, który kursowałby na linii Supraśl- Białystok. Nie wykluczył też, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to przewoźnik jest w stanie wejść w te rejony gminy, które teraz obsługują autobusy BKM.

Do podpisania takiej wieloletniej umowy może dojść najwcześniej za rok. Burmistrz ma nadzieję, że do tego czasu współpraca z firmą będzie dobrze układała się, choć zdaje sobie sprawę, że część obecnego taboru przewoźnika często ulga awariom. - Mam deklarację prezesa, że są one na bieżąco rozwiązywane – mówi Radosław Dobrowolski.

Połączenie Białystok - Supraśl: Mieszkańcy mają kłopoty z dojazdem do szkół i pracy. PKS nie zabrał 20 uczniów, był tak zatłoczony

I apeluje do mieszkańców, by zgłaszali swoje uwagi do rozkładu jazdy.

- Wiem już teraz, że jest potrzeba przeniesienia kursu na 6.30. Duża luka jest też po południu w weekendy. W rozmowach z przewoźnikiem jesteśmy w stanie to skorygować – zapewnia burmistrz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny