MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna edycja programu Bardzo Młoda Kultura zainaugurowana. Działacze i animatorzy kultury wzięli udział w szkoleniu. A co w tym roku

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Frekwencja dopisała - wiele osób związanych z kulturą odwiedzilo w czwartek siedzibę PIK
Frekwencja dopisała - wiele osób związanych z kulturą odwiedzilo w czwartek siedzibę PIK Urszula Śleszyńska
W czwartek (14.03) w Podlaskim Instytucie Kultury zainaugurowana została tegoroczna edycji programu Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim. W spotkaniu wzięło udział blisko stu przedstawicieli lokalnych ośrodków kultury z regionu – animatorów, instruktorów, menadżerów i edukatorów. Poznali założenia programu i wzięli udział w szkoleniu.

Animatorzy kultury jako pierwsi uczą młodych ludzi nie tylko uczestniczyć w ofercie kulturalnej, ale także tę ofertę tworzyć. A to właśnie młodzież jest w programie BMK najważniejsza. Podczas inauguracji programu koordynatorzy opowiedzieli o warsztatach i szkoleniach jakie odbędą się w tym roku - zarówno dla młodzieży, jak i dla animatorów oraz o konkursie na inicjatywy lokalne, realizowane w regionie przez młodzież.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Wiktoria Wnorowska.

W tym roku Bardzo Młoda Kultura jak zwykle stawia na młodzież - zapewniła Wiktoria Wnorowska. - Serdecznie zapraszam wszystkich animatorów, pracowników kultury do tego, żebyśmy wspólnie stworzyli coś dobrego na rzecz kultury.

WYtwórzcie kulturę czyli hasło tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura

W ubiegłym roku hasłem przewodnim programu było WYbudźcie kulturę!, tym razem nawiązuje ono bezpośrednio to tworzenia.

Chcieliśmy jeszcze bardziej zaakcentować to skupienie na młodzieży, która ma być wytwórcą kultury, stąd tegoroczne hasło to WYtwórzcie kulturę - dodała Magdalena Zawadzka, specjalista ds. edukacji w Podlaskim Instytucie Kultury, jedna z koordynatorek programu BMK. - Chcemy aby młodzież nie tylko korzystała z tego, co im zaproponujemy, ale by to młodzież sama była równoprawnym partnerem w procesie pisania projektów, ich realizacji, zgłaszania pomysłów na projekty.

Tegoroczne przedsięwzięcia Magdalena Zawadzka koordynuje wraz z Łukaszem Studniarkiem. Podczas spotkania dodatkowo przedstawiła bogaty plan wydarzeń zaplanowanych w najbliższych miesiącach.

W ramach inauguracji programu uczestnicy wzięli udział w specjalnie przygotowanym szkoleniu dotyczącym standardów ochrony nieletnich w instytucjach kultury, które poprowadził Krzysztof Kuchciak, prawnik i prokurator w stanie spoczynku z Lublina, który od 27 lat zajmuje się dydaktyką. Szkoli w różnych dziedzinach, a jego konikiem jest mediacja.

- Bardzo się cieszę, że kolejne inicjatywy organizowane przez Narodowe Centrum Kultury mają szansę zaistnieć także w naszym województwie - twierdzi Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora do spraw technicznych Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, uczestniczka szkolenia. - Jestem bardzo ciekawa możliwości realizowania tego typu wydarzeń finansowanych w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura przez nasze lokalne instytucje. Ale to, co dzisiaj też mnie bardzo zainteresowało i z czego bardzo się cieszę, to fakt, że Podlaski Instytut Kultury wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom instytucji kultury. I, że będziemy mieli szansę zapoznać się z założeniami nowej ustawy, której nowelizacja weszła w życie, a która obliguje instytucje kultury do wprowadzenia specjalnych regulacji wewnętrznych dotyczących ochrony osób małoletnich. Myślę, że jest to bardzo ważne zagadnienie, z którym my jako instytucje musimy się zmierzyć i bardzo cieszę się, że Podlaski Instytut Kultury wpadł na taki pomysł i będziemy mieli dzisiaj szansę dowiedzenia się czegoś więcej, zapoznania się z założeniami, ale też z rozwiązaniami prawnymi, które pomogą nam wprowadzić wewnętrzne regulacje w tym temacie.

Podlaski Instytut Kultury jest operatorem programu Bardzo Młoda Kultura już dziewiąty rok. Realizuje go wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Ta edycja jest trzyletnia i zaczęła się w ubiegłym roku. W ciągu trzech lat PIK otrzyma na realizację projektu 600 tys. złotych dofinansowania z NCK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny