Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny przygotowuje spektakl Wariatka z Chaillot (wideo, zdjęcia)

Anna Kopeć
Ważnym elementem spektaklu są kostiumy, które Anna Nykowska zaprojektowała specjalnie dla aktorów występujących na białostockiej scenie.  W "Wariatce z Chaillot" występują (na zdjęciu od prawej): Agnieszka Możejko-Szekowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj oraz gościnnie Maciej Nawrocki.
Ważnym elementem spektaklu są kostiumy, które Anna Nykowska zaprojektowała specjalnie dla aktorów występujących na białostockiej scenie. W "Wariatce z Chaillot" występują (na zdjęciu od prawej): Agnieszka Możejko-Szekowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj oraz gościnnie Maciej Nawrocki. Anatol Chomicz
Na scenie Węgierki. Aurelia - ekscentryczna mieszkanka zagrożonej paryskiej dzielnicy Chaillot - postanawia walczyć o swoje miasto. Ogłasza koniec pasywności i organizuje kobiece siły zbrojne. Czy to się uda, będzie można się przekonać już w najbliższy weekend w Teatrze Dramatycznym.

[galeria_glowna]

Tekst Jeana Giraudouxa "Wariatka z Chaillot" to opowieść o niekonwencjonalnej, kreującej rzeczywistość Aurelii, która nie godzi się na otaczającą ją rzeczywistość i nieszczęście.

- Autor opowiada o rzeczach ważnych w sposób baśniowy, to daje wolność i cudzysłów - mówi Anna Smolar, reżyserka sztuki.

Bohaterka uważa, że nie można być ślepym na całe zło i wrogość, które panują dookoła, postanawia więc oczyścić świat. Utopijna wizja idealnego świata Aurelii wiąże się jednak z poważnymi kosztami.

- Jej metoda na ratowanie świata jest trochę kontrowersyjna i dwuznaczna. Pojawiają się także pytania o ideały i rewolucję. Do czego może prowadzić? Co zrobić po tym, gdy zło przeminęło? - dodaje reżyserka.
Na scenie zobaczymy białostockich aktorów, w główną postać wcieli się Hubert Podgórski.

- U nas wariatka jest kobietą w ciele mężczyzny. Stawiamy pytanie o tożsamość. Szaleństwo może być też wariactwem w oczach innych - podkreśla reżyserka.

Autorem wymownej scenografię jest Kobas Laksa, który podkreśla, że przy tej realizacji miał niczym nieograniczoną swobodę twórczą.

- Próbowałem odnaleźć plastyczne tropy rewolucji. Za każdym razem wielkie przewroty miały pewne plastyczne idee - mówi artysta.

Premiera sztuki w sobotę i niedzielę (15 i 16 grudnia), o godz. 19, na dużej scenie Teatru Dramatycznego.

Bilet pod choinkę

Teatr Dramatyczny przygotował świąteczną ofertę. Zamiast oklepanych bibelotów i kosmetyków proponuje byśmy najbliższym na Gwiazdkę sprezentowali zaproszenia na dowolną sztukę. Na hasło "Bilet - prezent nie od czapy" są one sprzedawane w specjalnym świątecznym etui. Kasa teatru czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10-13 i 16-19 lub godzinę przed sztuką, tel. 85 74 99 175.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny