Tadeusz Truskolaski sprawozdawcą Komitetu Regionów

Andrzej Zgiet
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku,
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Andrzej Zgiet
W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji ECON, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, koordynator Grupy EA został mianowany sprawozdawcą Komitetu Regionów w sprawie kluczowego dla UE dokumentu jakim jest "Tworzenie Unii rynków kapitałowych".

Zielona Księga przedstawiona w lutym br. do konsultacji przez Komisję Europejską jest pierwszym krokiem w kierunku znalezienia odpowiedzi na niewystarczające finansowanie przedsiębiorstw przez banki. Na jej utworzeniu skorzystać bȩdą mogły również niewielkie przedsiębiorstwa.

- Zapewnić to powinno większą dywersyfikację w finansowaniu gospodarki oraz powinno zmniejszyć koszty pozyskiwania kapitału, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział Tadeusz Truskolaski.

- Bardziej zintegrowane rynki kapitałowe, zwiększą możliwości absorpcyjne europejskiej gospodarki. Powinny zwiększyć przepływ kapitału. Zmniejszą one również naszą zależność od funduszy bankowych. Uważam, że powinno to pomóc zwiększeniu inwestycji bez zwiększania poziomu zadłużania - dodał Truskolaski.

Podkreślił, iż dla Komitetu Regionów oraz władz lokalnych i regionalnych w całej Europie jest bardzo ważnym bycie w centrum procesu tworzenia Unii rynków kapitałowych oraz uczestniczenie w nim od samego początku.
Komitet Regionów został powołany Traktem Unii Europejskiej jako organ konsultacyjny Unii w celu zaangażowania władz lokalnych i regionalnych (regionów, miast i gmin) w proces tworzenia prawa wspólnotowego. Misją 353 członków Komitetu Regionów jest reprezentowanie interesów i punktu widzenia władz lokalnych i regionalnych w tym procesie w odpowiedzi na propozycje przedstawiane przez pozostałe instytucje Unii Europejskiej. Do Grupy AE należą członkowie Komitetu Regionów z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, UK, Belgii, Irlandii, Rumunii.

Prezydent Truskolaski jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych a w Komitecie Regionów reprezentuje Unię Metropolii Polskich. W Komitecie Regionów pracuje w Komisjach ECON i COTER. Również jest Członkiem Grupy Roboczej ds. Budżetu UE oraz Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów z Serbią.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waldek
W dniu 02.03.2015 o 21:24, gość napisał:

Geniusz mówisz?  tylko jakoś tak nie wygląda. Rosły chłop, dobrze odżywiony, może nawet i robotny, takie nasze  białostockie chłopisko

o niebo lepszy jest Pan profesor Henryk Wnorowski człowiek o wielkiej wiedzy i kulturze na dodatek przełożony Truskawy na uczelni.

g
gość

Geniusz mówisz?  tylko jakoś tak nie wygląda. Rosły chłop, dobrze odżywiony, może nawet i robotny, takie nasze  białostockie chłopisko

o
obserwator

Tym matolom w Brukseli to i maturzysta da rade. A nasz p.Prezydent na ich tle to geniusz.

g
gość

A jużci Truskawka taki specjalista, że wiedzą o nim nawet urzędnicy w Brukseli, heca. Basia ciągnie go za uszydła ile się da.Tylko, że długimi uszami w UE kariery się nie robi.

K
Karolek

Ale tutaj nie ma dodatkowego zatrudnienia.

Działalność w ramach Komitetu Regionów jest SPOŁECZNA - nie przysługuje za nią wynagrodzenie.

 

W dniu 27.02.2015 o 14:24, kozza napisał:

Czy komisja   ECON zwróci białostockim podatnikom odpowiednią część wynagrodzenia tego europejskiej sławy profesora ? Jak wiemy zatrudniony on jet obecnie w charakterze Prezydenta miasta z  bardzo wysokim wynagrodzeniem uzasadnianym między innymi  nienormowanym czasem  pracy ( całą dobę do dyspozycji miasta ) Moim zdaniem na dodatkowe zatrudnienie winna wyrażać zgodę Rada Miasta która ustala wysokość wygrodzenia.

 

G
Gość

Ciekawi mnie , czy zachwyt emanujący z tego materiału jest autentyczny , czy na życzenie pana prezydenta. W obu przypadkach - śmieszne to i żałosne. Trochę dystansu - mili dziennikarze .

G
Gość

No proszę , jaki to Tadek z Kapic operatywny oraz kreatywny jest ! A kiedy będzie dorabiał do skromnej pensyjki prezydenta miasta na wszelkich okolicznych uczelniach , wobec takich wyzwań o zasięgu europejskim , by nie rzec -światowym?

k
kozza

Czy komisja   ECON zwróci białostockim podatnikom odpowiednią część wynagrodzenia tego europejskiej sławy profesora ? Jak wiemy zatrudniony on jet obecnie w charakterze Prezydenta miasta z  bardzo wysokim wynagrodzeniem uzasadnianym między innymi  nienormowanym czasem  pracy ( całą dobę do dyspozycji miasta ) Moim zdaniem na dodatkowe zatrudnienie winna wyrażać zgodę Rada Miasta która ustala wysokość wygrodzenia.

 

c
czekista

A może ktoś mi pomoże w odnalezieniu tych wymienionych organizacji i komitetów na oficjalnych stronach Komisji Europejskiej? Bo skoro zostały powołane "traktatem lizbońskim" to oczywistym wydaje się, że powinni chcieć być w nich przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, a z tak zwanej "Starej Unii" Poranny wymienia tylko UK. Czyżby Niemcy nie mieli miast metropolitalnych i drobnych oraz średnich przedsiębiorstw? Skoro jest to ważny organ doradczy to czy Francuzi lub Włosi rezygnowaliby z udziału w przedsięwzięciu, którego głos jest słuchany i szanowany przez unijne władze przy ustanawianiu prawa. To dobrze, że Pan Tadeusz Truskolaski będzie sprawozdawcą dokumentu sygnowanego przez 353 przedstawicieli różnych miejscowości i organizacji, ale może nie róbmy z tego nadzwyczajnej kariery i wydarzenia na miarę przyznania NOBLA. Ciekawe czy gdzieś można zobaczyć zdjęcia lub filmy z obrad tych komitetów, bo być może sala świeci pustkami, dokumenty są wymieniane na odległość a cała działalność jest głównie pretekstem do odbycia podróży, spotkań i narad. Oczywiście niezwykle cenne są nowe znajomości zawierane przy okazji, ale to jest raczej wartość dodana, którą wykorzystać będzie mógł Pan Tadeusz Truskolaski jako człowiek, a nie koniecznie jako Prezydent Miasta. Czas pokaże jaka jest ta kariera i co zmieniła ona dla mieszkańców miasta.

Naszła mnie taka refleksja, że szkoda iż ta kariera nie rozwinęła się wcześniej i bardziej.... ale cóż...

nie można mieć wszystkiego.

G
Gość

"Prezydent robi karierę w Brukseli", a co ma niby robić karierowicz? :D

 

G
Gość

Brukselski przyczolek na to by zaczepic sie na europosla :)

Dodaj ogłoszenie