MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sześciu nowych księży w Archidiecezji Białostockiej. Święcenia w katedrze

opr. ska
Teresa Margańska/archibial.pl
Archidiecezja Białostocka ma sześciu nowych księży. Absolwenci Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku przyjęli w sobotę (25.05) święcenia prezbiteratu z rąk metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka.

Nowi księża Archidiecezji Białostockiej. Święcenia w katedrze

Święcenia kapłańskie przyjęli:

  • dk. Mateusz Antoni Anikiej z parafii św. Anny w Krynkach,
  • dk. Marek Bielecki z parafii Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej,
  • dk. Michał Cylwik z parafii Zwiastowania N.M.P w Dobrzyniewie Kościelnym,
  • dk. Konrad Łabieniec z parafii N.M.P. Nieustającej Pomocy w Białymstoku,
  • dk. Michał Olszański z parafii Krzyża Świętego w Grabówce,
  • dk. Krzysztof Radomski z parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św Kazimierza w Mońkach

„Bądźcie powodem zdumienia wiernych, do których zostaniecie posłani. Zdumienie jest bowiem często u początku przemiany i nawrócenia wielu. Oby mówiono o was: «To ksiądz z powołania! Dobry pasterz niosący nadzieję!». Oby wasze życie duchowe, przykład modlitwy i kapłańska posługa pomagały ludziom, do których zostaniecie posłani, odnaleźć drogę do Boga i osiągnąć zbawienie. Oby kapłaństwo stało się drogą do zbawienia każdego z was" - mówił do nowo wyświęconych kapłanów abp Józef Guzdek.

Święcenia nowych kapłanów w Archidiecezji Białostockiej

Abp Guzdek przez włożenie rąk i modlitwę święceń udzielił święceń w stopniu prezbiteratu diakonom, którzy wcześniej wobec zebranych wyrazili wolę przyjęcia tego sakramentu i złożyli przyrzeczenia czci i wierności biskupowi i jego następcom. Po namaszczeniu rąk neoprezbiterom olejem Krzyżma św., wręczył im patenę z hostią i kielich z winem na znak, że odtąd ich życie ma się utożsamiać ze składaną ofiarą eucharystyczną.

Po zakończeniu obrzędu święceń, nowi kapłani sprawowali dalej liturgię mszy św. z abp. Józefem Guzdkiem, metropolitą białostockim, bp. Henrykiem Ciereszko, księżmi profesorami oraz przybyłymi na uroczystość kapłanami, w tym z proboszczami parafii, z których pochodzą.

Wyświeconym kapłanom towarzyszyli ich rodzice, i rodziny, przyjaciele i znajomi z parafii, z których się wywodzą.

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek wręczył neoprezbiterom dekrety potwierdzające przyjęcie święceń kapłańskich, upoważniające ich do spowiadania wiernych oraz celebrety i legitymacje kapłańskie - podaje archibial.pl

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Sakrament święceń kapłańskich

W teologii rzymskokatolickiej sakrament święceń posiada trzy stopnie: diakonat, prezbiterat oraz episkopat.

Diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu święceń. W obrzędzie święceń biskup nakłada na diakona ręce. Diakoni mają za zadanie służyć Kościołowi w posłudze liturgii, słowa i miłości. Diakon asystuje kapłanowi w czasie celebracji. Może udzielać uroczystego chrztu, błogosławić małżeństwa, prowadzić pogrzeby i głosić kazania. Jest zwyczajnym szafarzem komunii świętej.

Prezbiterat jest drugim stopniem sakramentu święceń. Prezbiterów nazywa się kapłanami lub księżmi. Prezbiterom zastrzeżone jest sprawowanie Eucharystii, sakramentu pokuty oraz namaszczenia chorych.

Episkopat. Biskupstwo jest trzecim stopniem sakramentu święceń i stanowi pełnię kapłaństwa.

Liczba nowych księży w Polsce

Wg KAI w tym roku kościół w Polsce będzie miał w sumie 235 nowych księży (153 diecezjalnych i 82 zakonnych). To o około 50 kapłanów mniej niż w roku ubiegłym.

  • Najwięcej nowych księży będzie w diecezji tarnowskiej (14) i archidiecezji krakowskiej (13), 9 w archidiecezji warszawskiej i diecezji radomskiej oraz 7 w diecezji kaliskiej.
  • 6 nowych kapłanów będą miały archidiecezja przemyska, białostocka, wrocławska, diecezja bielsko-żywiecka i diecezja siedlecka.
  • Święcenia jednego nowego kapłana odbędą się natomiast w archidiecezji poznańskiej oraz diecezjach: drohiczyńskiej, sosnowieckiej, bydgoskiej, gliwickiej, kieleckiej, ełckiej, zielonogórsko-gorzowskiej, legnickiej oraz w łowickiej.
  • Nowych kapłanów nie będzie w archidiecezji warmińskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny