MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl. Cerkiew cmentarna pw. św. Jerzego poświęcona po remoncie (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Opracowanie:
Supraśl. Poświęcenie cmentarnej cerkwi św. Jerzego w Supraślu po remoncie
Supraśl. Poświęcenie cmentarnej cerkwi św. Jerzego w Supraślu po remoncie Sławomir Kiryluk
Poświęcenie cmentarnej cerkwi św. Jerzego w Supraślu po remoncie. Uroczystościom przewodniczył abp Jakub ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej

22 sierpnia odbyło się poświęcenie cmentarnej cerkwi św. wlk. męczennika Jerzego, znajdującej się na terenie supraskiego monasteru Zwiastowania Bogurodzicy. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, w asyście Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Grzegorza Arcybiskupa Bielskiego, Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Andrzeja Biskupa Supraskiego oraz proboszczów sąsiednich parafii, na czele z dziekanem okręgu białostockiego ks. Jerzym Boreczko.

Budowę cerkwi św. Jerzego w Supraślu na tzw. nowym cmentarzu rozpoczęto jeszcze pod koniec XIX w., ale jej poświęcenia dokonano w 1901 r. W okresie międzywojennym, kiedy prawosławnym odebrano siłą supraski monaster, cerkiew św. Jerzego stała się świątynią parafialną. Od lat 50 – tych XX w. pełni funkcję kaplicy cmentarnej.

Przez ostatnie lata świątynia była remontowana, odnowiono elewację, naprawiono i wymieniono część więźby dachowej, wymieniono całość pokrycia dachowego, wymieniono tynki wewnętrzne oraz stolarkę okienną i drzwiową, wzmocniono fundamenty, zrekonstruowano schody. Prace remontowo-wykończeniowe sprawiły, że konieczne było powtórne wyświęcenie cerkwi.

Arcybiskup Jakub w słowie skierowanym do zebranych na uroczystości powiedział m.in. iż poświęcenie cerkwi ma wiele aspektów, a w tekstach modlitw nazywane jest odnowieniem świątyni.

Jak podkreślił hierarcha, wybudowana cerkiew jest jedynie konstrukcją.

Do tego, aby mogły być w niej dokonywane sakramenty, trzeba ją odnowić Świętym Duchem.

Arcypasterz dodał także, iż ludzie powinni za sprawą łaski Świętego Ducha odnawiać swoje jestestwo, a miejscem do tego przeznaczonym jest właśnie cerkiew.

protodiakon Wiaczesław Perek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny