Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa specjalna w Łapach. Tarnobrzeska. Nie suwalska

Ireneusz Sewastianowicz [email protected]
Historia Łap pokazuje, że tej podlaskiej miejscowości bliżej jest do Tarnobrzega a nie Suwałk.
Historia Łap pokazuje, że tej podlaskiej miejscowości bliżej jest do Tarnobrzega a nie Suwałk.
W Łapach mogła powstać kolejna podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tak się nie stało. – Grzecznie, ale raczej nas spławiono – wspomina Roman Czepe, burmistrz Łap. – Usłyszeliśmy, że strefa ma wystarczająco kłopotów i kolejnych nikt nie chce brać na głowę.

Propozycje łapskiego samorządu, który chciał zagospodarować tereny po zlikwidowan-ej cukrowni, przez dwa lata ignorowali szefowie SSSE.

– Tarnobrzeg sporo dalej, ale tam nas przygarnęli bez problemów i sprawa jest przesądzona – mówi Roman Czepe, burmistrz Łap.

Za decyzją poszły pieniądze. Samorząd województwa podlaskiego postanowił właśnie, że kwotą 5,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansuje przedsięwzięcie. Dotacja pozwoli na uzbrojenie 12-hektarowego terenu. Planuje się wybudowanie wewnętrznych dróg, oświetlenia, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Inwestycja zakończy się w 2012.

– Trudno teraz gdybać, co by było – Bernard Maciulewski, prezes zarządu SSSE zaznacza, że rozmowy z łapskim samorządem prowadził jego poprzednik.

SSSE nas nie chciała

Jak twierdzi burmistrz Łap pierwsza jego wizyta w tej sprawie miała miejsce w Suwałkach w 2008 roku. Pomysł utworzenia podstrefy w Łapach spotkał się z chłodnym przyjęciem.

– Grzecznie, ale raczej nas spławiono – wspomina R. Czepe. – Usłyszeliśmy, że strefa ma wystarczająco kłopotów i kolejnych nikt nie chce brać na głowę. W dodatku struktura własnościowa jest skomplikowana, udziały mają, oprócz skarbu państwa, także samorządy, a wiadomo, że bliższa ciału koszula. Muszą więc dbać o Suwałki, Ełk, Gołdap, a my powinniśmy gdzie indziej poszukać szczęścia.

Wprawdzie w tym samym czasie powstawały podstrefy w Grajewie i Małkini, ale tam chodziło o włączenie gotowych, cały czas funkcjonujących zakładów przemysłowych.

Nieuzbrojone hektary w Łapach nie kusiły.

– Tarnobrzeg nie wybrzydzał i nie stawiał warunków – podsumowuje R. Czepe.

Nikt nie inwestuje

Przy tworzeniu nowych filii SSSE wzbogaciła się o fabrykę wełny mineralnej w Małkini i o zakłady płyt wiórowych w Grajewie. Podniosło to statystykę zatrudnionych, ale nie wpłynęło na wyniki finansowe.

W Suwałkach strefa dysponuje jeszcze 100 hektarami gruntu na sprzedaż. W tym roku, jak przyznaje prezes, nie pojawił się tu żaden nowy inwestor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny