MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile trzeba zarabiać i ile inwestować, by mieć dodatkową emeryturę? Warto myśleć o poduszce finansowej na przyszłość

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Odkładanie pieniędzy na dodatkową emeryturę ma sens? Lepiej zacząć wcześniej
Odkładanie pieniędzy na dodatkową emeryturę ma sens? Lepiej zacząć wcześniej 123rf
Prognozy ZUS zakładają, że emerytury obecnie pracujących Polaków wynosić będą około 25% ich ostatniego wynagrodzenia, dlatego warto przygotować sobie poduszkę finansową. Blisko 60% Polaków myślących o dodatkowej emeryturze jest gotowych odkładać na ten cel do 500 zł miesięcznie. Ile trzeba zarabiać, żeby móc zabezpieczyć się dodatkowymi funduszami na emeryturze?

Spis treści

Jak się okazuje 77% respondentów badania „Dodatkowa emerytura i ulga z tytułu IKZE”, zrealizowanego na zlecenie Goldman Sachs TFI, podejmuje działania, aby dodatkowo zabezpieczyć swoją finansową przyszłość, nawet Ci, którzy deklarują, że nie myślą o dodatkowej prywatnej emeryturze.

Ile pieniędzy poza państwową emeryturą chcemy otrzymywać?

- Emerytura dla wielu jest bardzo odległą perspektywą, a duża część z nas liczy na to, że państwo zapewni godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej. Nie ma jednak wątpliwości, że każdy w ramach swoich możliwości finansowych, powinien we własnym zakresie dodatkowo inwestować z myślą o emeryturze, by w przyszłości utrzymać poziom życia zbliżony do obecnego – mówi Radosław Sosna, dyrektor ds. sprzedaży i budowania doświadczeń klientów w Goldman Sachs TFI.

Oczekiwania względem wysokości dodatkowej emerytury są dość zróżnicowane i są pochodną obecnej stopy życiowej oraz oczekiwań dotyczących komfortu życia po zakończeniu aktywności zawodowej.

Ponad połowa respondentów jest gotowa zadowolić się kwotą od 1 tys. zł do 3 tys. zł dodatkowej emerytury. Co piąty oczekiwałby dodatkowych miesięcznych wpływów w wysokości 4 tys. zł. 16% ankietowanych uważa, że odpowiednia byłaby kwota od 500 zł do 1000 zł, a tylko 4% badanych deklaruje, że liczy na mniej niż 500 zł.

Ile zarabiać, by odkładać?

Według 6% respondentów trzeba zarabiać minimum 3,5 tys. zł, by gromadzić środki na dodatkowe świadczenie emerytalne. Twierdzą tak głównie osoby mniej zarabiające i gorzej wykształcone. Poziom postrzegania dochodu pozwalającego na odkładanie na przyszłość rośnie wraz z dochodami.

By otrzymać coś więcej niż emerytura z ZUS, większość ankietowanych (blisko 60%) gotowa jest oszczędzać miesięcznie nie więcej niż 500 zł.

Wybór strategii emerytalnej w podziale na oszczędzanie lub inwestowanie w dużej mierze zależy od tego jaką kwotę chcemy przeznaczyć na budowanie przyszłej dodatkowej emerytury. Dysponujący kwotą do 500 zł miesięcznie, częściej decydują się na oszczędzanie – np. na lokacie lub koncie oszczędnościowym.

Kwoty powyżej 500 zł statystycznie nieco chętniej inwestujemy lub wpłacamy na produkty emerytalne. Zaś dysponujący większą wolną kwotą, np. w wysokości 1000-1500 zł miesięcznie, zdecydowanie bardziej skłonni są inwestować niż oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze.

- Istotne dla wysokości przyszłej emerytury jest to, ile będziemy inwestować. W tym przypadku trudno mówić o jednej, optymalnej sumie, którą warto na to przeznaczać, bo jest to bardzo indywidualna sprawa. Zdecydowanie warto zacząć jak najwcześniej i regularnie wpłacać kwoty, np. 100-200 zł – mówi Radosław Sosna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile trzeba zarabiać i ile inwestować, by mieć dodatkową emeryturę? Warto myśleć o poduszce finansowej na przyszłość - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny