MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prowadzisz działalność? Zbliża się termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Jeśli płatnik (prowadzący np. jednoosobową działalność gospodarczą) nie złoży wniosku o zwrot, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
Jeśli płatnik (prowadzący np. jednoosobową działalność gospodarczą) nie złoży wniosku o zwrot, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. ZUS
Do końca drugiej dekady maja część płatników składek musi przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jeśli z rocznego rozliczenia wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, to będzie przysługiwał mu zwrot.

- Obowiązek rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne spoczywa na osobach prowadzących działalność, które w 2023 roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

  • Roczne rozliczenie za kwiecień 2024 roku płatnik przekazuje w dokumencie ZUS DRA i ZUS RCA.
  • Ma na to czas maksymalnie do 20 maja. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Czytaj również:

Jeśli natomiast w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona - a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego - będzie przysługiwał jej zwrot.

  • Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem.
  • Wniosek będzie dostępny w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca 2024 roku.

Czytaj również:

- ZUS przekaże nadpłatę składki na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Przedsiębiorca, który chce skorygować wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może złożyć dokumenty najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 roku - przypomina rzeczniczka podlaskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny