MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raz na cztery lata ZUS otwiera okno transferowe. Składka do OFE czy na subkonto w ZUS

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Okno transferowe to okres, w którym można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej: na subkonto w ZUS czy do OFE.  Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, okienka transferowe odbywają się co cztery lata - od kwietnia do lipca.
Okno transferowe to okres, w którym można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej: na subkonto w ZUS czy do OFE. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, okienka transferowe odbywają się co cztery lata - od kwietnia do lipca. pl.freepik.com
Od początku kwietnia do 31 lipca zostało otwarte emerytalne okno transferowe. W tym czasie można zmienić swoją wcześniejszą decyzję dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego lub na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Kolejne okienko transferowe za cztery lata.

- Ubezpieczeni, którzy chcą zachować dotychczasowy podział składki emerytalnej nie muszą podejmować żadnych działań. W innym przypadku muszą złożyć do ZUS-u stosowne oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS (formularz ZUS-US-OFE-03) – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Spis treści

Oświadczenia dostępne są:

  • na stronie internetowej zus.pl,
  • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • w każdej placówce Zakładu.

Czytaj również:

Dokument można przekazać do ZUS-u elektronicznie przez PUE ZUS, tradycyjną pocztą na adres dowolnego oddziału lub osobiście na sali obsługi klientów.
- Należy pamiętać, że składając deklarację w ZUS-ie o przekazywaniu części składki do OFE, bądź dokonaniu zmiany OFE na inny Fundusz, konieczne jest zawarcie umowy ubezpieczonego z wybranym Funduszem - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Podział składki emerytalnej – o czym decyduje sam ubezpieczony

Składka emerytalna to 19,52 proc. podstawy wymiaru, np. otrzymywanego wynagrodzenia. Dzielona jest na I i II filar:

  • 12,22 proc. trafia na konto w ZUS-ie (I filar),
  • 7,3 proc. na II filar.

Czytaj również:

- W ramach II filaru istnieje możliwość wyboru, czy ubezpieczony całość składki emerytalnej chce pozostawić w ZUS-ie, czy też część przekazywać do OFE. Jeśli zdecyduje się na podział, na subkonto trafia 4,38 proc. podstawy wymiaru składki, a 2,92 proc. trafia do OFE, z którym osoba zainteresowana ma zawartą umowę. Jeśli ubezpieczony dotychczas nie był członkiem OFE lub niedawno rozpoczął aktywność zawodową i chce przystąpić do OFE, może teraz złożyć stosowne oświadczenie i w ciągu czterech miesięcy zawrzeć pierwszorazową umowę z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierze - tłumaczy Katarzyna Krupicka.

Kto nie składa oświadczenia

Oświadczenia nie składają osoby, które nie chcą zmieniać wcześniejszej decyzji o sposobie podziału składki emerytalnej, a także osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.
- W ich przypadku uruchomiony został tzw. suwak bezpieczeństwa, chroniący środki zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie - podkreśla rzecznik Krupicka.

WAŻNE. Deklaracje, które ubezpieczony będzie składać, dotyczą przyszłych składek. Te, które zostały rozdysponowane zgodnie z decyzją podjętą w poprzednim oknie transferowym, zostają tam, gdzie zdecydowaliśmy je odprowadzić.
Ostatnie okienko transferowe otwarte było w 2016 roku. W 2020 roku - z powodu pandemii - nie było uruchamiane. Kolejne otwarcie za cztery lata - w 2028 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny