MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osoby, które ukończyły 100 lat po 29 lutego dostają wyższe świadczenie honorowe

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W województwie podlaskim gratyfikację za wiek otrzymuje - z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - 87 osób. ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca także KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.
W województwie podlaskim gratyfikację za wiek otrzymuje - z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - 87 osób. ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca także KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON. freepik.pl
Osoby, które ukończyły 100 lat ,mogą liczyć na specjalny dodatek za wiek. Od 1 marca tego roku dla nowych stulatków wynosi on 6 246,13 zł brutto. Świadczenie wypłacane jest dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty.

- Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby dostać dodatkowo premię za wiek. ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia- informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Wysokość świadczenia honorowego jest równa kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin seniora. Kwota bazowa ustalana jest corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które ukończyły 100 lat po 29 lutego 2024 roku, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto.

Czytaj również:

- Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Na przykład osoby, które ukończyły 100 lat między 1 marca 2023 roku a 29 lutego 2024 roku, dodatkową premię za wiek otrzymują w wysokości 5 540,25 zł brutto – wyjaśnia rzeczniczka.

W województwie podlaskim gratyfikację za wiek otrzymuje z ZUS 87 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny