MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy. Cudzoziemców pracujących w Podlaskiem nieco więcej niż przed rokiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W Podlaskiem większość obcokrajowców podlegających ubezpieczeniom społecznym (59 proc.), to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
W Podlaskiem większość obcokrajowców podlegających ubezpieczeniom społecznym (59 proc.), to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. pl.freepik.com
Liczba legalnie pracujących i podlegających ubezpieczeniom społecznym cudzoziemców w Polsce na koniec marca wynosiła ponad 1 mln 138 tys. osób. W województwie podlaskim, to niemal 29,4 tys. obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS-ie, czyli o 115 osób więcej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Na koniec marca w całym kraju do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS-ie zgłoszonych było ponad 1 mln 138 tys. cudzoziemców. W ciągu roku przybyło ich 65 tys. Choć w skali kraju wzrost zatrudnionych z obcym paszportem wyniósł około 6 proc., to w Podlaskiem był on zdecydowanie mniejszy. Wyniósł jedynie 0,4 proc., co oznacza, że liczba obcokrajowców w regionie przez rok wzrosła jedynie o 115 osób.

- Od wielu lat, to Białorusini są najliczniejszą narodowością podejmującą zatrudnienie w województwie podlaskim. Na koniec marca tego roku było ich 14,8 tys., to więcej o 330 osób niż rok temu. Kolejną dużą nację stanowią Ukraińcy. Obecnie w naszym regionie legalnie pracuje 8,7 tys. obywateli z tego państwa. Warto jednak zauważyć, że mimo iż jest ich najwięcej w całym kraju, bo ponad 762 tys. i ich liczba wzrosła przez ostatni rok o ok. 20 tys. , to w województwie podlaskim spadła w tym czasie o 560 osób - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

  • Na terenie województwa podlaskiego spadła również liczba pracujących obcokrajowców z takich krajów, jak m.in. Gruzja (o 133 osoby), Rosja (o 12 osoby).
  • Wzrosła natomiast ilość ubezpieczonych z takich państw jak: Chiny, Mołdawia.
  • Dwukrotnie zwiększyła się liczba pracujących w naszym regionie Niemców, a prawie trzykrotnie Rumunów i Wietnamczyków.

- Analizując liczbę obcokrajowców podejmujących w naszym regionie zatrudnienie, łatwo zauważyć, że po niewielkim spadku wywołanym pandemią w 2020 roku aż do maja 2023 roku widać tendencję wzrostową. To właśnie w tym okresie ilość zgłoszonych do ubezpieczenia cudzoziemców przekroczyła w Podlaskiem 30,4 tys. i wzrosła niemal 2,5-krotnie w porównaniu do maja sprzed trzech lat. W ostatnim kwartale w naszym regionie nastąpił jednak nieznaczny spadek legalnie pracujących obcokrajowców o około 2 proc. Na koniec grudnia 2023 roku do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w ZUS-ie było zgłoszonych 30 tys. obcokrajowców, a w końcu tegorocznego marca - 29,4 tys., a to mniej o 616 osób - wylicza rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Dodaje też, że obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę w naszym województwie, ale sami zakładają firmy, tworzą miejsca pracy. W regionie na prowadzenie działalności gospodarczej zdecydowała się blisko 1,5 tys. cudzoziemców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny