Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Witoldem Hake - autorem książki o pułkowniku Czesławie Hake

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Spotkanie z Witoldem Hake już w poniedziałek. Będzie promował książkę poświęconą swojemu ojcu pułkownikowi Hake i dziejom Królowego Mostu.
Spotkanie z Witoldem Hake już w poniedziałek. Będzie promował książkę poświęconą swojemu ojcu pułkownikowi Hake i dziejom Królowego Mostu. Materiały prasowe/PIK
Białostoczanin, sportowiec, pedagog, ułan, oficer AK i prezes białostockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. Czesław Hake to postać ważna dla historii miasta. W poniedziałek (27 września) będzie okazja spotkać się z jego synem Witoldem Hake, który opowie o swojej najnowszej książce pt. " „Życiorys płk dr Czesława Hake (1907-2003)”.

Autorem dwuczęściowego wydawnictwa poświęconemu Czesławowi Hake i dziejom Królowego Mostu jest Witold Hake - historyk i prywatnie, syn białostockiego pułkownika. Jak sam wyznaje, dzieło miało z początku opowiadać jedynie o przedwojennej fabryce tkackiej w Królowym Moście. Jej właścicielami byli przodkowie pułkownika.

- Kiedy zacząłem spisywać dzieje Królowego Mostu, zauważyłem, że jest tam sporo o mojej rodzinie. W końcu dotarłem do historii ojca i poczułem, że muszę mu poświęcić więcej kartek. Tak się rozpisałem, że wyszło 100 stron opowieści o Królowym Moście i 100 stron o samej postaci mojego ojca - mówi Witold Hake.

Zbieranie materiałów zajęło mu ponad 30 lat. Samo spisywanie - około dwóch.

- Korzystałem z archiwum domowego. Mój ojciec w młodym wieku brał udział w konkursach literackich, opublikował wspomnienia m.in. o Januszu Korczaku czy Aleksandrze Kamińskim - wyjaśnia autor.

Pomocne okazały się mu też dokumenty kombatanckie, a także prace Izabeli Szymańskiej o Królowym Moście.

Książka Witolda Hake jest dwuczęściowa, ma współoprawioną drugą ksiażkę z osobnym tytułem „Dzieje Królowego Mostu od XVI do 1944 r.” Jednak spotkanie autorskie poświęcone będzie w pełni drugiej części pt. „Życiorys płk dr Czesława Hake (1907-2003)”. Nie jest to przypadkowy wybór, ponieważ wydarzenie promujące wydawnictwo przypada na 27 września - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku przy ul. św. Rocha 14.

- Będzie tam można kupić moją książkę, a także nabyć wydawnictwo poświęcone największej kolekcji staropolskich sygnetów herbowych z XV-XVIII w. przechowywanej obecnie na Wawelu - dodaje Witold Hake.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Witold Hake (ur. 1961), syn Czesława Hake, przedwojennego oficera rezerwy, cenionego pedagoga, w czasie wojny żołnierza Armii Krajowej. Witold Hake z wykształcenia historyk, specjalizuje się w genealogii, heraldyce i sfragistyce. Jest twórcą największej kolekcji staropolskich sygnetów herbowych z XV-XVIII w. przechowywanej obecnie na Wawelu oraz kolekcji tłoków pieczętnych szlachty śląskiej. W swoim dorobku ma książkę Życiorys płk dr Czesława Hake (1907-2003) i Materiały do dziejów rodziny Hake / Dzieje Królowego Mostu koło Białegostoku od XVI do 1945 r. (wyd. Warszawa 2020) poświęconą ojcu oraz dziejom Królowego Mostu, z którym przez kilka pokoleń związana była rodzina Hake. Ponadto jest współautorem (z Dariuszem Nowackim), opracowania dotyczącego sygnetów Polskie sygnety herbowe z XV-XX w. w kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu i zbiorach prywatnych (wyd. Warszawa 2020). W przygotowaniu znajduje się jego autorska książka Kolekcja herbowych tłoków pieczętnych szlachty śląskiej XVI-XX w., która ma ukazać się jesienią tego roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny