Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o biogazownię w Białymstoku. Miasto nie rozważało inwestycji. Spółka LECH wystąpi jednak do rządowej agencji z wnioskiem o teren

OPRAC.: wal
Radny Henryk Dębowski uważa, że miasto powinno rozważyć budowę biogazowni przez spółką miejską Lech
Radny Henryk Dębowski uważa, że miasto powinno rozważyć budowę biogazowni przez spółką miejską Lech Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Skoro miejska spółka LECH czerpie rekordowe zyski w ostatnich latach z gospodarki odpadami, to powinna ich część przeznaczyć na budowę biogazowni – uważa Henryk Dębowski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Białystok. Prezydent odpowiada, że miasto nie rozważało takiej inwestycji, ale spółka wystąpi o przekazanie ziemi pod biogazownię do agencji rządowej. Wiceszefem jej biura terenowego w Białymstoku jest Henryk Dębowski. .

Czy gmina Białystok w przeszłości rozważała lub aktualnie rozważa budowę miejskiej biogazowni – z tym pytaniem zwrócił się do prezydenta radny Henryk Dębowski?

Rekordowe zyski na śmieciach

Szef klubu PiS podkreślił, że pytanie to wydaje się o tyle istotne, ponieważ ostatnie lata to rekordowe zyski spółki Lech, zajmującej się m.in. gospodarką odpadami w Białymstoku. Ponadto można obserwować intensywny rozwój technologii związanej z budową i eksploatacją biogazowni.

Dlatego radny zastanawia się, czy wygenerowane zyski przez spółkę LECH miasto byłoby w stanie zainwestować w budowę nowoczesnej biogazowni, która mogłaby być źródłem taniej energii, tj. gazu, prądu i ciepła?

- Tak wyprodukowana energia mogłaby zasilać pojazdy i budynki będące w zasobach gminy Białystok, a w przypadku nadwyżek mogłaby być odsprzedawana, zapewniając gminie dodatkowe dochody - zaznacza radny.

Wskazuje także, że proponowana inwestycja w ekologiczną instalację, niezależnie od istnienia funkcjonującej już w naszym mieście spalarni śmieci, z pewnością stanowiłaby znaczący element w procesie zagospodarowania i utylizacji odpadów pochodzenia organicznego, których odsetek w odpadach ogółem odbieranych rokrocznie jest coraz wyższy.

- To wymaga podjęcia działań, a w szczególności określenia sposobu zagospodarowania tychże odpadów – podkreśla Henryk Dębowski.

Dotacja na biogazownie?

Podkreśla, że biogazownie zyskują na popularności i są budowane w wielu europejskich miastach, także w Polsce. Jako przykład wskazuje aktualnie realizowaną inwestycję przez samorząd miasta Świnoujście, który zaczyna budowę własnej biogazowni przy pomocy bezzwrotnych funduszy z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Aktualnie wciąż trwa nabór wniosków na tego typu instalacje i gmina Białystok również mogłaby skorzystać z takiego dofinansowania - oczywiście, jeśli środki pochodzące np. z zysków spółki LECH okazałyby się niewystarczające do sfinansowania całości kosztów inwestycji – zaznacza radny.

Sugeruje też, że warto byłoby także zorganizować spotkanie z mieszkańcami i przedstawić im realne korzyści z segregacji odpadów, w tym te, które powstają dzięki funkcjonowaniu w mieście spalarni śmieci.

- A także, jakie korzyści wynikałyby z budowy miejskiej biogazowni np. w postaci obniżki rachunków za ogrzewanie mieszkań, tańsze bilety komunikacji miejskiej, a przede wszystkim obniżka opłat za odbiór odpadów komunalnych - wymienia szef klubu PiS.

Spółka złoży wniosek o ziemię

Okazuje się, że miasto Białystok ani nie rozważało, ani nie rozważa budowy miejskiej biogazowni. Jak uzasadnia sekretarz miasta realizacja tego typu przedsięwzięć jest procesem złożonym i długotrwałym, obejmującym m.in.:

  • konieczność pozyskania niezbędnych pozwoleń,
  • decyzji administracyjnych,
  • odpowiedniej powierzchni gruntów.

Spółka „LECH” w Białymstoku nie posiada nieruchomości z przeznaczeniem na budowę biogazowni.

- Oddziaływanie na środowisko inwestycji jest problematyczne, co może spowodować brak akceptacji społecznej i problem z uzyskaniem wymaganych prawem pozwoleń – zaznacza Krzysztof Karpieszuk. - Niemniej jednak spółka LECH zobowiązała się do niezwłocznego złożenia wniosku o dofinansowanie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wraz z wnioskiem o przekazanie 10 ha ziemi przeznaczonej pod budowę biogazowni (wicedyrektorem biura terenowego KOWR w Białymstoku jest Henryk Dębowski przypis. red))

Będzie kompostownia w Hryniewiczach

Sekretarz podkreśla, że pomimo posiadania nowoczesnych instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów (spalarnia, nowoczesna sortownia) spółka „LECH” nadal prowadzi inwestycje związane z gospodarką odpadami. Aktualnie jest na etapie procedowania wniosku o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsięwzięcia pn. „Budowa kompostowni odpadów w ZUOK Hryniewicze ".

- Realizacja będzie polegała m.in. na wybudowaniu kompostowni odpadów o wydajności 25 000 Mg/rok oraz zakupie i dostawie niezbędnych maszyn i urządzeń mających na celu umożliwienie kompostowania selektywnie zbieranych odpadów zielonych i innych bioodpadów. Przedsięwzięcie to zostało uwzględnione w bieżących planach inwestycyjnych Spółki „LECH” - wyjaśnia sekretarz.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny